کمیسیون تامین و تولید و اشتغال ستاد عالی راهبری فرش دستباف برگزار گردید

کمیسیون تامین و تولید و اشتغال ستاد عالی راهبری فرش دستباف برگزار گردید

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران ششمین جلسه کمیسیون تامین ، تولید و اشتغال ستاد عالی راهبری فرش دستباف با محوریت کارشناسی و تعیین دستمزد با حضور نمایندگان کمیسیون برگزار گردید

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، کمیسیون تامین ، تولید و اشتغال ستاد عالی راهبری فرش دستباف  متشکل از نمایندگان وزارت جهاد و کشاورزی ، مرکز اصناف و بازرگانی ایران ، نماینده وزارت صنعت و معدن و تجارت ،گمرک جمهوری اسلامی ایران ، کمیته امداد امام خمینی ، نماینده اتحادیه مرکزی اتحادیه های استانی فرش دستباف روستایی ،نماینده اتحادیه سراسری تعاونی های تولیدکنندگان فرش دستباف ، شرکت سهامی فرش ایران ، اتحادیه بافندگان تولید و فرش دستباف و صنوف وابسته در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری در ارتباط با تولید و اشتغال تشکیل و با محوریت مرکز ملی فرش ایزان در راستای حمایت از بافندگان ساز و کار تعین دستمزد قالیبافان را بررسی و با تایید اعضا تعیین گردید که متعاقبا طی بخشنامه اجرایی ابلاغ میگردد.

دو نکته بسیار مهم غیراقتصادی وجود دارد. اول آنکه فرش دستباف زمینه اشتغال برای یک فرد روستایی را فراهم نموده و احتمال مهاجرت به شهر بسیار کم می‌شود و این بدان معناست که هم از آسیب‌های اجتماعی در حاشیه شهرها جلوگیری می‌شود و هم فرهنگ روستایی حفظ و پایدار می‌ماند. نکته دیگر  آنکه بیشتر   تولیدات فرش  به کشورهای خارجی صادرات می‌شود. صادرات فرش به معنای صادرات فرهنگ و تمدن ایران‌زمین است. کسی که در یک کشور اروپایی این فرش را می‌خرد، خودبه‌خود پذیرفته بخشی از هویت و فرهنگ ایران را وارد زندگی خود کند.    در حال حاضر حدود 2 میلیون نفر در صنعت فرش دست‌باف کشور مشغول به کار هستند. اگر هر خانوار را 4 یا 5 نفر محاسبه کنیم، حدود 8 تا 10 میلیون نفر در کشور از این صنعت ارتزاق می‌کنند که عدد قابل توجهی است. 

معمولاً خریداران تحقیق می‌کنند که این فرش از چه منطقه‌ای و توسط کدام یک از اقوام بافته شده؛ به همین دلیل خیلی از آن‌ها برای گردشگری و سفر به ایران ترغیب می‌شوند. پس باید گفت فرش دست‌باف هم صنعت است و هم هنر. امید است با حمایت و محوریت مرکز ملی فرش ایران سازو کار فروش و صادرات فرش دستباف به سرمنزل خود برسد در پایان رافع برنامه عملیاتی سال 1399 مرکز ملي فرش ايران از چهار راهبرد اصلیِ این مرکز براساس منویات رهبر معظم انقلاب سخن گفت و اعلام کرد: نه‌تنها تصحیح روش تولید و استفاده از ظرفیت جوانان مد نظر این مرکز خواهد بود، بلکه اجرایی کردن برنامه‌هایی که اثر آن در زندگی مردم دیده شود، و توجه به جامعه جهانی و رخدادهای مربوط به تولید و صادرات فرش دستباف به کشورهای رقیب توجه ویژه خواهد داشت.

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید