نشست تخصصی آن لاین بررسی مسائل تجارت و صادرات فرش دستباف ایران به ایتالیا

نشست تخصصی آن لاین بررسی مسائل تجارت و صادرات فرش دستباف ایران به ایتالیا

نشست تخصصی آن لاین بررسی مسائل تجارت و صادرات فرش دستباف ایران به ایتالیا روز چهارشنبه مورخ 7/08/1399 در مرکز ملی فرش ایران برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، در این نشست  سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در میلان و مدعوین سفارت، رئیس مرکز ملی فرش ایران به همراه معاون و کارشناسان، رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان اردبیل، مدعوین و نمایندگان  اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف حضور به عمل آوردند.
رییس مرکز ملی فرش ایران ضمن خوش آمدگویی به حضار و تقدیر از کنسولگری در پیشنهاد برگزاری وبینار به زیرساخت های ایجاد شده در مرکز در زمینه توسعه صادرات فرش دستباف که از اهم برنامه های سال جاری مرکز می باشند اشاره کرد همچنین به موضوع ایجاد خانه فرش در کشورهای هدف، ایجاد پایانه های صادراتی تخصصی فرش دستباف در کشور ( اولین پایانه صادراتی در زنجان افتتاح شده و دومین در تهران خواهد بود)، شناسنامه دار کردن فرش دستباف کشور، کنسرسیوم صادراتی اشاره کرد و افزود  همه این اقدامات و سبب تعامل و ارتباط بین این زیر ساخت ها باعث خلق ارزش خواهد شد، تا در  صادرات هدفمند به ایتالیا که بالغ بر 62 میلیون نفر جمعیت دارد بتوانیم میزان سهم خودمان را از رقبای دیرینه پس بگیریم.
 خانم رافع در ادامه به  نقش تسهیل گری مرکز، بهره مندی از ابزارهای اقتصاد دیجیتال در صنعت فرش دستباف مانند استفاده از ابزارهای تجارت الکترونیک،رباتیک، هوش مصنوعی و شبکه اینترنت نسل پنجم برای رفع  مشکلات  موجود در زنجیره تامین  در صنعت فرش دستباف تاکید کرد.
رافع افزود: در حال حاضر مرکز در تلاش هست تا مشکلات موجود در زنجیره تامین مواد اولیه فرش دستباف از جمله اصلاح نژاد ، پشم چینی نخ ریسی و .. را با جذب کارآفرین در استان گلستان و در استان گیلان در آستانه اشرفیه به صورت پایلوت با بهره گیری از تکنولوژی روز کارخانه نخ ریسی  با احداث کارخانه برطرف نماید. 
هم چنین مرکز در موضوع سفارش پذیری هوشمند حمایت از شتاب دهنده های تخصصی فرش دستباف را در دستور کار خود قرار داده است.
وی افزود ارایه تسهیلات ارزان قیمت برای ایجاد و توسعه کارگاه های متمرکز قالیبافی را در هفته های آینده عملیاتی می کنیم و برای ارتقای منزلت اجتماعی قالیبافان با توجه به محدودیت در بیمه تامین اجتماعی با بیمه روستایی وارد مذاکره شدیم و خوشبختانه اعتباری برای این امر تخصیص داده شد تا به صورت یک ساله 400 هزار قالیباف از مزایای بیمه روستایی به صورت رایگان بهره مند شوند. همچنین از بیمه ایران به عنوان بیمه مکمل استفاده خواهند کرد.  
کلوپ تاثیر گذاران حوزه فرش را تشکیل خواهیم داد و شروع آن از استان قم خواهد بود.
رافع در ادامه گفت: دستورالعمل ایجاد خانه های فرش دستباف در کشورهای هدف تهیه شده و منتظر مجوز سازمان توسعه تجارت می باشد تا در اولین فرصت اولین خانه فرش دستباف را که مورد درخواست تجار ایرانی می باشد را در کشور ایتالیا ایجاد کنیم.
صولت سرکنسول ج.ا. ایران در ایتالیا بر همکاری با مرکز ملی فرش و برقراری پل ارتباطی بین تجار فعال در ایران و تجار فعال در ایتالیا،  ایجاد فضای مجازی برای برقراری ارتباط بین داخل کشور با نمایندگی های ایران در کشورهای هدف، تلاش برای معرفی هر چه بیشتر هنر- صنعت فرش از طریق ایجاد رشته فرش دستباف در میان رشته های دانشگاهی در ایتالیا  و تداوم برگزاری چنین جلساتی در فواصل زمانی مشخص را تاکید کرد.
در ادامه هرکدام از مدعوین حاضر در جلسه نظرات و پیشنهادات خود را درباره چگونگی تسهیل تجارت فرش دستباف با کشور ایتالیا به اجمال بیان نمودند:
آقای صحرایی ( تاجر ایتالیا) به 
عدم تنوع در رنگ و نقش و فقدان شناسنامه و  بی ثباتی در قیمت فرش هاکه به خاطر مسایل ارزی که بازاریابی بین المللی را با دشواری روبرو کرده اشاره کرد.
آقای توکلی نماینده اتحادیه فرش در تهران:
مشکلات موجود را تحریم خارجی و پیمان سپاری ارزی عنوان کرد و از 
آمادگی اتحادیه برای همکاری با همه نهادها جهت بر طرف کردن مشکلات جاری خبر داد.


آقای سعید جاوید ( تاجر ایتالیا) 
بزرگترین مشکل فرش در ایتالیا را هدفمند نبودن تولید فرش ( رنگ، ابعاد و ..) و عدم سلیقه یابی دانست. و از  تربیت دانشجویانی که با طراحی و دکوراسیون داخلی ایتالیا آشنایی داشته باشند به عنوان راهکار سخن گفت.

آقای طاهر صباحی نویسنده و پژوهشگر در ایتالیا:
به بیان جایگاه فرش های نفیس ایران از دیرباز تا کنون در موزه ها و کلکسیون های مشهور در سطح جهان اشاره نمودند.    

آقای صادق( نماینده گمرگ)در اشاره به مشکلات و پیشنهادها در صادرات فرش مرتبط با گمرک به بیان همکاری گمرک با اتحادیه فرش دستباف به صورت ویژه در پیگیری پیمان ارزی از طریق بانک مرکزی، تلاش برای کاهش مدت زمان برگشت ارز حاصل از صادرات، به روز رسانی  نرخ پایه صادراتی فرش های دستباف با کمک  مرکز ملی فرش و اتحادیه تولید کنندگان و صادر کنندگان فرش ایران و پیگیری رفع مشکل فرش های مرجوعی و یا   فرش های صادراتی که برای ارایه خدمات درخواست ورود به کشور را دارند از طریق ستاد تسهیل گمرک به هیات دولت رفته تا فرش دستباف در این موارد از حالت عینی بودن خارج شود.

آقای شمس( تاجر ایتالیا):

در داخل کشور به مشکلات مربوط به  کیفیت مواد اولیه اشاره کرد و از تغییر
بافت اجتماعی و سبک زندگی جوامع برای تولیدات  هدفمند نام برد.

آقای قاسمی ( تاجر ایتالیا) به مزیت های فرش دستباف ایرانی کردند. به پیشنهاد ایجاد اتحادیه وارد کنندگان فرش دستباف در کشور ایتالیا تاکید کرد.

آقای دهقان ( تاجر ایتالیا) به فعالیت رفوگران ساکن در ایتالیا اشاره و پیشنهاد کرد برای فعالیت هدفمند رفوگران اتحادیه ای ایجاد شود تا  ارایه خدمات پس از فروش به سهولت انجام شود. هم چنین نسبت به ارایه تسهیلات به سرمایه گذاران تجار مقیم در ایتالیا جهت ایجاد کارگاه متمرکز جدی پیگیری شود.

آقای غلامزاده( تاجر ایتالیا) بر تولیدات بر مبنای تقاضای واقعی مشتری تاکید کرد. 

سرکار خانم اسکافی ( نماینده نمایشگاه آرتیجیانو در ایتالیا) با اشاره به حضور۲۰ ساله تجار ایرانی در نمایشگاه آرتیجیانو عنوان کرد تجربه نمایشگاه ثابت کرده است که طرح و نقش و به ویژه ابعاد فرش دستباف برای جامعه ایتالیا بسیار مهم می باشد و فرش دستباف بایستی به نسل جدید با بهره گیری از ابزارهای بازاریابی بیشتر معرفی شود.
آقای رسولی ( رئیس خوشه استان اردبیل) هم به توجه ویژه به بازارسازی در کنار اقدامات برای بازاریابی اشاره نمود.
آقای صادقی ( رئیس سازمان صمت): از نمایندگی ج.ا. ایران برای انتقال سلایق به استان اردیبل  به منظور ارایه به بافندگان جهت تولید فرش مطابق با سلایق مصرف کنندگان در ایتالیا درخواست همراهی نمود.
نماینده اتحادیه تولید کنندگان و صادرکنندگان بر همراهی و تعامل بخش دولتی و خصوصی در دستیابی به استانداردهایی که رقبای فرش ایران از آن ها استفاده می کنند برای برون رفت از مشکلات فرش دستباف تاکید کرد.
رییس اتحادیه صنف فرش استان اردبیل بر نظارت دقیق بر تسهیلات واگذارشده به منظور تولید فرش دستباف تاکید کرد
در پایان بر برگزاری مجدد وبینار و ایجاد خانه فرش در ایتالیا با توجه به درخواست تجار تاکید شد.

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید