هنرجوی رشته فرش دستباف هنرستان کارودانش، کارآفرین امروز

هنرجوی رشته فرش دستباف هنرستان کارودانش، کارآفرین امروز

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، سحر زند سرابی، متولد مشهد، یکی از بانوان کارآفرین با ذوق و هنرمند خراسان رضوی است که با کارآفرینی از جنس فرش دستباف با عزم راسخ خود ضمن حفظ این هنر- صنعت اصیل فاخر ایرانی و عرضه تولیداتش در داخل و صادرات به خارج از کشور توانسته برای جمعی از بانوان این دیار اشتغالزایی کند و راه رابرای علاقمندان به یادگیری و حفظ این هنر- صنعت هموار سازد.

زند سرابی با اشاره به فعالیت خود در زمینه فرش گفت: حوزه اصلی فعالیت بنده طراحی است و بیشترین زمان و تمرکز بنده طی این سال ها روی طراحی فرش بوده است ، اما در کنار طراحی بر روی بافت، مرمت و رنگرزی فرش نیز اشراف دارم و به طور کامل زیر نظر استادان برجسته آموزش دیده ام، هم چنین در زمینه رنگرزی دربازارتامین نخ های رنگی و نقشه های مورد نیاز فعالیت می کنم.

وی ادامه داد: از سال 86 رشته فرش دستباف را در هنرستان کاردانش شهدای فلسطین شهر مشهد آغاز کردم و فعالیت خود را در زمینه طراحی فرش آغاز کردم .پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه گروه طراحی فرش خشت سحر با همراهی دوستان و جمعی از دانش آموزان رشته فرش  راه اندازی و فعالیت رسمی خودمان را بهعنوان شرکت طراحی فرش آغاز کردیم.

زند سرابی  افزود: وی افزود:  به طور کلی هنر صنعت فرش دستباف در تمام حوزه ها اعم از بافت، طراحی، رنگرزی، مرمت و.... کاری زمانبر است و به صبر و پشتکار و عشق فراوان نیاز دارد. در خصوص اینکه در این حوزه برای چند نفر بصورت مستقیم یا غیر مستقیم اشتغالزایی صورت گرفته است می توانم بگویم،  از زمانی که ما وارد بازار فرش و به خصوص طراحی شده ایم برای حدود 20 نفر ایجاد اشتغال شده و همچنین برای افراد متعددی به صورت غیر مستقیم و خارج از کادر کاری و اصطلاحا دور کار اشتغال ایجاد شده است.

گفتنی است: وی طی دوسال هنرستان توانسته در مسابقات استانی و کشوری از جمله : المپیاد فرش دستباف ایران ، مسابقات جشنواره مهارت های هنری رتبه برتر استان خراسان رضوی ورتبه اول در کشور را کسب کند.

ایشان در خصوص اینکه تاکنون از تسهیلات استفاده کرده است گفت: خیر، هیچوقت از تسهیلات موسسات یا سازمان‌های دولتی استفاده نکردم.

سحر زند سرابی در باره اثرگذاری تحصیلات در رشته فرش بر موفقیت در کسب و کار گفت:  صرفا فقط با تحصیلات آکادمیک نیست که می توان دراین رشته موفق شد، همانطور که امروزه می‌بینیم افراد و بزرگان بسیار موفقی در سطح جهانی، ازاین رشته درحال فعالیت هستند که صرفا از راه تحصیلات اکادمیک فرش، به این شاخه ورود نکردند، اما از طرفی نمی توان نقش و کمک موثر تحصیل دراین رشته را نادیده گرفت، برای خود بنده حضور دراین رشته و ادامه تحصیل در دانشگاه و رشته طراحی فرش، و همچنین آشنایی با استادان بسیار برجسته و بزرگوار، کمک چشمگیری به موفقیت و پیشرفتم داشته و همیشه مدیون لطف و مهارت هایی که از این بزرگان یاد گرفته ام، هستم.

سحر زند سرابی در پاسخ به سوال چه کسانی مشوق و حامی او در این هنر- صنعت قدیمی و ارزشمند بوده اند گفت: اول از همه خداوند متعال و بعد خانواده ام پدر و مادرم ،بسیار از لحاظ روحی و معنوی حمایتم کردند، بعد از آن هم یکی از استادان و معلم های من در حوزه فرش ، سرکار خانم مختاری که درابتدا از مقطع هنرستان استاد بنده و هم اکنون شریک کاری و تجاری من بودند بزرگترین حمایت و همراهی را برای من داشتند، از طرفی کارآفرینان بزرگی که در حوزه فرش در کشورمان فعالیت های گسترده ای در سطح ملی و بین المللی داشته و دارند و در حوزه فرش و ایجاد شغل و انگیزه برای صدها و هزاران نفر موثر هستند، ازهمان ابتدا انگیزه فراوانی برای من ایجاد کردند

زندسرابی در پاسخ به سوال خبرنگار مرکز که آیا تاکنون درکنار فرش دستبافت به انجام فعالیت های فرهنگی فکر نموده اید گفت:  بله، طی این سالها همکای هایی هرچند مختصر دراین حوزه صورت گرفته که می تواند به  انجام طراحی هایی برای دانش آموزان کم توان ذهنی و دارای معلولیت جسمی که جهت ارتقا توانایی به فعالیت درحوزه فرش و بافت فرش دستبافت مشغول شده اند،  تامین نخ و طرح و ایده طراحی تابلو فرش دستبافت برای این افراد، تهیه کلیپ های تبلیغاتی و آموزشی در جهت ارتقای سطح طراحی فرش و بهره گیری خلاقانه و استفاده های نوین از هنر اصیل طراحی فرش ایرانی و استفاده از طرح فرش دستبافت جهت ارائه و فروش به توریستهای خارجی که از تمام نقاط ایران بازدید می کنند و می توانند این محصولات را به عنوان سوغات و نمونه ای از هنر اصیل فرش ایران به کشورهای خود ببرند نام برد.

وی در پایان مصاحبه در پاسخ به خبر نگار روابط عمومی مرکز که آیا ورود به این حرفه را به دیگران توصیه می کنید گفت:  در صورتی که علاقه زیادی به حوزه فرش و این هنر و فرهنگ بزرگ داشته باشند‌؛ بله حتما، برای خود بنده اگر چندین بار دیگر فرصت انتخاب رشته تحصیلی و انتخاب شغل به میان بیاید قطعا باز هم فعالیت و تحصیل در همین رشته را انتخاب خواهم کرد. اما عزیزان باید در نظر داشته باشند که برای موفق شدن دراین شاخه و این هنر اصیل پشتکار و علاقه مهم ترین سرمایه های لازم هستند که در آن صورت موفقیت حتمی و اجتناب ناپذیر است.

 

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید