رییس مرکز ملی فرش ایران: تولید فرش دستباف در خوزستان نیاز به فرهنگ‌سازی دارد

رییس مرکز ملی فرش ایران: تولید فرش دستباف در خوزستان نیاز به فرهنگ‌سازی دارد

رییس مرکز ملی فرش ایران با بیان اینکه خوزستان ظرفیت خوبی برای تولید فرش دستباف دارد گفت: برای رونق تولید فرش دستباف در خوزستان باید فرهنگ سازی لازم صورت گیرد.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، به نقل از خبرگزاری ایرنا فرح ناز رافع گفت: برای رونق تولید فرش دستباف در خوزستان باید جوانان بیشتری جذب این کار شوند و از بخش خصوصی برای حمایت از این هنر و حرفه در خوزستان استفاده کرد.

وی با اشاره به درخواست خود از استاندار خوزستان برای ایجاد اتحادیه مستقل فرش دستباف در این استان گفت:باید کمیته فرش در خوزستان فعال شود ضمن اینکه صندوق کارآفرینی امید نیز اعلام آمادگی کرده تا از این حرفه در خوزستان حمایت کند.

ضرورت تقویت زیرساخت تولید فرش دستباف در خوزستان

رافع ادامه داد: طبق بازدید صورت گرفته از کارگاه های تولید فرش خوزستان مشخص شد زیرساخت ، امکانات تولیدی و آموزشی در این راستا باید در خوزستان تقویت شود تا امکان تولید فرش دستباف با کیفیت و مورد سلیقه مشتریان فراهم شود.

وی گفت: فرش دستباف باید متناسب با سلیقه و نیاز مشتری تولید شود تا بازار خود را حفظ کند ، در صورتی که فرش دستباف در بازار داخلی مورد استقبال قرار گیرد در مرحله بعد می توان برای صادرات آن اقدام کرد.

رافع ادامه داد: بر اساس بازدید صورت گرفته از کارگاه های تولید فرش دستباف خوزستان مشخص شد متناسب با سلیقه مشتری قالی طراحی و بافته نمی شود.

فرش بافان بیمه می شوند

رییس مرکز ملی فرش ایران بیان کرد: تمامی قالیبافان در حوزه تولید فرش بیمه می شوند و جمع آوری اطلاعات و اسامی افرادی که در این زمینه فعالیت می کنند آغاز شده است.

وی همچنین از تخصیص چهار میلیارد ریال اعتبار به خوزستان در راستای حمایت از تولید کنندگان فرش دستباف در این استان خبر داد و گفت: این اعتبار در قالب تسهیلات به تولید کنندگان فرش دستباف در مناطق محروم پرداخت می شود.

رافع بیان کرد: یکی از دغدغه های تولید فرش دستباف در خوزستان تامین مواد اولیه است به همین منظور مقرر شد نخ وپشم مورد نیاز بافندگان فرش دستباف از شهرستان مسجد سلیمان با حمایت سرمایه گذاران تامین شود.

رییس مرکز ملی فرش ایران همچنین بر ضرورت آموزش حضوری و مجازی فعالان این عرصه در استان خوزستان تاکید کرد و گفت: با آموزش می توان کاری کرد تا بافندگان فرش دستباف به صورت حرفه ای در این بخش فعالیت کنند.

وی با بیان اینکه در بخش تولید فرش دستباف می توان زمینه اشتغال را براب جوانان فراهم کرد افزود: از این حرفه می توان برای ایجاد اشتغال جوانان استفاده نمود.

رییس مرکز ملی فرش ایران در ادامه به تشریح سفر خود به همراه ۲ نفر تاجر و تولید کننده فرش دستباف به خوزستان پرداخت و گفت: این افراد در بازدید صورت گرفته از تولیدکنندگان فرش دستباف خوزستان قول کمک و حمایت از تولیدکنندگان این نوع فرش دادند.

وی گفت: در اندیکا، شوش، بهبهان، آغاجاری و امیدیه ظرفیت بسیار خوبی برای تولید فرش دستباف وجود دارد و قرار است در شهر بستان نیز کارگاه تولید فرش دستباف راه اندازی شود.

رییس مرکز ملی فرش ایران به منظور بازدید از کارگاه های تولید فرش دستباف و ارزیابی ظرفیت استان در این بخش به خوزستان سفر کرد.

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید