مرکز ملی فرش ایران معرفی می کند/ فرش صفوی شکار

مرکز ملی فرش ایران معرفی می کند/ فرش صفوی شکار "ملکه کاترینا"

قالیچه صفوی شکار "ملکه کاترینا" متعلق اواخر دهه 1560، اصفهان در یک مجموعه خصوصی در ایالات متحده قرار دارد.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، یکی از دو قطعه فرش های شکار "ملکه کاترینا متعلق به اواخر دهه 1560، بافت اصفهان و در ابعاد234 × 480 سانتی متر در یک مجموعه خصوصی در ایالات متحده وجود دارد.

علاوه بر این، دو قطعه کوچک دیگر که قبلاً در مجموعه خصوصی  Kelekian وجود داشته نیز احتمالاً متعلق به ملکه کاتارینا بوده و طراحی یکسان داشته و در حال حاضر یک قطعه در موزه نساجی واشنگتن دی سی و دیگری در موزه ی هنرهای زیبای بوستون موجود است.

گفتنی ست فرش از جمله هنرهایی است که به استناد آثار باقی‌مانده موضوع شکار را پس از عصر صفوی در خود گنجانده است و در این عصر تا درجه رفیع هنری ارتقاء یافته و به کالایی تجملی و اشرافی بدیل گشته است.

ماهیت وجود نقش شکار بر فرش در دوره صفویه می‌تواند به دو دلیل عمده و البته کاملاً متفاوت باشد که یکی انعکاس تصویر بزم و جلال شاهانه در شکارگاه‌های درباری و قدرت‌نمایی شاهان بر روی فرش و دیگری بیان مفاهیم اساطیری و عرفانی صید و صیادی است که با تحقیقات انجام شده در فرش‌های صفویه، مفاهیم نمادین همواره بخشی از دلایل وجودی نقوش آن بوده‌ است. از طرفی نقش فرش همواره تجلی‌ای از باغ و بهشت عدن برای ایرانیان بوده است.

 

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید