فرهنگی در تشریح سوال خود از وزیر تعاون: قطع بیمه قالیبافان و فرشبافان به بهانه عدم پرداخت حق بیمه/ تداوم مشکلات با وجود وعده وزارت تعاون

فرهنگی در تشریح سوال خود از وزیر تعاون: قطع بیمه قالیبافان و فرشبافان به بهانه عدم پرداخت حق بیمه/ تداوم مشکلات با وجود وعده وزارت تعاون

نماینده مردم تبریز در مجلس، با انتقاد از تضییع گسترده حقوق قالیبافان و فرشبافان و قطع بیمه آنان، گفت: وقتی از مسئولان مربوطه در رابطه با قطع بیمه فرشبافان و قالیبافان سوال می کنیم، آنها مدعی می شوند که قطع بیمه این افراد به دلیل ت...

 

ه گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، به نقل از خبرگزاری خانه ملت، محمدحسین فرهنگی در نشست علنی امروز (چهارشنبه 9 تیرماه) مجلس شورای اسلامی در تشریح سوال خود از محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به فرمایشات حضرت علی (ع) در آغاز پذیرش مسئولیت خود گفت: امام علی (ع) یکی از علت های پذیرش مسئولیت خود را اینطور بیان کرده است که مسئولیت را نمی پذیرفتم، چرا که خداوند از دانایان پیمان گرفته است که در برابر ظلم بر مظلومان ساکت نباشند.
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس یازدهم ادامه داد: امام علی (ع) در فرمان تاریخی خود خطاب به مالک اشتر هنگام دسته بندی و طبقه بندی طبقات اجتماعی و رسیدن به طبقه ضعیف جامعه می فرماید که گروهی از طبقات ضعیف در جامعه هستند که دسترسی های دیگران را ندارند. این افراد به تشکل های تاثیرگذار و پیامک های دسته جمعی و گروهی دسترسی ندارند. طبقاتی که اگر حاکم از آنها حمایت نکند، برای همیشه مظلوم مانده و در مشکلات خود دست و پا خواهند زد.
وی افزود: امام علی (ع) همچنین خطاب به مالک اشتر می فرماید طبقات ضعیف جامعه به عدالت تو نیازمند هستند، در برابر هر یک از آنان چنان باش که در پیشگاه خداوند بتوانی برای ادای حق آنها عذری داشته باشی. حال ما نمایندگان در معرض این سوال قرار داریم که علت تضییع گسترده حقوق قالیبافان و فرشبافان و قطع بیمه آنان چیست؟ در این رابطه قانون سال 1388 به تصویب مجلس رسید و بنا بود بیمه آنها به صورت «بیست، بیست و هفتم» پرداخت شود، در جریان تصویب این قانون نقش دکتر محمود احمدی نژاد و آقای امیری عضو وقت حقوقدانان شورای نگهبان و معاون پارلمان امروز ریاست جمهوری بسیار پررنگ بود، اما متاسفانه اجرای این قانون بعد از مدتی قطع شد.
فرهنگی تصریح کرد: وقتی از مسئولان مربوطه در رابطه با قطع بیمه فرشبافان و قالیبافان سوال می کنیم، آنها مدعی می شوند که قطع بیمه این افراد به دلیل تاخیر در پرداخت حق بیمه بوده است. در هیچ کجای دنیا چنین مجازات سنگینی برای طبقات محروم جامعه که سلامت خود و سوی چشم خود را به جان خریده و در برابر سودی ناچیز به سمت تولید هنر گذاشته اند، در نظر نمی گیرند! عمده سود فروش فرش نصیب صادرکنندگان و فروشندگان است، لذا چندین بار به مسئولان مربوطه درخصوص قطع بیمه این افراد نامه نوشتیم، اما نتیجه ای حاصل نشد. ضمن اینکه دو سوال از وزیر مربوطه نیز مطرح کردم. وزیر سابق کار معتقد بود در این خصوص حق با فرشبافان و قالیبافان است و وزیر فعلی بارها تاکید کردند که حل خواهد شد، اما هیچ اقدامی صورت نگرفت و پس از اجرا در بازه زمانی کوتاه مجدداً بیمه آنها قطع می شود.
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: احکام قانونی که وزیر به آن اشاره کردند مربوط به برقراری بیمه های جدید بوده که تعهدآور است و مربوط به بیمه های قبلی و تضییع حقوق اشخاص مکتسبه نیست.
وی با طرح این سوال که بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی و سازمان بازنشستگی از کجا آمده است؟، افزود: بدهی ها از همین عدم پرداخت ها آمده است، آیا شما می توانید بیمه 10 نفر از کارکنان دولت را به بهانه اینکه دولت دیر بیمه پردازی کرده است، قطع کنید. آیا می توانید بیمه 100 نفر از کارگران کارخانه های شناخته شده کشور را به دلیل اینکه دولت سهم خودش را پرداخت نکرده قطع کنید، خیر نمی توانید. چرا که آن ها صدا دارند.
عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: امروز بنده صدای بی صدایان هستم، همه نمایندگان صدای ضعفا و بی صدایان هستند. شما نمی توانید بیمه 10 نفر از کارمندانتان را قطع کرده و درمان آن ها را متوقف و مشکلات و رنج های خانواده هایشان را تحمل کنید اما ده ها هزار بیمه شونده ضعیف را به راحتی قطع کرده و با سری برافراشته می گویید که چنین اجازه ای را داشتیم و طبق قانون عمل کردیم چرا در مورد دیگران چنین اتفاقی رخ نمی دهد، بدهی دولت دقیقا از جاهایی آمده است که هم شما می دانید و هم ما می دانیم و یکی از علت های آن همین عدم پرداخت بیمه ها است.

فرهنگی افزود: وزیر می گویند بیمه مربوط به کرونا را پرداخت می کنیم در حالی که در همین ماه اخیر هم باز هم بیمه آن ها را قطع کردند، وزیر معتقد است قانون نیاز به اصلاحاتی دارد، حال از ایشان سوال می کنم مگر شما در هیات دولت حضور ندارید؟ در این خصوص می توانید لایحه به مجلس بدهید تا ما آن را در سریع ترین زمان به قانون تبدیل کنیم. چرا صدایتان در برابر دولت بلند نشده و از حقوق این قشر ضعیفی که جز ما و شما کسی را ندارند دفاع نمی کنید. در سال گذشته 40 هزار میلیارد ریال در مجلس شورای اسلامی به شما کمک کردیم و در بودجه 1400 نیز 89 هزار میلیارد به شما کمک کرده و حتی اسم قالیبافان را در قانون ذکر کردیم. اگر می خواستید و اهتمام داشتید مشکل این افراد را حل می کردید چرا که دست شما است.
وی با اشاره به اینکه مشکلات ناشی از قطع بیمه تنها به قالیبافان و فرش بافان محدود نشده بلکه سایر قشرها نیز مانند خادمان مساجد، باربران و راننده ها با چنین مشکلی مواجه هستند، اضافه کرد: دولت اگر اراده کند می تواند مشکلات این افراد را حل کند اما می گویند که اجازه چنین کاری را ندارند، چطور اجازه پرداخت حقوق های نجومی در زیرمجموعه های صندوق های بازنشستگی را دارید، آیا دولت می تواند 50 درصد حقوق نجومی بگیران را قطع کند؟
فرهنگی با بیان اینکه چرا نوبت به ضعفا رسید شما قانونمند شدید، اگر می توانید از حقوق های نجومی تان کسر کرده و یا از حمایت های مجلس طی 2 سال اخیر استفاده کنید، تصریح کرد: اگر هیچ کدام از چنین کارهایی نشد مطالباتتان از دولت باقی است برای افرادی که تاخیر در پرداخت حق بیمه دارند جریمه بگذارید، اگر آئین نامه چنین اجازه ای به شما نمی دهد اصلاحشان کنید، به چه حقی شما بیمار صعب العلاج داخل خانه قالیباف را به دلیل تاخیر در پرداخت حق بیمه با مشکل مواجه کرده و حقش را تضییع می کنید.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: هیچ کدام از استدلال های وزیر قانع کننده نبود لذا سوال را به رأی نمایندگان می گذارم.

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید