گردش مالی فرش تولیدی در خوی ۲ هزار میلیارد ریال است

گردش مالی فرش تولیدی در خوی ۲ هزار میلیارد ریال است

ارومیه- ایرنا- مدیر صنعت، معدن و تجارت خوی گفت: گردش مالی تولید فرش در این شهرستان به ۲ هزار میلیارد ریال در سال می‌رسد که نشان‌دهنده جایگاه اقتصادی این بخش در شمال آذربایجان‌غربی است.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، به نقل از ایرنا، ایرج مرندی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: سالانه ۱۰۰ هزار متر مربع فرش با نقش‌ها و طرح‌های مختلف در این شهرستان تولید و روانه بازار مصرف می‌شود که از این مقدار، ۶۰ هزار مترمربع با نقش ریز ماهی، برند تجاری ثبت‌شده این منطقه است.

وی اضافه کرد: خوی،  قطب اول تولید فرش دستباف در آذربایجان‌غربی به شمار می‌رود به طوری‌که سالانه بیش از ۶۰ درصد فرش‌های ریزماهی این شهرستان به کشورهای آلمان، روسیه، ژاپن، آمریکا، ترکیه، عراق و فرانسه صادر می‌شود.

وی بیان کردفرش ریزماهی با قدمتی هزارساله با استفاده از مواد اولیه مرغوب،  پشم، پنبه، کرک و ابریشم با گره ترکی بافته می‌شود و خواهان زیادی در کشورهای مختلف دنیا دارد.

رییس اداره صنعت، معدن و تجارت خوی به مشکلات موجود در حوزه صنعت فرش این شهرستان نیز اشاره کرد و گفت: وجود مشکلات صادراتی، نبود نمایشگاه دائمی، نبود مشاغل مکمل قالی‌بافی و مشکلات دست و پاگیر بیمه کارگران، روند عرضه این آثار کم‌نظیر در بازارهای جهانی را کند کرده اما صادرات آن همچنان ادامه دارد.

به گزارش ایرنا فرش خوی به همت مسوولان و با نام تجاری ریزماهی برای حفظ اصالت و ماندگاری به ثبت ملی رسیده است اما ماندگاری فرش ریزماهی خوی با حمایت از صادرات آن و رونق تولید محقق می‌شود.

خوی در شمال آذربایجان غربی از قطب های مهم تولید فرش دستباف در کشور است؛ بیش از ۳۰ هزار نفر در هشت‌هزار و ۵۰۰ کارگاه قالی‌بافی این شهرستان در تولید فرش دستباف فعالیت دارند.

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید