کمیته فرش خراسان شمالی تشکیل شد

کمیته فرش خراسان شمالی تشکیل شد

کمیته فرش استان خراسان شمالی با حضور سرپرست مرکز ملی فرش ایران در محل استانداری این استان تشکیل شد.

 

کمیته فرش خراسان شمالی تشکیل شد

در نشست کمیته فرش خراسان شمالی، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خراسان شمالی، مدیرکل امور اقتصادی استانداری، مدیرعامل شهرکهای صنعتی خراسان شمالی، رییس دانشگاه هنر خراسان شمالی، عامل خوشه فرش استان و برخی دیگر از حاضران به ارایه گزارش و بیان نظرات خود درباره وضعیت هنر- صنعت فرش دستباف در استان خراسان شمالی پرداختند.

وضعیت کنونی و اقدامات انجام شده برای ایجاد شهرک تخصصی فرش خراسان شمالی، مشکل بیمه قالیبافان در استان، برندسازی برای فرش در خراسان شمالی، ایجاد رشته فرش در منطقه و نمایشگاه دایمی فرش در بجنورد از جمله مباحث مطرح شده در این نشست بود.

سرپرست مرکز ملی فرش ایران در این نشست با توجه به مباحث مطرح شده در حوزه برندسازی و نیز گزارش اقدامات انجام شده در خوشه فرش استان گفت: از یاد نبریم که نسخه پيچيدن براي فرش دستباف استان، به شکل دستوری و حاکميتي نتیجه بخش نخواهد بود و بايد بر اساس پيشينه آن منطقه و از درون فعالان فرش استان شکل بگیرد.

حمید کارگر در این باره افزود: مراوده با دیگر استان ها برای تجربه اندوزی و انتقال اندوخته ها و بهره گیری از توان علمی فعالان فرش در دیگر مناطق ارزشمند است اما تجویز نسخه دیگر استانها برای این استان مطلوب نیست و استفاده از توان علمی منطقه و نیروهای بومی شایسته تر است.

وی درباره فعالیت خوشه فرش گفت: برای بهبود عملکرد این خوشه ها و رسیدن به نگاهی همسان در حمایت از فعالیت خوشه ها قرار است تفاهم نامه ای میان سازمان شهرک های صنعتی و مرکز ملی فرش ایران منعقد شود تا ضمن حفظ وحدت رویه، حمایت ها شکلی اصولی و سامان یافته داشته باشند.

کارگر درباره ایجاد رشته فرش در دانشگاه بجنورد نیز با بیان سابقه نامناسب در تعدد این رشته در مراکز دانشگاهی مختلف که گاه بدون مطالعه روی منابع مکتوب، استادان مجرب و امکانات کارگاهی شکل گرفته است، بررسی میزان تقاضا برای ورود به این رشته را پیش از هر اقدام عملی ضروری دانست.

تورج ژوله نیز در این نشست با بيان اين که واقعيت هاي استان را آن طور که بايد، ببينيم، نه آن طور که دوست داريم، ادامه داد: آمار ارائه شده درست نيست و قیمتهاي عنوان شده براي فرش تمام ابريشم دويدوخ نيز منطقی نیست.

این پژوهشگر فرش ادامه داد: اتفاقات کنوني در بخش فرش استان به نفع برنامه هاي زيربنايي فرش خراسان شمالي نيست.

وي اظهار داشت: شيوه کنوني براي سال هاي آينده جوابگو نيست و بايد شرايط موجود در همين مقطع تثبيت شود و کيفيت فرش استان افزايش يابد و سپس براي بهبود شرايط موجود برنامه ريزي مناسبي انجام شود.

ژوله با اشاره به لزوم سپردن کار به دست افراد کاردان ادامه داد: فرش دستباف استان، محصول صنعتي نيست و برنامه توليد انبوه با حفظ بافت سنتي فرش سازگاري ندارد.

وي پیشنهاد کرد: کارگروه هاي تخصصي فرش دستباف در استان تشکيل و فرش استان بازبافي، روزآمدسازي و هويت بخشي شود.

وي با بيان اين که خراسان شمالي به اندازه کافي هنر دارد، ادامه داد: استان با کمبود مهندس فرهنگي و هنري مواجه است و کار کارشناسي از دريچه فرهنگي و هنري براي احداث شهرک تخصصي فرش انجام نشده و شايد نيازمند توقف کار در اين مرحله و بازنويسي برنامه هاست.

گفتنی است سرپرست مرکز ملی فرش ایران در سفر به خراسان شمالی افزون بر حضور در سمینار فرش این استان و کمیته تخصصی فرش، از برخی کارگاه های بافت فرش در بجنورد نیز بازدید کرد و با حضور در محل احداث شهرک تخصصی فرش در جریان مراحل پیشرفت کار این شهرک قرار گرفت.

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید