رئیس مرکز ملی فرش ایران خبر داد/ فراخوان مسابقه ملی طراحی فرش دستباف در اصفهان

رئیس مرکز ملی فرش ایران خبر داد/ فراخوان مسابقه ملی طراحی فرش دستباف در اصفهان

نخستین جشنواره بین‌المللی صنایع دستی ایران و مسابقه ملی طراحی فرش دستباف اصفهان در تاریخ ۱۵ تیر ۱۴۰۰برگزار می شود

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، فرح ناز رافع مدیرمرکز ملی فرش ایران از برگزاری مسابقه ملی طراحی فرش دستباف در اصفهان ابراز خرسندی کرد و گفت: جشنواره بین‌المللی صنایع دستی ایران و مسابقه ملی طراحی فرش دستباف که در شهر زیبای اصفهان برگزار خواهد شد نقطه عطفی برای هنر - صنعت فرش دستباف است و برگزاری این جشنواره ها هم می تواند در به ثبت رسیدن آثار ماندگار کمک رسان باشد وهم یادآور آن ست که این نقوش از دیرباز در مناطق مختلف وجود داشته است و توان احیای مجدد را دارد.
سعید عصاچی نایب رئیس اتحادیه تولید کنندگان فرش دستباف اصفهان گفت: این جشنواره به همت شورای شهر و شهرداری اصفهان با همکاری اتحادیه تولیدکنندگان فرش دستباف اصفهان، وزرات میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مرکز ملی فرش ایران برگزار می‌شود.
وی هدف از برگزاری این مسابقه را پیوند و همدلی میان مناطق مختلف ایران، شناسایی و معرفی پتانسیل های برتر فرش دستباف ایران، ایجاد حس رقابت سالم در حوزه فرش دستباف، تشویق و ترغیب فعالان حوزه فرش دستباف، گرامی داشت زحمات فعالان حوزه فرش و پاسداشت اصیل ترین هنر ایرانی فرش برشمرد و اظهار کرد: تمامی طراحان و فعالان حوزه فرش دستباف مجاز به شرکت در این مسابقه می باشند.
وی گفت: جایزه نشان بین المللی «دست خلاق» است که در راستای پاسداری و نکوداشت مقام شامخ و ارزنده ی هنرمندان حوزه‌ی فرش دستباف و صنایع دستی به عنوان عالی‌ترین نشان این حوزه در عرصه‌های بین المللی در نظر گرفته شده و  برای اولین سال برگزاری به ۶ نفر (۳ هنرمند داخلی و ۳ هنرمند خارجی) اعطا می‌گردد و نام دارندگان این نشان به عنوان میراث زنده بشری در حافظه تاریخی هنری دنیا ثبت و ضبط خواهد شد.
نایب رئیس اتحادیه تولید کنندگان فرش دستباف اصفهان افزود: دومین قسمت مهم جشنواره «نشان همای زرین» است که در ۲۰ رشته صنایع دستی و هنرهای سنتی به افراد حائز شرایط و رتبه‌های برتر مشارکت کننده در بخش‌های متعدد این مسابقه (که مربوط به رشته‌های صنایع دستی می‌باشد) تخصیص یافته و اعطا می‌گردد.برای هر رشته ۳ تا ۵ داور تخصصی در نظر گرفته شده است.
نحوه اجرای مسابقه و ویژگی های آن به شرح زیر است:
نحوه اجرای مسابقه
مسابقه در سه بخش: طراحی مدرن، طراحی کلاسیک و رنگ و نقطه برگزار می گردد.
در هر رشته به نفر اول ۱۰۰میلیون ریال و به نفر دوم ۵۰میلیون ریال جایزه نقدی تعلق خواهد گرفت.
علاقه مندان به شرکت در مسابقه فیزیک طرح خود را تا تاریخ ۱۵تیر ماه به آدرس اتحادیه تولیدکنندگان فرش دستباف اصفهان واقع در: اصفهان خیابان حکیم، ساختمان فیروزه طبقه دوم
تلفن ۰۳۱۳۲۲۱۴۲۹۸ ارسال نمایند.
ساعت کار اتحادیه: ۸ الی ۱۳
داوران مسابقه
نمایندگان مرکز ملی فرش ایران
نمایندگان اتحادیه ها و تشکل های صنفی کشوری فرش دستباف
نماینده تولید کنندگان فرش دستباف
نمایندگان انجمن های طراحان و نقاشان فرش دستباف

ویژگی های آثار ارسالی:
- هر اثر می‌تواند برای یکی از سه گرایش «طراحی کلاسیک»، «طراحی مدرن» و یا «رنگ و نقطه» ارسال شود.
- در گرایش «طراحی مدرن»، نوآوری در جهت هماهنگی بیشتر با دکوراسیون نوین مد نظر است.
- حفظ اصالت ایرانی حداقل در یکی از زمینه های مضمون اثر، نقشمایه ها و ترکیب بندی و یا رنگ آمیزی الزامی است و در گرایش «طراحی کلاسیک» شرط اصلی پذیرش طرح است.
- لازم است بیش از پنجاه درصد اثر نو و غیراقتباسی باشد.
- ابعاد آثار: آزاد
- تکنیک: طراحی و یا رنگامیز با دست یا به کمک نرم افزارهای طراحی فتوشاپ، بوریا، نقش ساز و … مورد قبول است.
- سبک اثر؛ مدرن، نوگرای ایرانی و یا سنتی
متقاضیان می توانند در هر سه رشته و در هرکدام حداکثر سه طرح ارسال نمایند و اطلاعات کلی فراخوان مسابقه ملی طراحی فرش دستباف پیوست می باشد.

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید