جزئیات دیدار نماینده شهرستان خدابنده با رئیس مرکز ملی فرش ایران

جزئیات دیدار نماینده شهرستان خدابنده با رئیس مرکز ملی فرش ایران

سید البرز حسینی نماینده مجلس فرش دستباف خدابنده در دیدار با فرح ناز رافع خواستار بررسی مشکلات فرش دستباف در حوزه انتخابیه خود شد.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران،  نماینده شهرستان خدابنده با بیان این که با تمام ظرفیت از طرح شناسنامه دار کردن فرش دستباف استقبال می کنیم، افزود:  فرش دستباف همیشه به یاری اقتصاد و اشتغال کشور در آمده است و  با ایجاد ظرفیت‌های تولیدی و کارآفرینی و هم چنین حمایت از فرش‌بافان می‌توان بخشی از مشکل اشتغال‌زایی در شهرستان را برطرف کرد.

وی گفت:  با توجه به این که در خدابنده خریدار مستقیم بومی برای خرید فرش‌های دستباف وجود ندارد این امر سبب شده است تا علی‌رغم فعالیتی که بافندگان این شهرستان دارند، صادرات فرش در این شهرستان متوقف باشد در حالی که خدابنده یکی از قطب‌های مهم تولید فرش در استان زنجان است.

سید البرز حسینی با بیان این که فرش‌های بافته شده توسط بافندگان خدابنده‌ای به نام شهرهای همدان و قم فروخته می‌شود، تصریح کرد: برخی افراد از سایر مناطق با در اختیار گذاشتن امکانات و مصالح اولیه، فرش های قالی بافان این منطقه را  به نام خودشان به فروش می‌رسانند.

وی در ادامه با تاکید بر دریافت تسهیلات ارزان قیمت و اولویت بیمه فالی بافی، خواستار ثبت ملی و جهانی طرح ها و نقش های اصیل منطقه با کمک مرکز ملی فرش ایران شد.

رییس مرکز ملی فرش ایران با تشکر و قدردانی از حضور نماینده مردم شریف شهرستان خدابنده در مجلس شورای اسلامی و توجه خاص ایشان به هنر – صنعت فرش دستباف به شرایط فروش فرش دستباف به صورت اقساطی اشاره و گفت:  خرید مواد اولیه برای قالی بافانی که مشاغل خانگی داشته و متمرکز نیستند، پرداخت خواهد شد.

رافع در خصوص اجرای طرح فروش اقساطی فرش دستباف از سال ۱۴۰۰ توضیح داد و گفت: این امر با همکاری صندوق کارآفرینی امید و بخش خصوصی در راستای بهبود وضعیت بازار فروش فرش دستباف با هدف استفاده تمام خانوارهای ایرانی از این کالای ارزشمند انجام می شود.

وی افزود: از این پس اتحادیه ها و تعاونی های فرش دستباف ملزم به ارائه گزارش عملکرد خود به مرکز ملی فرش ایران می باشند.

رئیس مرکز ملی فرش ایران از ارائه تسهیلات به مجتمع‌های بخش خصوصی خبر داد و افزود: تسهیلات کمک هزینه خرید مواد اولیه برای قالی بافانی که مشاغل خانگی داشته و متمرکز نیستند، پرداخت خواهد شد.

وی از انعقاد تفاهم نامه ای با کمیته امداد جهت اعطای تسهیلات و خرید فرش خبر داد و گفت:  فرش دستباف بافندگان به قیمت مناسب خریداری می شود تا مشکلی از لحاظ بازاریابی وجود نداشته باشد.

رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: ما در حوزه فرش دستباف برند خاصی نداریم، اما با کمک دستگاه‌های متولی و کمیته امداد امام‌خمینی (ره) توانسته ایم برای فرش دستباف نشان جمعی بگیریم و از ظرفیت دانشگاه ها و مرکز فنی و حرفه ای برای ایجاد مراکز رشد،  شناسنامه دار شدن برندینگ و ثبت نقشه های جغرافیایی استفاده خواهیم برد.

وی از افزایش ۲۰ درصدی تعداد قالی بافان بیمه تامین اجتماعی با تخصیص اعتبار لازم از سود سازمان برنامه و بودجه خبر داد و گفت: کارگاه های رنگرزی در شهرستان خدابنده با کمک مرکز ،احیا خواهند شد.

وی از بهره گیری ظرفیت های صندوق احیاء و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی سخن گفت و افزود: در این خصوص از مراکز رشد، اساتید، دانشجوها استفاده می کنیم و اطلاعات را انتقال و ترویج خواهیم داد.

بیرامی معاون امور اقتصادی و بازاریابی، اختصاص تسهیلات کم‌ بهره برای و خرید فرش دستباف به صورت اقساطی را از راهکارهای موثر برای رفع مشکلات قالی بافان دانست.

حنیفی معاون امور تولید، با ارائه گزارشی از وضعیت فرش منطقه گفت: وجود  ۱۵۰۰۰ بافنده و تولید سالانه ۲۸۰۰۰ متر مربع، نشان دهنده ی پتانسیل خوب فرش خدابنده به خصوص فرش های ریز بافت، تابلو فرش  و فرش های درشت باف منطقه است.

ویسیان معاون امور تحقیق و ترویج مرکز، ضمن تشریح دوره های آموزشی در استان زنجان گفت: از سال 1348 تاکنون، دوره عمومی قالی بافی و دوره آموزش منجر به اشتغال 267 دوره برای 10680 نفر به میزان 256320 ساعت شده است هم چنین 5 دوره ی تخصصی ناظران فنی، طراحان و نقاشان، بازاریابی و فروش، مدیران عامل اتحادیه های فرش دستباف در استان زنجان و 5 دوره نیز برای 200 نفر، جمعا به 4800 نفر اختصاص یافته است.

مهدی محمدلو رئیس اتحادیه فرش بافان شهرستان در این جلسه اظهار کرد: فرش خدابنده با سابقه طولانی و طرح های اختصاصی منطقه که برگرفته از فرهنگ و آداب و رسوم کهن است، در سال های اخیر با رکود مواجه شده و با اندکی توجه بیشتر می توان رونق بیشتری به این عرصه داد.

وی اظهار کرد: فرش بافان خدابنده ای همواره با مشکلات بسیاری در حوزه بافت فرش داشته اند و نبود یک حامی و مشوق داخلی از خود شهرستان برای بافت فرش از جمله ی این مشکلات است.

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید