۶۰۰ قالی باف مهابادی زیر پوشش بیمه روستایی قرار گرفتند

۶۰۰ قالی باف مهابادی زیر پوشش بیمه روستایی قرار گرفتند

رییس اتحادیه بافندگان فرش دستباف مهاباد گفت: ۶۰۰ قالی باف بازمانده از بیمه قالی بافی در این شهرستان زیرپوشش بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر قرار گرفتند.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، چیا قربانی‌اقدم روز پنج‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این افراد با مراجعه به کارگزاری‌های صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر زیرپوشش این بیمه قرار گرفته‌اند و انتظار می‌رود بقیه قالیبافان نیز نسبت به بیمه خود اقدام کند.

وی ادامه داد: طبق تفاهم صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر و اتحادیه سراسری تعاونی‌های تولیدکنندگان فرش دستباف شهری و روستایی ایران، بافندگان چندپیشه حوزه صنایع دستی اعم از قالی، فرش، گلیم و جاجیم زیرپوشش بیمه اجتماعی قرار می‌گیرند.

وی تاکید کرد: قالی‌بافان این شهرستان که تاکنون زیرپوشش بیمه تامین اجتماعی قرار نگرفته‌اند، می‌توانند به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر مراجعه و از مزایای آن برخوردار شوند.

رییس اتحادیه بافندگان فرش دستباف مهاباد اضافه کرد: هم‌اکنون بیش از یک‌هزار نفر از قالی‌بافان مهابادی که شرایط لازم برای زیرپوشش قرارگرفتن در صندوق بیمه روستاییان را دارند، می‌توانند از آن به عنوان بیمه جایگزین از آن استفاده کنند.

«قربانی‌اقدم» اظهار داشت: مزایای این بیمه در چند سال اخیر گسترش چشمگیری داشته است و بازنشستگی، مستمری از کارافتادگی، مستمری بازماندگان و نقل و انتقال سوابق بیمه‌ای را شامل می‌شود.

وی با بیان اینکه این صندوق در مهاباد هم‌اکنون دارای چهار کارگزاری در بخش‌های مرکزی و خلیفان این شهرستان است، تاکید کرد: قالی‌بافان با مراجعه به این کارگزاری و پرداخت ماهانه مبلغ متعارف خود را بیمه کرده و از یارانه‌ای که دولت برای آن اختصاص داده است، استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه ۱۳ تولیدکننده دارای پروانه فعالیت در حوزه فرش این شهرستان وجود دارد، گفت: هم‌اکنون هزار و ۵۰۰ قالی باف در حوزه فرش مهاباد فعالیت می‌کنند که به صورت فصلی در نیمه دوم هر سال به بیش از ۲ هزار نفر افزایش پیدا می‌کند.

آذربایجان‌غربی یکی از قطب‌های مهم تولید فرش دستباف در کشور است و سالانه حدود ۲۹۰ هزار متر مربع انواع فرش در رنج‌های مختلف تولید می‌کند؛ شهرهای ارومیه، خوی، بوکان، تکاب و مهاباد دارای بیشترین تراکم بافندگی در استان است.

مهاباد با ۲۴۰ هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان‌غربی قرار دارد که از این تعداد بیش از ۱۷۰ هزار نفر در شهر و مابقی در روستاها ساکن هستند.

 

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید