انعقاد تفاهم نامه همکاری آموزشي مرکز ملی فرش ایران و معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش

انعقاد تفاهم نامه همکاری آموزشي مرکز ملی فرش ایران و معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش

تفاهم نامه همکاری مرکز ملی فرش ایران و معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش به منظور ارتقاء دانش و مهارت هنرجویان و هنرآموزان و استفاده و بهره‌مندی از فرصت های موجود و متناسب با بازار کار در زمینه هنر-صنعت فرش دستباف، امضا شد.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، این تفاهم نامه با حضور فرح ناز رافع و علیرضا کمره ای "معاون متوسطه وزارت آموزش و پرورش"، با موضوع همکاری در حوزه هنرستان های کاردانش و فنی و حرفه ای فرش دستباف امضا شد.
رافع گفت: اهداف مهم این تفاهم نامه، تربيت نيروي انساني متخصص مورد نياز هنر- صنعت فرش دستباف، توسعه و ترويج فرهنگ كار و كارآفريني، توليد، تجاري سازي و رقابت پذيري در جهت اجراي سياست هاي كلي اشتغال، اقتصاد مقاومتي و سند تحول بنيادين آموزش و پرورش و قانون نظام جامع آموزش و تربيت فني حرفه‌اي و مهارتي و تهیه و تولید محتوای آموزشی متناسب با استانداردهای آموزشی و کتب درسی می باشد.
وی افزود: از موضوعات مهم این تفاهم نامه، همکاری وزارتخانه‌ها، سازمان ها و مراکز تولیدی در اجرای آموزش متوسطه و اصلاحيه ماده 9 آيين نامه مذكور به شماره 7147/ت 51516ه مورخ 26/1/1395 و قانون نظام جامع آموزش و تربيت فني، حرفه اي و مهارتي و اجرایی نمودن مصوبات کمیته همکاری‌های آموزشی وزارت صنعت،معدن و تجارت و وزارت آموزش و پرورش درخصوص توسعه آموزش عملی و مهارتی (هنرستانها) شماره ۳۴۲۱۲/ ۶۰مورخ30/1/1396 است.
رئیس مرکز ملی فرش ایران ضمن اظهار خرسندی و تاکید بر استمرار و توسعه همکاری‌ها، مفاد مهم این تفاهم نامه به شرح زیر اعلام کرد:
- همكاري در اجراي آیین نامه همکاری  وزارتخانه ها ، سازمان ها و مراکز تولیدی و آموزش نظام جدید متوسطه (کاردانش) تصویب نامه شماره ۲۷۷۶۳/ت ۴۴۴ه. مورخ 28/9/1371 و اصلاحات بعدی.
- بکارگیری ظرفيت نیروهای متخصص معرفی شده از سوی " مرکز "در اجرای دوره های ضمن خدمت دانش افزايي و مهارت‌افزايي  هنرآموزان رشته های فرش.
- همکاری در تدوين و بازنگری استانداردهای آموزشی و مهارتی فرش دستباف و صنايع مرتبط.
- همکاری در تهیه تولید محتوای آموزشی متناسب با كتب درسي و كمك آموزشی.
- صدور مجوز تاسیس هنرستان‌های تخصصی حوزه فرش دستباف( موضوعی، وابسته، جوارکارخانه و جوار کارگاه‌های تولیدی)
- همکاری در برگزاری بخش هنرجویی المپیاد فرش دستباف، مسابقات و جشنواره های مرتبط
- تعميق فرهنگ مهارت آموزي، كارآفريني، مسابقات، المپيادها و جشنواره‌های حوزه فرش دستباف.
- هماهنگی برای اختصاص فضای مناسب برای هنرجویان در نمایشگاههای تخصصی برای فروش دست بافته ها و دست سازه هاي رشته هاي فرش فني و حرفه اي و كاردانش در قالب برنامه آموزش همراه با توليد هنرستان‌ها.
- همکاری در تدوين و بازنگری استاندارد شغلي مورد نياز بازار كار جهت تعريف رشته هاي مهارتي مورد نیاز فرش دستباف
- کمک به ترویج و معرفي هرچه بهتر رشته هاي فرش دستباف در امر هدایت تحصیلی با تأکید و هم‌افزایی سازمان صمت با اداره کل آموزش ‌و پرورش در استان ها پس از انعقاد قرارداد جداگانه.
- همکاری در برگزاري و يا نظارت برفرآيند آموزش و آزمون هاي پاياني دوره هاي آموزش و مهارت مربوط به هنرجويان كاردانش حوزه فرش دستباف به همراه نماينده آموزش و پرورش استان و صدور گواهينامه هاي مرتبط
- همکاری در فراهم نمودن بسته هاي آموزشي، برگزاري دوره هاي آموزش حضوري و مجازي در راستاي افزایش مهارت حرفه اي هنرآموزان (مربیان)
- معرفی جهت بكارگيري فارغ التحصيلان رشته هاي فرش دستباف كاردانش و فني و حرفه اي در مراكز توليدي و كارگاهي حوزه فرش دستباف
- هماهنگی با کارگاه های بافت، طراحی و نقشه کشی، مواد اولیه و رنگرزی برای گذراندن دوره هاي كارورزي و كارآموزي هنرجويان كاردانش و فني حرفه اي فرش دستباف در استان‌ها.
رئیس مرکز ملی فرش ایران، امضاي اين تفاهم‌نامه فرصتي مناسب براي گسترش همکاری‌های مرکز ملی فرش ایران و معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش دانست و افزود: اصلاح ساختار آموزشی در هنرستان‌های کار دانش رشته فرش در بخش دانشی و مهارتی بر اساس نیازهای واحدهای تولیدی و تجاری در جذب و به‌کارگیری فارغ‌التحصیلان هنرستانی رشته فرش در بازارهای کسب و کار و ارتقاء دانش و مهارت هنرجویان و هنرآموزان و استفاده و بهره‌مندی از فرصت های موجود و متناسب با بازار کار از جمله مهم ترين مصادیق این همکاری خواهد بود.
رافع ضمن توضیح در خصوص برگزاری وبینارهای علمی و پژوهشی و مباحث حقوقی و حفاظت قانونی از اصالت فرش که توسط مرکز ملی فرش ایران و با حضور مربیان هنرستان های رشته فرش وزارت آموزش و پرورش انجام گرفت، بازنگری در استانداردهای کار دانش فرش دستباف، بسته تشویقی و ترغیبی فرش دستباف در هدایت تحصیلی را از مهم خواند و تشریح کرد که 40 ساعت دوره آموزشی برای مربیان کاردانش فرش دستباف در هفته گذشته توسط مرکز ملی فرش ایران برگزار شد که مورد توجه و تایید آنان قرار گرفت.
رافع گفت: در حال حاضر تعداد 3398 نفر هنرجوی رشته فرش در هنرستان کاردانش و فنی و حرفه ای در 129 هنرستان وجود دارد و مبحث قالی در درس نامه های مقاطع ابتدایی  مورد بررسی قرار می گیرد.
وی نگاه جدی به بحث اقتصادی، کارآفرینی و هنری فرش دستباف در هنرستان ها را قابل توجه دانست و گفت: برگزاری المپیاد فرش دستباف  امسال در دستور کار قرار می گیرد.

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید