کوهی از فرش در چشمه علی

کوهی از فرش در چشمه علی

شهروندان تهرانی ساکن شهر ری و محله چشمه علی از سال های قبل با رسیدن روزهای پایانی اسفند، به استقبال عید نوروز می روند و سنت خانه تکانی را انجام می دهند.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، قدمت چشمه علی به حدود ۸۰۰۰ سال پیش بر می گردد. این چشمه یکی از نقاط باستانی، دیدنی و تفریحی شهر ری به شمار می رود که در جنوب تهران و شمال شهر ری، منطقه ۲۰ شهرداری تهران قرار دارد. این چشمه در همسایگی ابن بابویه، برج طغرل، دژ رشکان و در زیر باروی ری واقع شده است.

چشمه علی از میان صخره ای بزرگ خارج شده و به سوی جنوب و سپس جنوب شرق جاری است. نام باستانی این چشمه سورینی بوده است که احتمالا منتسب به دودمانی بزرگ در دوره اشکانیان و ساسانیان است. بعدها به نام امام علی (ع) به چشمه علی معروف شد. در گذشته فرش فروش ها و مردم تهران، قالی ها و قالیچه های خود را با این عقیده که در آب این چشمه خاصیتی است که فرش را خوب تمیز می کند و رنگ روشن تر و پرجلاتر می سازد، در آب چشمه علی می شستند.

این تپه بدون شک یکی از قدیمی ترین آثار باستانی شهر ری است که هنگام بازدید از آن به استقرار تمدن هزار ساله در محل چشمه علی پی خواهید برد. مکان این چشمه کوهی کم ارتفاع در انتهای غربی رشته کوه بی بی شهربانو است که از دامنه جنوبی آن چشمه پرآبی می جوشد.

فرش های تازه شسته شده از دیربازدر پهنه ی آفتاب قرار می گیرند تا خشک شوند.

 

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید