در گفت‌وگو با ایسنا تاکید شد: اشتغال زایی و درآمدزایی بالای صنعت قالی بافی

در گفت‌وگو با ایسنا تاکید شد: اشتغال زایی و درآمدزایی بالای صنعت قالی بافی

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های فرش دستباف، صنعت قالی بافی را تنها صنعت بومی کشور دانست که در صورت حمایت، اشتغال زایی و درآمدزایی بالایی دارد.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، عبداله بهرامی در گفت‌وگو با ایسنا، از واگذاری صدور مجوزها به این اتحادیه خبر داد و اظهار کرد: در راستای حمایت و هدایت از تشکل‌های تعاونی و اتحادیه‌های فرش دستباف، ساماندهی صدور مجوزهای قانونی برای فعالیت واحدهای تولید فرش دستباف و کمک به رشد و اعتلای بخش تعاون، صدور مجوز تاسیس و پروانه بهره‌برداری تعاونی‌ها و اتحادیه‌های فرش دستباف در سراسر کشور به این اتحادیه واگذار شد.

وی توانمندسازی اتحادیه فرش دستباف، تقویت واحدهای فرش دستباف در حوزه تعاون و تسریع در صدور مجوزها را از جمله اهداف واگذاری صدور مجوز برشمرد و تصریح کرد: اتحادیه سراسری تعاونی‌های فرش دستباف با بهره مندی از ابزارها و روش‌های نوین ارتباطی و نظارتی و هم چنین راه اندازی سامانه جامع فرش دستباف، تلاش کرده خدمات مورد نیاز بخش‌های تعاونی را به سرعت و با کمترین هزینه ممکن ارائه دهد.

مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های فرش دستباف در ادامه نداشتن پوشش بیمه‌ای قالیبافان و حذف معافیت فرش دستباف از  مالیات بر ارزش افزوده را از مهم ترین مشکلات هنرصنعت فرش برشمرد.

وی افزود: علیرغم آنکه فرش دستباف تمام شاخص‌های سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی نظیر انعطاف‌پذیری، فرصت سازی و مولد بودن را دارد و چند میلیون نفری از آن ارتزاق می‌کنند اما متاسفانه به دلیل برخی بی مهری‌ها امروز حال و هوای خوبی در حوزه تولید و صادرات ندارد.

بهرامی درعین حال به بیمه قالی بافان اشاره و خاطرنشان کرد: در سال ۱۳۸۸ قانون بیمه قالیبافان در مجلس تصویب شد که به موجب آن هر سال ۱۰۰ هزار هنرمند قالیباف و در یک افق ۱۰ ساله بیش از یک میلیون نفر تحت پوشش بیمه قالیبافان قرار بگیرند و مقرر شد تا سال ۱۳۹۸ حداقل یک میلیون قالیباف بیمه شوند ولی متاسفانه این امر محقق نشد و تا سال ۱۳۹۳، تنها ۴۵۰ هزار نفر مشمول بیمه قالیبافی شدند.

به گفته وی از سال ۱۳۹۳ تاکنون افراد جدید به سختی توانستند تحت پوشش بیمه قرار بگیرند و عمدتا به دلایل مختلف از پوشش بیمه حذف شدند به نحوی که هم اکنون در کل کشور ۲۵۰ هزار نفر بیمه شده قالی باف وجود دارد و نزدیک به ۲۰۰ هزار قالیباف ریزش کردند.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های فرش دستباف در پایان، صنعت قالی بافی را تنها صنعت بومی کشور دانست که در صورت حمایت، اشتغال زایی و درآمدزایی بالایی دارد.

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید