هفتمین جلسه ستاد عالي راهبري فرش دستباف برگزار شد

هفتمین جلسه ستاد عالي راهبري فرش دستباف برگزار شد

هفتمین جلسه ستاد عالي راهبري فرش دستباف روز سه شنبه مورخ 1399/07/01 باحضور رییس مرکز ملی فرش ایران و اعضای ستاد برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، رییس مرکز در ابتدا با بیان گزارشی در خصوص اهم فعالیت های مرکز طی دو هفته اخیر گفت: در نشست شورا عالی همکاری های مشترک گردشگری فرهنگی با حضور موسسه فرهنگی اکو در اصفهان،  شورای گفت و گوی فرش استان ها برای حل مشکلات فرش دستباف را فعال کرده ایم.

وی گفت: اولین جلسه شورای گفت و گو فرش دستباف در استان اصفهان برگزار شد که از مصوبات این شورا برپایی نمایشگاه و موزه دائمی فرش دستباف می باشد.

همچنین در جلسه شورای گفت و گو فرش دستباف حمایت از هنرستان های فرش و دانش آموزان رشته فرش دستباف نیز به صورت جدی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

رافع ادامه داد: در نظر است چشم انداز 20 ساله ی فرش دستباف با مشارکت مرکز ملی فرش ایران، اتاق  بازرگانی و شهرداری اصفهان با همکاری دانشگاه ها با برش استانی تهیه و تدوین شود.

فرح ناز رافع گفت: در شورای صادرات استان البرز نیز مشکلات فرش آن استان پیگیری شد. در حاشیه برگزاری شورای تجارت خارجی و کمیته توسعه صادرات استان البرز فاز اول شرکت تعاونی فرش دستباف با حضور آقای دکتر زادبوم رییس کل سازمان توسعه تجارت و رییس و معاونین سازمان صمت استان البرز افتتاح شد. با تکمیل زنجیره ارزش این شرکت تعاونی فرش دستباف زمینه اشتغال 160 نفر به صورت مستقیم در دو شیفت کاری فراهم می شود.

وی افزود: باتوجه به ضرورت پایانه های صادراتی و خالی بودن جای این مقوله مهم در بخش صادرات در رونق کسب و کار فرش دستباف ایجاد پایانه صادراتی از مهم ترین موارد پیگیری از سوی مرکز ملی فرش می باشد.

فرح ناز رافع افزود: در این پایانه صادراتی علاوه بر حضور فیزیکی فرش دستباف، بحث نمایشگاه مجازی و دیجیتال مارکتینگ نیز تحقق می یابد.

رییس مرکز ملی فرش ایران خاطر نشان کرد: با همکاری بیمه ایران قرار است یک پکیج تخصصی حمایتی برای قالیبافان تهیه شود.

وی افزود: در این بسته تلاش می شود برای ارتقا جایگاه و منزلت اجتماعی قالیبافان و مسائل حمایتی اقدامات مثمرثمری واقع شود، البته ضرورت دارد این همکاری در کمیسیون مربوطه مطرح و سپس در ستاد عالی راهبردی فرش مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

در جلسه ستاد راهبری فرش دستباف مقرر شد در نشست مشترکی که مرکز با موسسه فرهنگی اکو خواهد داشت شورایی با عنوان قالی هنر شرقی با استفاده از پتانسیل های موجود کشورهای عضو اکو تشکیل شود.

رافع ادامه داد: با توجه به تخصیص یافتن بودجه بسته تشویقی صادرات غیرنفتی در سازمان توسعه تجارت، فعالان فرش برای استفاده از این منابع اقدام لازم را بعمل آورند.

در پایان این جلسه فرح ناز رافع در خصوص انعقاد تفاهم نامه بین مرکز و معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری خبر داد و گفت: این تفاهم نامه برای حمایت از کسب و کار های نوین، استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان در حال پیگیری می باشد.

وی گفت:  در خصوص استفاده از بیمه روستایی و عشایری به تمامی سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان ها نامه ارسال کرده ایم تا نسبت به ارسال آمار و اطلاعات بافندگان برای استفاده از این مزیت اقدام کنند.

یادآور می شود مرکز ملی فرش ایران در هفته دفاع مقدس انعقاد تفاهم نامه با معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، افتتاح پایانه صادراتی فرش دستباف با حضور مسئولان و مشارکت فعالان بخش خصوصی فرش دستباف را در دستور کار خود دارد.

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید