تولید فرش دستباف در مهاباد ۱۵ درصد افزایش یافت

تولید فرش دستباف در مهاباد ۱۵ درصد افزایش یافت

رییس اتحادیه بافندگان فرش دستباف مهاباد گفت: یک‌هزار و ۱۹۸ مترمربع فرش دستباف از ابتدای امسال تاکنون در این شهرستان تولید شده است که نسبت به سال گذشته ۱۵ درصد افزایش دارد.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، چیا قربانی اقدم روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این میزان تولید در قالب سه نوع فرش شامل تابلو فرش، فرش افشار و «درشت بافت افشان» بافته شده است که به ترتیب ۴۷۲، ۱۴۵ و ۵۸۱ مترمربع تولید را شامل می‌شود.

وی اضافه کرد: با توجه به شرایط بیماری کرونا که در جامعه به وجود آمده گرایش به مشاغل خانگی مورد توجه قرار گرفته و آمار تولید فرش دستباف در سه ماهه نخست امسال افزایش ۱۵ درصدی داشته است.

رییس اتحادیه بافندگان فرش دستباف مهاباد مهم ترین مشکل صنف بافندگان را کاهش فروش محصولات دانست و بیان کرد: با توجه به اینکه نمایشگاه‌های بین المللی فرش دستباف در و بازارهای داخلی به دلیل مشکلات بیماری کرونا تعطیل و راکد شده، فروش این محصولات از رونق افتاده است.

قربانی‌اقدام اظهار داشت: هم‌اکنون براساس اقتضای فصلی بیش از ۲ هزار نفر در حوزه فرش مهاباد فعالیت می‌کنند و یک‌هزار و ۹۰۰ نفر در این شهرستان زیرپوشش بیمه قالیبافی هستند.

وی با اشاره به اینکه تاکنون ۷۰۰ قالیباف تحت پوشش بیمه روستایی قرار گرفتند، گفت: قالی‌بافان این شهرستان که تاکنون زیرپوشش بیمه تامین اجتماعی قرار نگرفته‌اند، می‌توانند به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر مراجعه و از مزایای آن برخوردار شوند.

وی یادآور شد: مزایای این بیمه در چند سال اخیر گسترش چشمگیری داشته است و بازنشستگی، مستمری از کارافتادگی، مستمری بازماندگان و نقل و انتقال سوابق بیمه‌ای را شامل می‌شود.

آذربایجان‌غربی یکی از قطب‌های مهم تولید فرش دستبافت در کشور است و سالانه حدود ۲۹۰ هزار مترمربع انواع فرش در رج‌های مختلف تولید می‌شود؛ شهرستان‌های ارومیه، خوی، بوکان، تکاب و مهاباد دارای بیشترین بافنده فرش در استان است.

شهرستان مهاباد ۲۴۰ هزار نفر جمعیت دارد.

 

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید