با راه اندازی پایانه تخصصی فرش دستباف ، یکی از زیر ساخت های توسعه ای فرش کشور مهیا می شود

با راه اندازی پایانه تخصصی فرش دستباف ، یکی از زیر ساخت های توسعه ای فرش کشور مهیا می شود

رییس مرکز ملی فرش ایران اظهار داشت: فرش دستباف برای حضور فعال در بازار جهانی و بازرگانی خارجی نیازمند ایجاد زیر ساخت های توسعه ای است که با راه اندازی پایانه تخصصی فرش دستباف کشور یکی از این زیر ساخت ها مهیا می شود.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، فرح ناز رافع در جلسه کارگروه توسعه صادرات در استان زنجان یادآور شد: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته در وزارت صنعت ، معدن و تجارت توسعه زیرساخت ها در کشور به منظور ایجاد مزیت رقابتی محصولات مد نظر قرار گرفته است که در این راستا راه اندازی پایانه صادراتی تخصصی یک کالا می تواند کمک کند آن کالا در عرصه جهانی مطرح گردد.

وی افزود: راه اندازی پایانه صادراتی فرش دستباف در استان زنجان به عنوان مقدمه ای است برای راه اندازی پایانه صادراتی فرش در فرودگاه امام که  به عنوان دهکده جهانی فرش خواهد بود.

رافع با بیان اینکه راه اندازی این پایانه در استان زنجان شروع کار ما خواهد بود یادآور شد: ما در این پایانه برای اولین بار در کشور نمایشگاه مجازی حوزه فرش را با عنوان iranyes راه اندازی کردیم که در آن 600 تاجر خارجی به این پایانه متصل بوده و با صادرکنندگان فرش در این پایانه مذاکرات و معاملات تجاری انجام خواهد شد.

وی افزود: با طراحی پلتفرمی در این بخش برگزاری رویداد ها ، برگزاری آموزش ها در حوزه تولید و مدیریت صادرات و فرش برای کارآفرینان قابل رصد و پیگیری می باشد.

رییس مرکز ملی فرش ایران اظهار داشت: تلاش بر این است با راه اندازی سایت هایی در زمینه نرم افزاری و جذب جوانان در حوزه فرش دستباف ، استارتاپ ها را در این زمینه فعال سازیم.

وی تاکید کرد: ضروری است به منظور صدور گواهی اصالت فرش در این پایانه صادراتی نماینده گمرک ، استاندارد و بیمه مستقر باشند تا علاوه بر شناسنامه دار کردن فرش  ها گواهی اصالت آنها نیز صادر شود.

رئیس مرکز ملی فرش ایران استان زنجان را مهد فرهنگ و ادب عنوان کرد و افزود: ایجاد پایانه‌های صادراتی فرش در زنجان نقطه عطفی در توسعه زیرساخت‌های صادراتی  این استان  به شمار می‌رود.

رافع در ادامه با اشاره به نقش تاثیر گذار فرش در اقتصاد کشور اظهار داشت: بسیاری از مشکلات اقتصاد کشور به خصوص در حوزه صادرات غیر نفتی ، اشتغالزایی و کارآفرینی و ارز آوری می تواند به شرط حمایت های لازم از فرش دستباف مرتفع گردد.

این مقام مسئول با بیان اینکه 31 صنعت جانبی فرش وجود دارد عنوان کرد: در حوزه فرش دستباف جای کار بسیار است به طوری که با حمایت از این بخش می توان از جابجایی روستاییان به حاشیه شهر ها و سکونت گاههای غیررسمی جلوگیری کرد.

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید