رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان / استان گیلان با ظرفیت‌های بالایی که دارد به یکی از پایگاه های اصلی تولید فرش ابریشمی در کشور تبدیل می شود.

رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان / استان گیلان با ظرفیت‌های بالایی که دارد به یکی از پایگاه های اصلی تولید فرش ابریشمی در کشور تبدیل می شود.

رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان درمراسم روز جهانی صنایع دستی درمنطقه آزاد انزلی گفت: فرش دستباف تنها یک کالا برای مبادله نیست بلکه خصوصیات فرهنگی و ویژگی های اقوام از طریق آن مبادله می شود و تحریم های ظالمانه ...

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، مجتبی مهری درمراسم روز جهانی صنایع دستی درمنطقه آزاد انزلی از فرش به عنوان  شناسنامه و پرچم دوم ایران یاد کرد و گفت دنیا ایران را با برند Persian carpet می شناسند.

وی در خصوص تحریم های ظالمانه فرش دستباف گفت: فرش ایران نه به خاطر ارزآور بودن بلکه بخاطر آثار اجتماعی و گستره فعالیت و حضور ملموسی که در پهنه جغرافیای ایران و رخنه در باور، عشق و فرهنگ خانواده ها ی ایرانی دارد مورد تحریم های ظالمانه آمریکا قرار گرفته است.

مجتبی مهری با اشاره به این که فرش دستباف از جمله محصولاتی است که علاوه بر ارزآوری تمام مواد اولیه مورد نیاز برای این هنر- صنعت در داخل کشور تولید می شود آن را هم سو با بیانات مقام معظم رهبری و مصداق بارز اقتصاد مقاومتی برشمرد و افزود: باید فرش دستباف را یک کالای فرهنگی و هنری با کارکردهای اقتصادی در نظر گرفت.

رئیس اداره فرش گیلان، اصالت، دانش و مهارت و اشتغال زایی را وجه تمایز فرش دستباف ایران با نمونه های مشابه بافته شده  آن در سایر کشورهای رقیب دانست و با اشاره به این که بیش از دو دهه است که فرش دستباف در دانشگاه های ایران تدریس می شود، گفت: کمتر کشوری پیدا میشود که هم زمان دانش طراحی، نقاشی، رفوگری، مرمت، رنگرز ی و...را یک جا داشته باشد .

وی با بیان این که علیرغم کیفیت بالای قالی های بافته شده استان به جهت نو پا بودن فاقد طرح و نقشه مختص به خود می باشد افزود، تلاش کرده ایم با استفاده ازموتیف ها، نقش مایه ها وگونه های طبیعی فروان نظیر رشتی دوزی، گل سوسن، چلچراغ و... با حمایت منطقه آزاد بندر انزلی تعداد 4 طرح در 5 رنگ را در دست تولید قرار دهند که طی سال جاری هم زمان با سومین همایش و نمایشگاه جانبی فرش دستباف در منطقه آزاد انزلی رونمایی خواهد شد.

مهری با اشاره این که گیلان، خواستگاه تولید ابریشم ایران می باشد ابراز امیدواری کرد که با وجود بیش از 13 هزار  نفر قالی باف، 58 کارگاه قالی بافی متمرکز و غیر متمرکز و بیش از 50 نفر دانش آموخته و فارغ التحصیل فرش در آینده، این استان در آینده به یکی از قطب های مهم تولید فرش ابریشمی ایران تبدیل گردد.

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید