برنامه عملیاتی

برنامه عملیاتی" و "پیگیری مصوبات" دو محور اجلاس ویدئو کنفرانس مرکز ملی فرش ایران

اولین کنفرانس رئیس مرکز ملی فرش ایران با حضور روسای سازمان صمت، معاونین اقتصادی و روسای ادارات فرش به صورت غیرحضوری و از طریق ویدئو کنفرانس با محوریت دو موضوع پایش برنامه عملیاتی و پیگیری مصوبات برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، فرح ناز رافع در جلسه ضمن اظهار تشکر در حوزه مسئولیت پذیری اجتماعی بسیاری از کارگاه های قالی بافی جهت تولید ماسک و مواد ضدعفونی کننده در شرایط کرونا، تشکر کرد و گزارشی از وضعیت صاردات جهانی فرش دستباف ارائه نمود.  

رافع در ادامه جلسه افزود: با توجه به محور قرار دادن جهش تولید در اقتصاد ملی، برنامه های مرکز بر اساس 7 محور وزارت صمت تدوین و در این میان 15 برنامه با چهل پروژه طراحی شده که برش های استانی آن به تفکیک و برش استانی اعلام می شود.

رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: ایجاد و توسعه کارگاه های متمرکز  بر مناطق محروم تمرکز می کند، توسعه و ترویج برند فرش ایرانی از طریق برگزاری نمایشگاه فرش با هدف توسعه زیرساخت‌های تجاری و لجستیکی در بازرگانی داخلی و خارجی و توسعه کاربرد فناوری در بخش بازرگانی، تدوین و تنظیم شده است .

وی افزود: توسعه بازار، ترویج هویت و ارتقای جایگاه فرش ایرانی با هدف صادرات به 15 کشور همسایه و 4 کشور هدف، گسترش و استفاده از فن آوری اطلاعات در حوزه عرضه و فروش فرش دستباف )دیجیتال مارکتینگ( از دیگر برنامه های مرکز است و به همین منظور پروژه های تهیه و تدوین ساز و کار و دستورالعمل ایجاد خانه های فرش، ایجاد کارگروه های تخصصی حوزه بازاریابی و برند، تشکیل خانه فرش در ایران و کشورهای هدف را تعریف کرده ایم.

رافع افزود: تلاش کرده ایم گام های اساسی در راستای منویات مقام معظم رهبری یعنی اجرایی کردن برنامه هایی که اثر آن در زندگی مردم دیده شود برداشته شده و از استعداد و  ظرفیت جوانان در حوزه مارکتینگ، بازار یابی و هویت بخشی فرش استفاده کنیم.

وی گفت: در تدوین برنامه های عملیاتی بر اساس دستور وزیر صمت و الزامات لازم جهت تولید، ساده سازی و کوتاه سازی فرایندها انجام شده است لذا برای فرآیندهای صدور، یکپارچه سازی و  گرفتن مجوز واحدهای تولیدی از سامانه بهین یاب استفاده می‌کنیم .

وی ادامه داد: تشکیل اتاق فکر و فعال کردن کارگروه فرش استانی، انعقاد تفاهم نامه با بانک توسعه تعاون برای گرفتن تسهیلات از برنامه های جدی مرکز است.

گفت: کوشش ما در مرکز شتاب‌دهنده فرش بر این است که ابزارهای نوین بازاریابی و مالی مانند بازار سرمایه و بورس کالا را به فرش متصل کنیم. در راه‌اندازی این مراکز بحث زنجیره تامین مطرح است چرا که وقتی این زنجیره کامل شود بسیاری از هزینه‌ها کاهش می‌یابد و سود آن نصیب تولید کننده و بافنده می‌شود.

رئیس مرکز ملی فرش ایران افزود: اقدامات جدی برای دست اندرکاران این حوزه انجام شده که از جمله آن رفع موانع قانونی تولید در کارگروه توسعه صادرات و ارسال نامه به معاون اول رئیس جمهوری و سازمان تعاون، کار و رفاه اجتماعی جهت استفاده قالی بافان از بسته های معیشتی است.

رافع تاکید کرد: توسعه ی بیمه قالی بافان و استفاده از ظرفیت بیمه های روستایی از مهم ترین برنامه های مرکز است.

در ادامه معاونین مرکز ملی فرش ایران، ضمن تشریح برنامه خود درخواست کردند تا از ظرفیت های استانی برای بیمه های قالی بافی استفاده شود.

بنا بر این گزارش در این جلسه روسای سازمان، معاونین اقتصادی و روسای ادارات فرش دستباف وزارت صمت مشکلات و پیشنهادات خود را مطرح کردند. که در این خصوص می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آموزش قالی بافی در کارگاه های متمرکز، اهدای بسته ی معیشتی کرونا به قالی بافان، مشوقات صادراتی برای افرادی که تولیدات صادرات محور دارند، شناسنامه دار کردن فرش و خدمات پس از فروش، برند سازی و حمایت از بافندگان فرش دستباف که توان پرداخت بیمه های تامین اجتماعی و تسهیلات را ندارند، استفاده از دیدگاه های بخش خصوصی NGO ها، تامین مواد اولیه و جلوگیری از ورود مواد اولیه نامرغوب، موضوع قیمت گذاری فرش های صادراتی و در پایان شد به منظور افزایش همکاری ها مقرر شد، مرکز ملی فرش ایران، جلسات تخصصی را با شرکت کنندگان برگزار کند.

 

 

 

 

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید