بررسی مشکلات ابریشم و نوغان داری در گفت و گوی ویژه خبری

بررسی مشکلات ابریشم و نوغان داری در گفت و گوی ویژه خبری

گفتگوی خبری رییس مرکز ملی فرش ایران شب گذشته مورخ 1399/10/16 ساعت: 22/45 با موضوع بررسی مشکلات ابریشم و نوغان داری و با حضور آقایان: صادقی(رییس اتحادیه فرش دستباف قم و کارشناس مواد اولیه تولید کننده و صادرکنند، عدیل سروی (رییس مرک...

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، فرح ناز رافع، رئیس مرکز ملی فرش ایران در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما گفت:80 درصد ابریشم مورد استفاده در تولید فرش دستباف از کشور چین تامین می شود  و ۲۰ درصد آن در داخل کشور تولید و در حوزه فرش دستباف استفاده می‌شود.

وی افزود: در سطح کشور فقط یک کارخانه کار نخ ریسی ابریشم را انجام می دهد و همین کارخانه نیز به علت کمبود نوغان فقط با 10 درصد ظرفیت خود در حال کار است و میزان تولیدی آن پاسخگوی نیاز کشور در تولید فرش دستباف نیست.

وی همچنین گفت: به علت مشکلات ارزی و مسائل مختلف، از ابتدای امسال تا کنون فقط حدود 161 تن ابریشم وارد کرده ایم .

رییس مرکز ملی فرش ایران با اشاره به اینکه کیفیت فرش دستباف ایرانی برای حفظ بازارهای بین المللی، مهم است، گفت: فرش ابریشم تولیدی ایران در جهان حرف اول را می زند.

رافع اظهار داشت : بر اساس سند چشم انداز مرکز ملی فرش ایران، باید با همکاری تولیدکنندگان و صادرکنندگان و دست اندرکاران حوزه فرش دستباف برای رونق و حمایت از تولید داخل کشور, زنجیره تولید مواد اولیه را راه اندازی کنیم.

رئیس مرکز ملی فرش ایران ادامه داد: به ازای 4 هزار و چهارصدو پنجاه  مجتمع قالیبافی و کارگاه های متمرکز و غیر متمرکز فقط یک کارخانه تولید نخ ابریشم در کشور فعال است.

فرح ناز رافع تاکید کرد: اگر نخ ابریشم با کیفیت و با قیمت مناسبی در داخل کشور تولید شود حتماً از آن حمایت می کنیم.

رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: نخ ابریشم که در تربت حیدریه تولید می شود به صورت سنتی است، البته مورد استفاده آن برای گلهای ابریشم فرش های اصفهان، کاشان، یزد است ..

وی در پایان گفت: در هندوستان که تولید کننده ابریشم است نرخ تعرفه صفر است. فعالان بخش فرش از تولید داخل استقبال می کنند و خواهان تأمین مواد اولیه از داخل هستند ولی باید زیرساخت ها را مهیا کنیم.

 

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید