در جلسه ستاد عالی راهبری فرش دستباف کشور بررسی شد/ مشکلات حوزه فرش دستباف در کمیسیون و ستاد عالی فرش دستباف کشور با جدیت پیگیری می شود

در جلسه ستاد عالی راهبری فرش دستباف کشور بررسی شد/ مشکلات حوزه فرش دستباف در کمیسیون و ستاد عالی فرش دستباف کشور با جدیت پیگیری می شود

در نشست تخصصی جلسه ستاد عالی راهبری فرش دستباف کشور درباره اهمیت اقدامات انجام پذیرفته برای کاهش تاثیرات شیوع ویروس کرونا بر کسب و کار فرش دستباف و بررسی موضوع مالیات بر فرش دستباف و تهاتر بحث و تبادل‌نظر کردند.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، سومین نشست ستاد عالی راهبری فرش دستباف کشور امروز در محل مرکز ملی فرش ایران با حضور جمعی از روسا و اعضای اتحادیه‌ها، تشکّل‌های بخش خصوصی، نمایندگان سازمان توسعه تجارت ایران، گمرک ج.ا.ا، کمیسیون توسعه صادرات غیرنفتی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و بانک توسعه تعاون با دستور جلسه « بحث پیرامون اقدامات انجام پذیرفته برای کاهش تاثیرات شیوع ویروس کرونا بر کسب و کار فرش دستباف، بررسی موضوع فرش های مرجوعی (اعاده فرش های فروش نرفته از خارج از کشور)، بررسی موضوع مالیات بر فرش دستباف، سایر موارد » تشکیل شد.

در جلسه امروز این ستاد، دستورات جلسه مطرح و محور بحث و تبادل نظر گرفت. رئیس مرکز مطرح و در کمیسون تصمیم گیری می شود، افزود: قالی بافی جزو رسته های بشدت آسیب دیده از کرونا است ولی با توجه به فعالیت ها و نامه نگاری های متعدد هنوز موفق به حصول نتیجه نبوده ایم و برای رسیدن به نتیجه مطلوب نیازمند کمک تمامی گرامیان هستیم.

رافع افزود: شرایط کارگاه های قالی بافی به لحاظ بهداشتی استانداردسازی شده و موضوع مواد اولیه فرش نیز باید مورد بحث و پیگیری جدی قرار گیرد در همین خصوص نامه نگاری کرده ایم تا مطلوب شدن اوضاع تعرفه ابریشم پائین بیاید.

رافع در ادامه گفت: تعاملات بسیار خوبی با بانک های عامل داشته ایم و قرار شده ساز و کار تسهیلات در خصوص فرش دستباف راحت تر شود.

وی تصریح کرد: با توجه به اهمیت توسعه موضوعات مربوط به تهاتر فرش در وزارت صمت، شیوه و روش‌های آن در شرایط بحران و تحریم اقتصادی مورد پیگیری قرار دارد.

رجبیان رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرش دستباف قم گفت، مشکل و معضلی که فرش ابریشم قم با آن روبرو است شبیه‌سازی در بافت فرش ماشینی و فروش آن به عنوان فرش دستباف در بازارهای جهانی و داخلی است و باید با این معضل که فرش دستباف را به خطر انداخته برخورد شود.

بهرامی مدیر عامل اتحادیه سراسری تعاونی های فرش دستباف ایران بیان کرد: برای رسیدن به نتایج مطلوب مرکز ملی فرش ایران به لحاظ ستادی و اجرایی باید تقویت شود چرا که بدون این موضوع وصدای ما شنیده نمی شود.

سیف محمدی دبیر اتحادیه فروشندگان فرش دستباف تهران گفت: موضوع مالیات بر فرش و شرایط کرونا فرش دستباف را درمانده و زمین گیر کرده است و بیش از 50 هزار نفر از زنجیره فرش بیرون رفته اند.

سعید عصاچی نایب رئیس اتحادیه تولیدکنندگان فرش اصفهان با بیان این که هر حمایتی که از صنایع دستی می شود، می باید شامل فرش هم بشود و برای فرش بسته حمایتی جداگانه در نظر گرفته شود، گفت: قوانین بیمه نکردن فعالان کارگاه های قالی بافی و سوق دادن آن ها به کارفرماها به خصوص در شرایط کنونی باعث تخریب می شود و بافندگان را به سوی تک بافی سوق می دهد. باید تلاش کنیم تا زنجیره تولید و صادرات را تقویت کنیم.

در انتهای نشست فرح ناز رافع گفت: برای حمایت از تولید داخل در وزارت صمت، هماهنگی های لازم انجام شده است. سازمان های مختلف برای فروش اقساطی اعلام آمادگی کرده اند ما برای  تحقق موضاعات جلسه به هماهنگی و پیگیری همه عزیزان نیاز داریم و به جدیت موارد مطرح شده را در کمیسون ها و  ستاد فرش برای رسیدن به نتیجه مطلوب دنبال خواهیم کرد.

 

 

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید