فرش دستباف می تواند جایگزین مناسبی برای درآمد صادرات نفت باشد.

فرش دستباف می تواند جایگزین مناسبی برای درآمد صادرات نفت باشد.

فرش ایرانی دوره صفوی با اندازه 2.67 در 1.96 متر و قدمتی بیشتر از 360 سال در 2013 با قیمتی سه برابرِ گرانترین فرش فروخته شده به قیمت 33 میلیون و 765 هزار دلار در آمریکا به فروش رفت.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، فرش گرانبها و کم‌نظیر ایرانی که بخشی از مجموعه تاریخی ویلیام کلارک به شمار می‌رفت و پیش‌بینی می‌شد حداکثر 7میلیون دلار برای آن پرداخت شود، با ثبت رکوردی تاریخی برای یک فرش ایرانی به مبلغ ۳۳ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار توسط یک خریدار تلفنی ناشناس خریداری شد. این فرش در اواسط قرن هفدهم میلادی و در دوره حکومت پادشاهان صفوی بر ایران در کرمان بافته شده و حدود 6متر مربع مساحت دارد.

براساس این گزارش، رکورد پیشین برای یک فرش ایرانی به سال ۲۰۱۰ میلادی باز می‌گردد. در آن زمان یک فرش ایرانی به بهای ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار در شعبه لندن حراجی کریستی به فروش رفت که این فرش نیز همانند فرشی که چند روز پیش حراج شد، در کرمان بافته شده بود.

کارشناسان مؤسسه حراجی ساتبی این فرش را یکی از نفیس‌ترین فرش‌هایی می‌دانند که طی چند دهه گذشته در این مؤسسه حراجی به حراج گذاشته شده است. ویلیام کلارک، میلیاردر آمریکایی مالک فرش صفوی که بعدها سناتور شد، در سال‌های نخستین قرن بیستم در جریان سفر خود به اروپا این فرش را که از جنس پنبه و ابریشم است، در پاریس خرید.

حمایت، تولید و صادرات این محصول می‌تواند جایگزین مناسبی برای درآمد صادرات نفت باشد.

 

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید