رئیس مرکز ملی فرش ایران از قالی تاریخی حسینیه بیجار بازدید کرد

رئیس مرکز ملی فرش ایران از قالی تاریخی حسینیه بیجار بازدید کرد

قالی نفیس و تاریخی حسینیه ی بیجار یكی از چهار تخته قالی حسینیه بیجار، موسوم به چهار گوهر بیجار است كه در سال 1309 ه.ق از سوی علیرضا خان امیرتومان برای استفاده در حسینیه بیجار تولید و وقف مجالس عزاداری خامس آل عبا شد.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، فرح ناز رافع در ادامه سفر به استان کردستان از نزدیک فرش تاریخی حسینیه ی بیجار را مشاهده کرد.
قالی نفیس و تاریخی بیجار یكی از چهار تخته قالی حسینیه بیجار، موسوم به چهار گوهر بیجار و متشكل از دو تخته كناره، یك میان قالی و یك سرانداز (كله گی) در ابعاد 110 متر مربع است كه در سال 1309 ه.ق از سوی علیرضا خان امیرتومان برای استفاده در حسینیه بیجار تولید و وقف مجالس عزاداری خامس آل عبا شد. وی افزود: ایجاد نقشه امتداد كناره ها در دونقطه از سرانداز، به گونه ای كه پس از چینش قالب ها فرم یكپارچگی آن حفظ شده و امتداد متن كناره ها با سرانداز بدون انقطاع ادامه می یابد را از ویژگی های انحصاری این مجموعه فرش عنوان كرد.
قالی بیجار یكی از اصیل‌ترین فرش‌های ایرانی است و زیبایی و دوام آن شهرت جهانی دارد. وجود تعداد زیادی از قالی های قدیمی بافت بیجار كه هم‌اینك در موزه‌های بزرگ فرش در داخل و خارج كشور نگهداری می‌گردند گواهی بر این مدعاست.
 ویژگی شاخص فرش بیجار، ساختار متراكم این قالی هاست. بافت آنها به گونه‌ای ست كه نمی توان آن‌ها را تا كرد و از این رو فرش آهنین نیز نامیده می شود.
 نقش فرش‌های این منطقه بیشتر شامل طرح‌های منظم است و به نسبت نوع روستایی آن، دارای خطوط ملایم‌تر و نقش مایه‌هایی طبیعی‌تری است. در این طرح‌ها، نقوش كلاسیك ایرانی بزرگ شده و در كنار نقش‌هایی تحت تأثیر مدل‌های روستایی و قبیله‌ای است، دیده می‌شوند. این قالیچه‌ها كه از جذابیت و گیرایی خاص برخوردارند، بافتی ظریف دارند و اصالت و سادگی در طرح و رنگ آنها مشهود است.

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید