فرش دستباف ، مايه فخر ايرانيان است

فرش دستباف ، مايه فخر ايرانيان است

فرش به عنوان يک شغل ديرينه ايراني بيرقي است که ساليان سال فرهنگ، خلاقيت، هنر و صبر ايرانيان را به بازار جهاني ارائه کرده است.

 

فرش دستباف ، مايه فخر ايرانيان است

رييس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوي فرش را مايه فخر ايرانيان دانست و گفت: فرش به عنوان يک شغل ديرينه ايراني بيرقي است که ساليان سال فرهنگ، خلاقيت، هنر و صبر ايرانيان را به بازار جهاني ارائه داده و موجب حفظ احترام و عزت براي فرهنگ ما بوده است.

به گزارش روابط عمومي سازمان صنعت ،معدن و تجارت خراسان رضوي، راضيه عليرضايي در خصوص مزيت فرش دستباف نسبت به ساير حوزه ها عنوان کرد: ساير رسته ها و حوزه ها براي ارتقاي سهم جهاني به نوعي نيازمند توانمندي هاي خارج از کشور هستند اما فرش که هنر، طرح و پيشينه آن متعلق به کشور ايران است مي تواند با بکارگيري صحيح عوامل داخلي به راحتي مسير رشد و ارتقا را طي کند.

وي سرمايه گذاري در حوزه فرش را سرمايه گذاري مطمئن دانست و ادامه داد: تجهيز کارگاه ها، بازديد از مراکز متمرکز توليد فرش، معرفي مديران کارآفرين و ارتباط هرچه بيشتر با دانشگاه ها و دانش آموختگان از هدف گذاري هاي سازمان صنعت، معدن و تجارت براي سال آينده مي باشد.

وي با اشاره به برگزار شدن سه روزه اولين كارگاه آموزشي مربيان قاليبافي توسط سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان و با همكاري سازمان بسيج جامعه زنان و شركت نگار نصر افزود: در اين كارگاه آموزشي كه از 6 اسفند با حضور 45 نفر از فراگيران بسيجي ، در محل مجتمع فرهنگي – آموزشي ميعاد راهيان نور برگزار شد، مباحثي همچون آشنايي با تاريخچه فرش ايران ، بازارهاي جهاني و رقباي توليدي فرش دستباف ، روشهاي متداول توليد قالي در منطقه ، آشنايي با معايب و رفع عيوب توليد فرش ، بهداشت و ايمني كار گاه، آشنايي با نقشه خواني ، سليقه يابي ، فرش و دكوراسيون و ... توسط مدرسين مجرب ارائه شد.

عليرضايي هدف از برگزاري اين گونه کارگاه هاي آموزشي را ايجاد هسته اوليه توليد فرش و افزايش اشتغال زايي دانست و افزود: کارگاه آموزشي مربيان قاليبافي صرفا يک دوره آموزشي گذرا براي کسب گواهي نامه نيست بلکه گامي براي انتقال دانش و به وجود آوردن هسته اي در بين بانوان به منظور ايجاد اشتغال است.

لازم به ذكر است فراگيران مذكور پس از ارزشيابي و قبولي در آزمون پايان دوره، گواهينامه مربوطه را از مركز ملي فرش دريافت و به عنوان مربي دوره هاي آموزش و اشتغال در سطح استان فعاليت می کنند.


منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید