در دیدار استاندار مرکزی و رییس مرکز ملی  فرش ایران مطرح شد: تشکیل کارگروه ویژه فرش در اراک

در دیدار استاندار مرکزی و رییس مرکز ملی فرش ایران مطرح شد: تشکیل کارگروه ویژه فرش در اراک

رئیس مرکز ملی فرش ایران، در کارگروه فرش استان مرکزی، بر سیاست گذاری کلانی برای احیا فرش دستباف تاکید کرد.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش، دکتر فرح‌ناز رافع روز گذشته در سفر به استان مرکزی برای بررسی موانع پیش روی هنر-صنعت فرش این استان با  سیدعلی آقازاده، استاندار مرکزی دیدار و گفت و گو کرد.

دکتر رافع با اشاره به این که در موضوع حمایت از کالای ایرانی یا در بحث اقتصاد مقاومتی که از منویات مقام معظم رهبری است، فرش وابسته به صنایع داخلی است از بافنده گرفته تا مواد و ابزار، افزود: باید از تهدیدها و فرصت‌ها استفاده بهینه کنیم. باید از فضای دیجیتال بهره ببریم. در حوزه فرش برخی در مقابل تغییرات از جمله استفاده از  ابزارهایی همانند فضای مجازی و دنیای دیجیتال مقاومت می‌کنند

وی در ادامه گفت: فرش دستبافت هیچوقت از بین نمی‌رود چراکه ریشه در فرهنگ و هویت‌مان دارد. قالی ایرانی نه تنها در کشور بلکه در خانه و فروشگاه‌ها و‌ برخی شرکت‌های اروپایی حضور دارد و این نشان از ریشه‌دار بودن و زیبایی پایان‌ناپذیر آن است.  ‌کهن بودن فرش ایرانی نمی‌گذارد از نفس بایستد اما باید آن را حمایت و تقویت کنیم. متاسفانه تاکنون در بازاریابی نوین عقب مانده‌ایم و برای پررنگ ماندن در فضای تولید و صادرات فرش دستبافت، سنت را با مدرنیته پیوند بدهیم.

رییس مرکز ملی فرش کشور به مشکلات و موانع این هنر - صنعت چنین اشاره کرد: استان مرکزی تا چند دهه پیش مهد تجارت فرش ایرانی بود و حضور شرکت‌های بزرگی اروپایی نشان از توانمندی تولیدکنندگان این منطقه داشت ولی اکنون حتی استان مرکزی اتحادیه صادرکنندگان فرش ندارد و این موضوع جای نگرانی دارد.

باید به صنایع جانبی فرش در استان مرکزی اهمیت داده شود، همچنین در بحث رنگرزی و با توجه به دارا بودن ظرفیت، واحدهای استاندارد رنگرزی در این استان احداث شود. در حوزه ریسندگی، شناسنامه‌دارکردن فرش، مرمت و ... نظارت و کنترل صورت بگیرد.

وی در پایان گفت: ما از استاندار محترم و مسولان استانی می‌خواهیم از قالیبافان  حمایت کنند و  در این زمینه شورای تعیین دستمزد فعال شود

سیدعلی آقازاده، استاندار مرکزی با ابراز خرسندی از حضور رییس مرکزی ملی فرش در این استان ضمن تاکید بر حمایت ملی بویژه فرش‌، عنوان کرد سندی جامع برای حفظ، ارتقا و حمایت از قالی دستبافت تهیه و تدوین در استان مرکزی تهیه و تدوین شده است که در آینده نزدیک اجرایی خواهد شد.

وی افزود: در سراسر جهان، ایران را به فرش می‌شناسند و در این میان فرش سلطان‌آباد، فراهان، اراک، خنداب، خمین، ساوه جزو برندهای نام آشنا هستند و مصمم هستیم از فرش استان تمام قد حمایت کنیم. برای احیا فرش باید سیاستگذاری کلانی صورت بگیرد.

استان مرکزی آمادگی کامل برای حمایت از هنر-صنعت را دارد. باید مرکز ملی فرش هم در این راستا از دولت و مجلس بخواهد بودجه کافی برای حمایت فرش اختصاص دهند.

وی در پایان این دیدار گفت: انتظار داریم قدم‌های اجرایی و عملیاتی همراه با متدهای روز در حوزه فرش دستباف صورت بگیرد. باید از کارشناسان هم کمک بگیرم و انشاالله سال ۹۹ بتوانیم حمایت خوب و ارزشمندی از فرش کنیم.

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید