صنعت قالی بافی تنها صنعت بومی و مهم‌ترین صادراتی ایران است / راهکار بهبود وضعیت صادارت صنعت فرش

صنعت قالی بافی تنها صنعت بومی و مهم‌ترین صادراتی ایران است / راهکار بهبود وضعیت صادارت صنعت فرش

سخنگوی مجمع نمایندگان استان آذربایجان شرقی با بیان اینکه فرش دست‌باف یکی از مهم ترین کالاهای صادراتی ایران است، گفت: بهبود وضعیت صنایع فرش بافی که در دروان شیوع کرونا آسیب دیده‌، نیازمند همکاری و حمایت ویژه دولت است.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران به نقل از خبرگزاری فارس از تبریز، سیدعلی موسوی، با اشاره به اینکه فرش دست‌باف یکی از مهم ترین کالاهای صادراتی ایران است، اظهار داشت: با توجه به شیوع ویروس کرونا و محدود شدن فعالیت کسب و کارها، صادرات فرش ایران نیز همانند بسیاری از صنایع، دچار آسیب شده و به شکل قابل توجهی کاهش پیدا کرده است. فرشبافی در استان آذربایجان شرقی به ویژه در شهرستان‌ها و روستاهای کوچک بسیار شایع بوده و اشتغال‌زایی بسیار بالایی هم دارد.

نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه صنایع فرش نیازمند توجه ویژه دولت است، افزود: با توجه به اینکه فرش‌دستباف یکی از کالاهای مهم صادراتی و نماد هنر ایران است باید به صورت ملی دیده شود. در دوران شیوع کرونا به لحاظ واردات مواد مورد نیاز فرش‌بافی با مشکلات بسیار زیادی روبرو بودیم. بنابراین از  رئیس مرکز ملی فرش ایران هم می‌خواهم در این زمینه توجه ویژه و حمایت گونه ای داشته باشد. مجلس و نمایندگان استان آذربایجان شرقی نیز آماده حمایت از طرحهای مربوط به تقویت صنایع فرش ایران هستند.

سخنگوی مجمع نمایندگان استان آذربایجان شرقی در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از مسئولان استانی و کشوری درخواست می‌کنم برای حمایت از صنایع آسیب دیده در دوران شیوع بیماری کرونا در جهت تامین مواد اولیه و تسریع در روند صادرات از گمرک تدابیری بی‌اندیشند.

موسوی افزود: غالب خانوارهایی که در صنعت فرش بافی مشغول هستند، کار به صورت خانوادگی پیش می‌رود و افراد یک خانواده به صورت جمعی اقدام به بافت قالی می‌کنند؛ این امر منجر به کاهش بزه‌های اجتماعی و ایجاد درآمد برای تک تک افراد خانواده خواهد شد؛ به نحوی که بیکاری نیز در خانوارهایی که در این شغل مشغول به فعالیت هستند، کاهش می‌یابد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی یازدهم صنعت قالی بافی را تنها صنعت بومی کشور دانست که در صورت حمایت، اشتغال زایی و درآمدزایی بالایی دارد و گفت: بهبود وضعیت صادارت صنعت فرش در گرو همکاری همه جانبه مسئولان دولتی است. امیدواریم با حمایت‌ های انجام شده گام موثری در بهبود وضعیت صادرات فرش و همچنین اشتغال زایی برداریم.

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید