ارزش تولیدات امسال فرش دستباف خوی به ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال رسید

ارزش تولیدات امسال فرش دستباف خوی به ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال رسید

مدیر اداره صنعت، معدن و تجارت خوی، این شهرستان را قطب اول تولید فرش دستباف در آذربایجان غربی دانست و گفت: ارزش تولیدات فرش دستباف این شهرستان طی سال جاری ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال برآورد می شود.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، امیرجعفری افزود: فرش ریز ماهی این شهرستان در این بین سهم بالایی داشته و میزان تولیدات این نوع فرش به ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال می رسد.

وی بیان کرد: تولیدات انواع فرش تا پایان امسال دراین شهرستان به بیش از ۷۰ هزار متر مربع خواهد رسید.

مدیر صنعت، معدن و تجارت خوی اظهار داشت: سالانه ۵۲ هزار متر مربع فرش با نقش و برند جهانی ریز ماهی در خوی تولید و به بازار عرضه می‌شود.

وی اضافه کرد: از ابتدای امسال ۶۲ هزار متر مربع انواع فرش دستباف تولید شده که ۷۴ درصد آن فرش با نقش ریز ماهی بوده است.

جعفری افزود: فرش ریز ماهی خوی با قدمتی هزار ساله در رج شمارهای ۴۰ و ۵۰ و با استفاده از مواد اولیه مرغوب، پشم، پنبه، کرک و ابریشم با گره ترکی در رنگ‌های بافته می شود.

وی وجود گل‌های نقش ماهی و تکرار آن در متن را علت نامگذاری این فرش اعلام کرد و گفت: این فرش طرحی هندسی دارد و با ظرافت خاصی که طراحی و بافته می شود ،مورد پسند عام قرار می گیرد و در بازارهای جهانی مشتریان فراوانی دارد.

سالانه ۲۹۰ هزار متر مربع انواع فرش دستباف توسط ۷۲ هزارنفر بافنده در استان بافته می شود؛ ارزش صادرات فرش در آذربایجان غربی سالانه بین ۱۸ تا ۲۰ میلیون دلار است.

خوی در شمال آذربایجان غربی از قطب های مهم تولید فرش دستباف در کشور است؛ بیش از ۳۰ هزار نفر در هشت‌هزار و ۵۰۰ کارگاه قالی‌بافی این شهرستان در تولید فرش دستباف فعالیت دارند.

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید