توجه به هنر - صنعت فرش دستباف و درخشش قالی اردبیل در جهان/ اشتغال زایی

توجه به هنر - صنعت فرش دستباف و درخشش قالی اردبیل در جهان/ اشتغال زایی

هنر - صنعت فرش دستباف از دیرباز معرف نام ایران در عرصه‌¬ ‌جهانی است و در این میان نام اردبیل نیز همواره به نام قالی نفیس اردبیل متعلق به قرن شانزدهم که ازگنجینه‌¬های بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی بوده، در جهان می‌درخشد.

 

به گزارش مرکز ملی فرش ایران به نقل از خبرگزاری فارس ـ اردبیل، فرش دستباف از جهات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و هنری دارای اهمیت بوده و رسیدگی به مشکلات این هنر ـ صنعت بومی و کاملا ایرانی باعث شکوفایی اقتصادی و فرهنگی کشور می‌شود.

فرش دستباف علاوه بر مسائل اقتصادی به نوعی معرف فرهنگ و هنر ایران بوده و قدمت این هنر ـ صنعت ضرورت توجه به آن را افزایش می‌دهد.

فرش ایران که افتخار ملتی را در صفحه روزگار حک کرده است، محصول سرپنجه­‌های خلاق مردمانی است که از قدیم‌الایام فراورده خود را در جهان معرفی کرده و این محصول ارزشمند مورد توجه سایر کشورها نیز قرار گرفته است.

از لحاظ اقتصادی نیز کمتر کالایی را می­‌توان یافت که چون فرش دستباف در صادرات غیرنفتی حرفی برای زدن داشته و یا مانند این کالا به دلیل کیفیتش، از رقابت نسبی و گاه مطلق در بازارهای جهان برخوردار باشد.

فرش دستباف ایران به‌ عنوان کالای برجسته در سبد کالاهای صادرات غیرنفتی مطرح بوده، به‌ طوری‌ که طی سال­‌های متمادی تاکنون، اولین و بالاترین ردیف ارزآوری ۷.۵ درصد اشتغال کل کشور به ­‌ویژه اشتغال مکمل در مناطق روستایی و شهری را به خود اختصاص می‌دهد.

از طرف دیگر، بررسی‌­ها نشان می‌­دهد که بازاریابی فرش دستباف در ایران به‌ صورت علمی دنبال نمی‌شود و هنوز جنبه سنتی دارد و پس از تولید فرش، اقدام به یافتن مشتریان می‌شود.

 

 * اشتغال‌زایی صنعت فرش

در روزگاری که بیکاری و اشتغال به مسئله اول و مهم کشور تبدیل شده، هنر ـ صنعت فرش می‌تواند نقش مهمی در ایجاد اشتغال پایدار ایفا نماید.

نیروی انسانی در صنعت فرش تنها عامل تولید نیست بلکه سرمایه‌­ای بالقوه است که هرقدر برای آن سرمایه­‌گذاری بیشتری انجام گیرد موجب و مولد ارزش‌­های بالفعل بیشتری خواهد شد.

قالی­بافی بیشتر از یک صنعت روستایی است. این هنر ـ صنعت درآمد روستاییان را افزایش می‌­دهد، حجم تولید را گسترش می‌­دهد، اوقات فراغت و بیکاری را پر می‌­نماید و به تولید ناخالص ملی می‌­افزاید و نهایتاً باعث جلوگیری معقول از مهاجرت نیروی فعال روستا به حاشیه شهرها می‌­شود.

صنعت فرش دستباف یکی از صنایع کاربر است که با هزینه‌­های ثابت اندک و با استفاده از تجهیزات ساده در کارگاه­‌های خانگی موجب اشتغال‌زایی فراوانی در اقتصاد کشور می‌­شود؛ این صنعت علاوه بر قالی­بافی فعالیت‌­ها و مشاغل جانبی دیگری را نیز در بر می‌گیرد که نرخ اشتغال­‌زایی این صنعت را افزایش می‌­دهد از جمله مشاغل جانبی می­‌توان به‌کار نخ­ریس، نختاب، رنگ‌فروش، رنگرز، طراح، چله کش، گره زن، صادرکننده، بازرگانان اشاره کرد به‌طور کلی مشاغل جانبی صنعت فرش حدود ۲۶ شغل می‌­شود.

 

* فرش دستباف اردبیل

هنر صنعت فرش دستباف از دیرباز معرف نام ایران در عرصه‌­ی‌‌ ‌جهانی است. در این میان نام اردبیل نیز همواره به همراه نام قالی نفیس اردبیل متعلق به قرن شانزدهم که ازگنجینه‌­های بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی بوده، ذکر شده است. قالی مذکور اکنون در موزه ویکتوریا آلبرت انگلستان نگهداری می‌شود و در زمره زیباترین و مشهورترین شاهکارهای هنری جهان و نمادی از قدمت و اعتماد هنر صنعت فرش در استان اردبیل است.       

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید