نشست هم اندیشی مرکز ملی فرش ایران وزارت صنعت، معدن و تجارت و مرکز مالکیت فکری وزارت دادگستری برگزار شد

نشست هم اندیشی مرکز ملی فرش ایران وزارت صنعت، معدن و تجارت و مرکز مالکیت فکری وزارت دادگستری برگزار شد

نشست هم اندیشی مرکز ملی فرش ایران وزارت صنعت، معدن و تجارت و مرکز مالکیت فکری وزارت دادگستری صبح امروز مورخ ۹۹/۸/۲۶با حضور رییس مرکز و دکتر حکمت ( معاون حقوقی مالکیت فکری وزارت دادگستری) برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، در این نشست ابتدا فرح ناز رافع (رییس مرکز ملی فرش ایران ) به بیان شرح مختصری از اقدامات پیش از این مرکز و فعالیت ها و اقدامات صورت گرفته در حوزه استفاده از ظرفیت های مالکیت فکری برای بهره مندی فرش دستباف و مزایای آن پرداخت و گفت: با توجه به برنامه ریزی های انجام شده در صدد هستیم به منظور تکمیل فرآیندهای مورد نیاز فرش دستباف در بحث مالکیت فکری با همراهی و همکاری تمامی دستگاه ها و سازمان ها رو به جلو حرکت کنیم.
وی همچنین افزود: در نظر داریم اقداماتی را به منظور آگاهی بخشیدن به تمامی ذینفعان فرش در چگونگی بهره مندی از این ظرفیت ها انجام دهیم.
رافع در پایان صحبت های خود به ارائه گزارشی از اهم اقدامات مرکز در خصوص ثبت ملی و جهانی نشانه های جغرافیایی فرش مناطق گوناگون ایران پرداخت.
در ادامه ی این جلسه جناب دکتر حکمت نیا ( معاون حقوقی مالکیت فکری وزیر دادگستری) به تشریح مهم ترین ظرفیت ها و مزایای بهره بردن از مباحث مالکیت فکری پرداخت.
همچنین افزود: فرش دستباف ایرانی در صنایع خلاق تنها هنری از ایران است که در رده بندی صنایع خلاق جهانی حضور دارد و مایه افتخار کشور است.
حکمت افزود: در حمایت از هنر فرش هر دو وزارت تفاهم نظر مشترک داریم و بیشترین کارآفرین و ارزش افزوده متعلق به فرش باید باشد.
معاون حقوقی مالکیت فکری وزیر دادگستری ادامه داد: اولین نکته در مالکیت فکری کار اقتصادی است.
وی گفت: بحث اصلی این است که آیا این انگیزه در مشتری وجود دارد که برای فرش ایرانی پول بیشتری بدهند یا خیر.
وی همچنین در حوزه نشانه های جغرافیایی گفت: کثرت این اقدام هم برخی مواقع آسیب رسان است و ضرورت دارد.
حکمت گفت: میزان حساسیت و آگاهی مشتریان خارجی از فرش ایران باید مورد ملاحظه قرار گیرد بنابراین تعهد ثبت ها گاهی ممکن است آسیب رسان شود.
معاون حقوقی مالکیت فکری وزیر دادگستری در ادامه گفت: مقوله مالکیت فکری برای درآمد زایی بیشتر است البته باید گفت،که مالکیت فکری گامی برای اعتبار بخشیدن به برند برای کسب درآمد بیشتر است و فرش ایران باید بتواند از برند خود کسب درآمد بیشتر کند.
وی ادامه داد: ترجیح بر عضویت در کنوانسیون هایی است که کشورهای رقیب ایران در تولید فرش، عضو آن هستند و اساسا دولت ظرفیت های مالکیت فکری را برای استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و برای کسب درآمد در اختیار قرار داده است و هدف از اجرایی نمودن این امر دستیابی به یک استراتژی واحد میان مرکز و مالکیت فکری است
حکمت گفت: به سیاست گزاری مرکز ملی فرش ایران و دادگستری در حوزه مالکیت فکری رای کسب درآمد از طریق ظرفیت های مالکیت فکری نیاز داریم.
در پایان مقرر شد: جلسه هم اندیشی در مقوله های مختلف نشان جغرافیایی، ثبت نشانه های مالکیت فکری در آینده برگزار شود،  
هم چنین مرکز نسبت به ارائه مباحث شناسنامه فرش در بخش مالکیت فکری وزارت دادگستری مرکز اقدام نماید.

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید