سوم خرداد، 3 جوزا، سالروز آزادسازی خرمشهر (جنوب غرب ایران)، در سال 1361 است.

سوم خرداد، 3 جوزا، سالروز آزادسازی خرمشهر (جنوب غرب ایران)، در سال 1361 است.

روزنامه اطلاعات، در شماره 16709، مورخه 11 اردیبهشت 1361 شمسی، عملیات آزادی خرمشهر و عبور از رودخانه کارون را به عنوان «الی بیت المقدس» معرفی کرد و این گونه، نامِ عملیات منجر به آزادسازی خرمشهر، در حافظه تاریخی کشور، «الی بیت المقد...

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، این روز در تقویم جمهوری اسلامی ایران، به عنوان روز مقاومت، ایثار و پیروزی نام گذاری شده است.

در سراسر سال های پر افتخار دفاع مقدس، روزهای بزرگی به ثبت رسیده است که عظمت و اهمیت آن همواره در اذهان باقی خواهد ماند و سوم خرداد، روز آزادسازی خرمشهر در خلال جنگ تحمیلی هشت ساله رژیم بعثی «صدام» دیکتاتور معدوم عراق علیه ایران نیز از همین افتخارات دوران هشت سال دفاع مقدس است.

حماسه آزاد‌سازی خرمشهر در همه ابعاد آن، اعم از نظامی،‌ حماسه‌ای و فرهنگی، نقطه عطف مهمی در تاریخ انقلاب اسلامی ایران است و روحیه سلطه ستیز ملت ایران، امروز قوی تر و مستحکم تر از پیش همچنان در مسیر رشد و بالندگی قرار دارد.

سوم خرداد نه فقط یادآور آزادی خرمشهر که یادآوری فداکاری ها و ایستادگی های تحسین برانگیز مدافعان ایران اسلامی در برابر نیروهای متجاوز است.

فتح خرمشهر يك عامل مهم به نام جهان آرا داشت

شهيد جهان‌آرا در خرمشهر يك فرمانده نظامي و يك فرد روحيه‌دهنده به بقيه نيروها بود. زمان جنگ در خرمشهر جاي نيروها با محل انبار مهمات فاصله داشت. يك روز وقتي نيروهاي توپخانه به شهيد جهان‌آرا مي‌گويند كه ما هم مي‌خواهيم در جنگ حضور و وظيفه‌اي را به عهده داشته باشيم شهيد به آنها مي‌گويد اصلاً فكر نكنيد كه چون در خيابان‌ها نيستيد كاري انجام نمي‌دهيد، اصلي‌ترين كار جنگ همين جايي است كه مهمات را نگهداري كنيد، چون اگر مهماتي نداشته باشيم، نمي‌توانيم مقابل دشمن بايستيم. حضور ايشان در همه جا مثبت و سازنده بود و يكي از دلايل فتح خرمشهر وجود شهيد بود. شب‌ها نگهباني مي‌داد و خودش اولين نفري بود كه مهمات را حمل و پخش مي‌كرد.

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید