با حضور مهندس امانی رئیس امور صنعت، معدن، بازرگانی و ارتباطات سازمان برنامه و بودجه کشور جلسه مباحث تخصیص بودجه ای مرکز تشکیل شد

با حضور مهندس امانی رئیس امور صنعت، معدن، بازرگانی و ارتباطات سازمان برنامه و بودجه کشور جلسه مباحث تخصیص بودجه ای مرکز تشکیل شد

جلسه پیرامون مباحث تخصیص بودجه ای مرکز با رئیس امور صنعت، معدن، بازرگانی و ارتباطات سازمان برنامه و بودجه کشور در چهارشنبه مورخ 12/03/1400 در مرکز ملی فرش ایران برگزار شد.

 

به گزارش مرکز ملی فرش ایران، در نشست مباحث تخصیص بودجه ای مرکز که با حضور رئیس محترم امور صنعت، معدن، بازرگانی و ارتباطات سازمان برنامه و بودجه کشور در محل مرکز برگزار شد، رئیس مرکز و تعدادي از معاونان مرکز به بيان عملکرد و نقطه‌ نظرات خود پرداختند.
رييس امور صنعت، معدن، بازرگاني و ارتباطات سازمان برنامه و بودجه كشور در این نشست به مهم‌ترين محورهايي كه در حوزه ی توسعه صادرات فرش دستباف متصور و مورد نیاز فرش دستباف است پرداخت و تاکید کرد: صنعت فرش یک هنر-صنعت است که ابعاد هنری آن غالبا بر ابعاد اقتصادی مسلط بوده و این ویژگی دو هویتی، سیاستگذاری و تولی در مورد آن را پر نوسان و دشوار کرده و توجه به بعد تجاری و اقتصادی فرش دستباف پشتیبان حفظ اصالت و هویت فرش دستباف است.
وي يادآور شد: صادرات فرش ایرانی در دهه های اخیر با فراز و نشیب‌هایی همراه بوده است؛ بازارهای جهانی این محصول روند نزولی داشته است و با توجه به کاربری شدید ساختار هزینه و تغییر سلایق مصرف و تنوع محصولات جایگزین، تولید این محصول با تنگنای شدید تقاضا مواجه شده است. در دهه های 60 و اوایل 70، فرش دستباف در کنار خشکبار مهم ترین اقلام صادراتی کشور را به خود اختصاص می داد تاجایی که با توجه به محدودیت های شدید ارزی، صنعت خودروسازی کشور به هنر – صنعت فرش دستباف روی آورده بود تا بتواند با سیاست "واردات در مقابل صادرات" بخشی از مشکل ارزی خود را حل کند.
وی متذكر شد: همان گونه که آمارها نشان می دهد علاوه بر مشکلات صادرات و تولید فرش دستباف ایرانی، کاهش میزان درآمد و قدرت خرید مردم نیز در تشدید رکود بازار داخلی این کالا مؤثر بوده است، به‌نحوی که اکنون فرش دستباف در آستانه خروج از سبد خرید کالای خانوارهای ایرانی است و راز دوام و گسترش صنعت فرش در کنار حفظ اصالت و ارزش های هنری آن در تداوم حفظ آن در چرخه ی زندگی روزمره مردم و مصارف غیر لوکس و کاربردی است که مستلزم تقویت بُعد صنعتی و کاهش هزینه تولید است.
وی هم چنین گفت:  ضرورت دارد برای مقدمات تدوین برنامه هفتم گزارش هایی از مسائل ساختاری بازار و صنعت فرش در داخل و بازارهای صادراتی تهیه شود و اقدامات فرآیندی مانند آموزش، حمایت از فعالان، رویدادها، تحقیقات و پایان نامه ها به صورت نتیجه گرا برای اهداف مشخصی از گسترش بازار داخلی و خارجی ساماندهی شود و به خودی خود، هدف قرار نگیرد و برای حصول این امر تمامی نهادها و سازمان های مرتبط در درون وزارت صمت (سازمان توسعه تجارت، سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی) و خارج از وزارت صمت(وزارت کار، وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و وزارت جهادکشاورزی و...) برای توسعه ی صادرات فرش دستباف ستاد تعامل مشترک داشته باشند و هم سو و هم افزا شوند.
رئیس مرکز ملی فرش ایران با تاکید بر این نکته که مزیت های صادراتی هنر صنعت فرش دستباف بسیار بالا است، گفت : زیست بوم فناوری در حوزه فرش دستباف راه اندازی و استفاده از ظرفیت استارت آپ ها ساماندهی شده‌اند تا بتوانیم زنجیره فرش دستباف را تکمیل نماییم.
فرح ناز رافع، توسعه ی بازار، ترویج و ارتقاء کیفیت فرش دستباف را از اولویت‌های وزارت صمت عنوان کرد و افزود: در این راستا ایجاد خانه‌های فرش در کشورهای هدف صادراتی را دنبال می کنیم.
وي  خاطر نشان كرد: در راستای توجه به نقطه نظرات بخش خصوصی از ظرفیت پتانسیل آنان برای راه اندازی ستاد راهبری فرش دستباف و کمیسیون‌های تخصصی بهره گیری شده است.
 رافع ادامه داد: مشکل ناسازگاری خرید که بر اساس کاهش درآمد خانوار پیش آمده بر اساس فروش اقساطی قابل حل شدن است و  بر این اساس بايد به دنبال استفاده از ظرفيت‌هاي موجود برويم.
وی گفت: طرح فروش اقساطی  با همکاری صندوق کارآفرینی امید و بخش خصوصی در راستای بهبود وضعیت بازار فروش فرش دستباف با هدف استفاده تمام خانوارهای ایرانی از این کالای ارزشمند انجام می شود.
وی با بیان این که این طرح در سال ۱۴۰۰ به اجرا درخواهد آمد، تصریح کرد: در ابتدا کارمندان و پس از آن تمام مردم شامل این طرح می شوند و اکنون در حال طراحی پلتفرم مورد نیاز آن هستیم.
رافع ادامه داد: رونق گرفتن بسته مشوق‌های صادراتی و تسهیلات بانکی و فنی و اعتباری، از برنامه‌های این مرکز به منظور تشویق تولید کنندگان به توسعه صادارت و بافت فرش‌های متناسب با سلیقه مشتریان است که انشالله با مساعدت سازمان برنامه و بودجه كه با تخصيص اعتبارات جديد امکان پذیر خواهند شد .
بودجه ريزي عملياتي به دنبال ايجاد پيوند ميان شاخص هاي عملكرد و تخصيص منابع از دیگر مباحثی بود که در جلسه محور مداقه قرار گرفت.

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید