سیری در کتابخانه مرکز ملی فرش دستباف ایران

سیری در کتابخانه مرکز ملی فرش دستباف ایران

روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران با هدف آشنایی متدولوژیک فرش دستباف ایران، معرفی کتاب های فرش دستباف در کتابخانه مرکز ملی فرش ایران را در دستور کار خود قرار داده است.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران فرش هایی که در کمربند قالی ( نواری که آفریقای شمالی، خاورمیانه، آسیای مرکزی، هند شمالی را شامل می شود) از قرن سیزدهم میلادی این کتاب به تاریخ شیوه های طراحی مواد اولیه صنایع دستی و زمینه های اقتصادی، اجتماعی این تولیدات و فهم ما را از آن ها بهتر کرده و باعث رفع برخی اشتباهات در مورد این فرش ها می شود 

55 نمونه فرش اسلامی با عکس و جزئیات کامل در این کتاب آمده است.

 این کتاب مخاطب های خود را راهنمایی می کند که چگونه سرنخ هایی از فهم بهتر فرش های اسلامی بدست بیاوریم.

والتردنی در این کتاب  فرش ها را در زمینه فرهنگی و اجتماعی بافت آن ها بررسی می کند (اعم از فرش های عشایری، روستایی و یا فرش های شهری)

این کتاب راهنمای ویژه ای برای دانشجویان، کلکسیونرها و افراد حرفه ای است که می خواهند در مورد فرش های اسلامی بیشتر بدانند.

فرش هایی ازسرزمین های اسلامی: فرش های نفیس بیش از 4 فرش کلاسیک ظریف باف مصر، ترکیه، ایران، قفقاز و هند از زیباترین و نفیس ترین منسوجات در دنیا.

 فرش هایی از سرزمین های اسلامی وجود دارد که قرن های متمادی به عنوان آنتیک های بسیار گران بها نگهداری شدند این بافته های تارو پودی و گره دار هم به لحاظ هنری و هم از نظر کاربردی جایگاه فوق العاده ای در دنیای اسلام دارند این کتاب برخی ازظریف ترین  فرش های کلاسیک قرن های  16 تا 19 را از کلکسیون با شکوه الصباح به نمایش می گذارد.

فردریش اسپوهلر کارشناس منسوجات و فرش این مجموعه را بعنوان تاریخچه ی هنر اسلامی معرفی می کند و برا تک تک این فرش ها داستان های خاص خودشون را بیان می کنند

این کتاب شامل عکس هایی از فرش های نفیسی است که هرگز تا کنون عکسی از آنها به چاپ نرسیده است و یکی از این فرش ها در جریان حمله عراق بر کویت در 1990 برای همیشه از میان رفت.

 

 

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید