رییس مرکز ملی فرش ایران در نشست با حضور معاون اول رییس جمهور خبر داد

رییس مرکز ملی فرش ایران در نشست با حضور معاون اول رییس جمهور خبر داد

رییس مرکز ملی فرش ایران اعلام کرد: در مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت ۱۲ برنامه و ۴۰ پروژه در حوزه هنر صنعت فرش دستباف برنامه ریزی شده است که تمامی این برنامه ها و پروژه ها با محوریت بخش خصوصی انجام می شود.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، فرح ناز رافع در نشست هم اندیشی ذینفعان فرش دستباف با معاون اول رئیس‌جمهور که با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، با بیان این مطلب، افزود: بیش از ۱۲ قانون مستقیم در حوزه فرش دستباف داریم و در برنامه ششم توسعه به وظایف مرکز ملی فرش ایران در حوزه های رصد، تولی گری، نظارت و برنامه‌ریزی اشاره شده است.

ضرورت برنامه‌ریزی برای ارتقاء رقابت پذیری و صادرات فرش دستباف

وی همچنین بر ضرورت برنامه‌ریزی برای ارتقاء رقابت پذیری و صادرات هنر فرش دستباف در بازارهای جهانی و کشورهای هدف، تصریح کرد.

تشکیل ستاد راهبری فرش دستباف در مرکز ملی فرش ایران

رافع در ادامه به تشکیل ستاد راهبری فرش دستباف در مرکز ملی فرش ایران اشاره کرد و گفت: در این ستاد 8 نفر از نمایندگان بخش خصوصی، اتحادیه‌های مختلف صادر‌کنندگان، تولیدکنندگان و فروشندگان فرش دستباف حضور دارند.

فعالیت بیش از ۴۸ هزار تشکل، اتحادیه و صنف در حوزه هنر صنعت فرش دستباف

وی فعالیت بیش از ۴۸ هزار تشکل، اتحادیه و صنف در حوزه هنر صنعت فرش دستباف را ظرفیت حائز اهمیتی برای ارتقا و توسعه در این حوزه عنوان کرد.

خانه‌های فرش در کشورهای هدف صادراتی راه اندازی می شوند

رئیس مرکز ملی فرش ایران در ادامه سخنان خود توسعه بازار، ترویج و ارتقاء کیفیت فرش دستباف را از اولویت‌های وزارت صمت عنوان کرد و افزود: پنج پروژه ذیل این اولویت تعریف شده است که در این راستا ایجاد خانه‌های فرش در کشورهای هدف صادراتی را دنبال می کنیم.

رافع در این خصوص اضافه کرد: خانه های فرش متکی به بخش خصوصی خواهند بود و در قانون ششم توسعه نیز راه اندازی این خانه‌ها ابلاغ شده است که شیوه نامه‌های آن تدوین و مورد تایید سازمان توسعه تجارت ایران نیز قرار گرفته است.

ضرورت تعامل دستگاه های ذیربط در تامین مواد اولیه فرش دستباف

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود، بهبود و ارتقاء زنجیره فرش دستباف در زنجیره تامین مواد اولیه را نیازمند همکاری دستگاه‌های مرتبط از جمله جهادکشاورزی، معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، بانک مرکزی و دیگر دستگاه ها دانست و گفت: در خصوص تامین مواد اولیه مانند نخ ابریشم و پشم باید کار بیشتری انجام شود.

ضرورت همکاری شهرداری ها در جمع آوری پشم گوسفندان ذبح شده در کشتارگاه ها

رئیس مرکز ملی فرش ایران همچنین با بیان اینکه در زمینه پشم گوسفند ظرفیتهای خوبی در کشور برای تامین مواد اولیه فرش داریم، اضافه کرد: با تعامل وزارت کشور و سازمان شهرداری ها و دهیاری ها قبل از ذبح گوسفند در کشتارگاهها باید پشم آنها برای تامین مواد اولیه چیده و جمع آوری گردد.

فعالیت بیش از دو میلیون نفر در هنر صنعت فرش دستبافت

رافع با تاکید بر ضرورت های این موضوع گفت: اکنون در مواردی مجبوریم پشم با کیفیت وارد کشور کنیم، چراکه بیش از دو میلیون نفر در عرصه فرش دستبافت مشغول به کار هستند که باید توجه داشت اگر کیفیت پایین بیاید این افراد و خانواده‌های آن‌ها متضرر می‌شوند.

ایجاد زیست بوم فناوری در حوزه فرش دستباف

وی با تاکید بر این نکته که مزیت های صادراتی هنر صنعت فرش دستباف بسیار بالا می باشد ، گفت : مجوز ها به صورت الکترونیکی صادر می شود و در این زمینه تسهیل های لازم انجام شده است، همچنین زیست بوم فناوری در حوزه فرش دستباف راه اندازی شده و استارت آپها ساماندهی شده‌اند تا بتوانیم زنجیره فرش دستباف را از پشم تا رنگ تکمیل نماییم.

ضرورت ارایه تسهیلات مناسب برای ارتقای هنر صنعت فرش دستباف

رئیس مرکز ملی فرش ایران همچنین بر توجه بیشتر صندوق‌ها و دستگاه‌های مرتبط با تسهیلات از جمله صندوق کارآفرینی امید، مشاغل خانگی وزارت کار و تسهیلات کارا برای کمک به ارتقاء بهتر هنر صنعت فرش دستباف تاکید کرد.

اشتغالزایی برای ۲۰ هزار نفر با تکمیل و راه اندازی۱۷ طرح در حوزه فرش

رافع در این خصوص اضافه کرد: ۱۷ طرح نیازمند تسهیلات داریم که با تکمیل آنها برای ۲۰ هزار نفر در حوزه فرش دستباف شغل پایدار ایجاد خواهد شد.

درخواست تخصیص ۱۵۰۰ میلیارد تومان برای بیمه ۳۳۳ هزار نفر قالیباف در سال ۱۴۰۰

وی با اعلام اینکه امسال 261 هزار و 64 نفر قالیباف بیمه تامین اجتماعی شده است، تصریح کرد: درخواست برای 20 درصد افزایش بیمه شدگان در سال ۱۴۰۰ به تعداد 313 هزار نفر با تخصیص مبلغ تقریباً یک هزار و 500 میلیارد تومان انجام شده است.

ارائه بیمه درمان تکمیلی قالیبافان برای اولین بار در دولت تدبیر و امید

رئیس مرکز ملی فرش ایران همچنین بیان کرد: برای اولین بار در دولت تدبیر و امید، بیمه درمان تکمیلی برای قالیبافان ارائه شده است که در یک هفته ۲۳ هزار نفر برای دریافت این بیمه ثبت نام کرده اند.

رافع در پایان همچنین بر هدایت تحصیلی دانش‌آموزان و دانشجویان به سمت هنر صنعت فرش دستباف و ارائه‌ی زیرساخت‌های لازم و تجهیز آموزشگاه‌ها و دانشگاه‌های این حوزه تاکید کرد.

گفتنی است در این جلسه علاوه بر اسحاق جهانگیری «معاون اول رییس جمهور» و علیرضا رزم حسینی «وزیر صمت»، محمد امید« معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری» و محمد شریعتمداری «وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی» نیز حضور داشتند.

فعالان حوزه فرش دستباف در این نشست مهمترین مسایل و دغدغه های خود در حوزه های تولید، صادرات، بیمه، مالیات، تامین مواد اولیه و... را مطرح کردند.

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید