مرکز ملی فرش ایران برگزار کرد/ وبینار آموزشی مسیر ملی و بین المللی حفاظت قانونی از اصالت فرش دستباف ایرانی

مرکز ملی فرش ایران برگزار کرد/ وبینار آموزشی مسیر ملی و بین المللی حفاظت قانونی از اصالت فرش دستباف ایرانی

وبینار آموزشی "مسیر ملی و بین المللی حفاظت قانونی از اصالت فرش دستباف ایرانی" با همکاری وزارت دادگستری صبح امروز در محل مرکز ساعت برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، این وبینار در راستای حمایت از توسعه صادرات فرش دستباف با رویکرد تاثیر حقوق مالکیت فکری بر فروش فرش دستباف و رقابت در بازارهای جهانی، با همکاری وزارت دادگستری به صورت مجازی برگزار شد.
در ابتدای وبینار حکمت نیا (معاون حقوق مالکیت صنعتی وزارت دادگستری) ضمن ارائه مباحث و توضیحاتی پیرامون مالکیت فکری و معنوی در صنایع فرش دستباف، مروری بر مباحث جلسه گذشته درخصوص چگونگی ثبت طرح های فرش به عنوان طرح صنعتی داشتند و در ادامه استفاده از قانون حمایت از مولفان و مصنفان و پدیدآورندگان آثار ادبی و هنری (کپی رایت) برای حفظ حقوق مادی و معنوی طراحان فرش مورد بررسی قرار گرفت.
حنیفی (معاون امور تولید مرکز)، ضمن بیان خلاصه ای از نحوه ثبت نقشه فرش دستباف در سامانه  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با همکاری مرکز ملی فرش ایران، به چگونگی بررسی طرح ها در کمیته تخصصی تشکیل شده در مرکز پرداخت.
گفتنی ست در ادامه ی طرح پرسش و پاسخ، ابعاد مختلف حقوق پدید آورندگان طرح و نقش فرش به عنوان طرح صنعتی نقشه فرش دستباف، توسط شرکت کنندگان محور بحث و گفت و گو قرار گرفت و مقرر شد سلسله جلسات مالکیت صنعتی در هنر- صنعت فرش دستباف با همکاری مرکز ملی فرش ایران و دفتر برنامه ریزی هماهنگی و حمایت از حقوق مالکیت صنعتی وزارت دادگستری با حضور ذینفعان به طور مداوم برگزار شود.

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید