استاندار کردستان در نشست کارگروه استان: سرمایه گذاران صنعت فرش در کردستان حضور پر رنگ تری داشته باشند

استاندار کردستان در نشست کارگروه استان: سرمایه گذاران صنعت فرش در کردستان حضور پر رنگ تری داشته باشند

رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: استفاده از ظرفیت بازارچه‌های مرزی با افتتاح نمایشگاه‌ها می‌تواند گام موثری در صادرات فرش استان و جذب بازارهای جهانی با استفاده از ظرفیت اقلیم کردستان باشد.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، بهمن مرادنیا در جلسه کمیته فرش استان که با حضور رئیس مرکز ملی فرش کشور در سنندج برگزار شد، گفت : فرش یکی از فرصت های توسعه کردستان و افزایش درآمد است ، در نتیجه ضرورت دارد سرمایه گذاران به این حوزه توجه ویژه و خاص داشته باشند.
وی یادآوری کرد؛ فرش در کردستان دارای قدمت و پیشینه طولانی است و با این پیشینه شایسته نیست در استان فرش و محصولات تولیدی دیگر استان‌ها در نمایشگاه‌های استان عرضه شود.
مرادنیا در ادامه سخنان خود اقتصادی کردن صنعت فرش را وابسته به صادرات و رونق آن عنوان کرد و افزود: وقتی صنعت فرش توجیه اقتصادی پیدا کند سرمایه گذاران نسبت به ورود به این حوزه تمایلی بیشتری خواهند داشت.
 استاندار کردستان به سرمایه گذاران و علاقه مندان بخش فرش استان توصیه کرد در منطقه ویژه اقتصادی بانه برای راه اندازی محصولات مرتبط با فرش اقدام کنند، چرا که امکان صادرات به اقلیم کردستان و بازارهای عراق امکان پذیر می گردد.
 فرح ناز رافع پیش از ظهر امروز در جلسه کمیته فرش استان کردستان که در سالن پیامبر اعظم استانداری برگزار شد اظهار داشت: مسئولین تامین اجتماعی کردستان با توجه به شیوع بیماری کرونا با چشم رافت به بیمه‌شدگان قالیبافی نگاه کنند و بیمه آنها را قطع نکنند.
وی افزود: از آنجا که دنیای امروز دنیای رقابت است باید در رقابت با رقبا در جهان، تمام تلاش خود را به امر تولید معطوف کنیم.
رافع یکی از دستاوردهای دولت را همکاری بخش خصوصی و دولتی در تولید فرش نام برد و اذعان کرد: در این مدت شرط داشتن کارت مهارت قالیبافی برای تمدید بیمه قالیبافان حذف شده است.
رئیس مرکز ملی فرش ایران افزود: بازرسی تامین اجتماعی نیز از قالیبافان در راستای فعال بودن قالیبافان انجام شده است.
وی خاطرنشان کرد: ۲۰ درصد از تسهیلات کارا به حوزه فرش و صنایع دستی اختصاص یافته که کمتر از نیم درصد آن فرش دستی به خود اختصاص داده است.
رافع تصریح کرد: برای تمام طرح‌های دارای توجیه در حوزه کارگاه‌های متمرکز و غیرمتمرکز، کارگاه‌های قالیبافی، زنجیره ارزش فرش دستباف و ...مجوز صادر می‌شود.
وی گفت: هیچ محدودیت و سقفی برای جذب تسهیلات کارا در استان کردستان وجود ندارد.
رافع بیان کرد: وبینارهای ملی و بین‌المللی برای آموزش به بخش خصوصی حوزه فرش استان کردستان نیز اعلام خواهد شد.
رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: استفاده از ظرفیت بازارچه‌های مرزی با افتتاح نمایشگاه‌ها می‌تواند گام موثری در صادرات فرش استان و جذب بازارهای جهانی با استفاده از ظرفیت اقلیم کردستان عراق باشد.
وی افزود: اگر اقتصاد فرش در کردستان و کشور پویا شود کمک بسیاری به معیشت خواهد کرد در همین راستا منابع گسترده‌ای با اعمال ستاد راهبری فرش تامین شده است.
وی افزود: اگر در رشد و توسعه فرش دستباف تلاش نکنیم بازار فرش دستباف از دست ما خارج می‌شود.
رئیس مرکز ملی فرش ایران بیان کرد: استفاده از استارتاپ‌های تخصصی فرش می‌تواند در تولید فرش بسیار موثر واقع شود و به همین دلیل دو استارتاپ حوزه فرش در استان راه‌اندازی شود.

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید