در سوگ مردی که پیام صلح و نوع دوستی مردم ایران را به جهانيان عرضه داشت

در سوگ مردی که پیام صلح و نوع دوستی مردم ایران را به جهانيان عرضه داشت

استاد حاج محمد صیرفیان، خالق فرش دستباف نفیس مزین به شعر معروف «بنی آدم» شیخ اجل در سازمان ملل، متحد دار فانی را وداع گفت

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، زنده یاد استاد محمد صیرفیان بافنده و طراح بزرگ فرش دستباف ایران که پایه گذار طرح هایی چون «گل و بلبل» و «گنبدی» در فرش اصفهان بود به دیدار حق شتافت.
استاد از ۱۸ سالگی به طراحی و بافت فرش مشغول شد و در طی اين سال ها توانست آثار گرانقدري از خود به جاي بگذارد که از جمله آن ها مي توان به فرش پنج در پنج متري اشاره کرد که در رنگ آميزي بافت هاي آن از رنگ هاي گياهي استفاده شده است و در طي قرن ها و تابش آفتاب بدون تغيير باقي خواهند ماند .
زنده یاد با علاقه فراوان به شیوه های سنتی بافت در اصفهان، با بسیاری از هنرمندان اصفهانی نظیر حاج مصور الملک، میرزا آقا امامی، استاد رستم، استاد علامه و استاد دادخواه ارتباط داشت.
گنبد شیخ لطف الله برای اولین بار توسط این هنرمند بر فرش نقش بست و با بافت این فرش، نقش گنبدی در فرش اصفهان ایجاد شد. استاد صیرفیان بیش از هر نقشی به بافت گل های طبیعی علاقه مند بود و تبحری ویژه در طراحی و بافت لچک ترنج و اسلیمی داشت.
استاد در خصوص فرش تقدیم شده ایشان به سازمان ملل فرمودند: تنها هدفم از بافت اين فرش اين بود که ايرانيان به ايراني بودن خود افتخار کنند. در تمامي سال هاي عمرم تلاش کردم تا بهترين توليدات را در اختيار مشتريان قرار دهم با نصب این فرش در سازمان ملل که ابياتي از سعدي بر روي آن نقش بسته است به خوبي توانستيم صلح جويي و نوع دوستي مردم ايران را به جهانيان نمايش دهيم.
استاد در کنار طرح های سنتی فرش اصفهان، فرش های زیبای تلفیقی از هنر مدرن و قدیمی را در معرض چشم جهانیان قرار داده است.
در حال حاضر تعداد زیادی از فرش های او زینت بخش موزه ها، مجموعه های خصوصی و کاخ های بزرگ دنیا است. چندی پیش موزه هنر واشنگتن با ارسال تقدیر نامه ای برای او، ضمن ستایش از هنر این هنرمند ایرانی او را به عنوان هنری ترین تولید کننده فرش ایرانی معرفی کرد. نام و امضای تعدادی از مجموعه داران بزرگ فرش بر این تقدیر نامه دیده می شود.

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید