افزایش خوداتکایی منسوجات ابریشمی در کشور

افزایش خوداتکایی منسوجات ابریشمی در کشور

ایسنا/گیلان رئیس مرکز نوغانداری کشور گفت: میزان خوداتکایی صنعت فرش و منسوجات ابریشمی ۱۴ درصد افزایش یافته است.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران به نقل از ایسنا عدیل سروی امروز در جمع خبرنگاران استان در این مرکز با بیان اینکه افزایش فعالیت نوغانداران در پرورش پاییزه کرم ابریشم نقش موثری در تولید اقتصادی در صنعت نوغانداری و بهبود کیفیت صنعت فرش کشور دارد، گفت: امسال ۱۷۶ نوغاندار کشور در کشت پاییزه این محصول مشارکت داشتند که نسبت به سال گذشته افزایش مطلوبی داشت.

وی افزود: تقریبا تمامی استان های کشور امسال در توزیع و تولید کرم ابریشم مشارکت داشتند و گیلان از جمله استان های کشور است که بیشترین فعالیت را در تولید کرم ابریشم دارد.

 سروی ادامه داد: پس از گیلان، استان های، خراسان رضوی، گلستان، خراسان شمالی و  مازندران به ترتیب بیشترین حجم تولید کرم ابریشم کشور را برعهده دارند.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته ۱۷ هزار و ۵۰۰  خانوار در این صنعت فعالیت داشتند که امسال این تعداد به ۲۵ هزار خانوار رسید یعنی ۷۵۰۰ خانوار در این صنعت مشغول به کار شدند.

رییس مرکز نوغانداری کشور تصریح کرد: میزان خوداتکایی  صنعت فرش و منسوجات ابریشمی کشور به تولید داخل امسال به ۴۲ درصد رسید این در حالیست که سال گذشته این رقم نزدیک ۲۸ درصد بوده است.

سروی گفت: امسال برای نخستین بار پس از ۲۳ سال پرورش کرم ابریشم در سال طی دو مرحله کلید خورد به طوری که بجای یکبار پرورش در سال دو بار پرورش را در ۱۰ استان کشور از جمله گیلان، گلستان، مازندران، خراسان شمالی، خراسان رضوی، اصفهان و کردستان انجام دادیم که تاثیر قابل توجهی در تولید این صنعت داشت.

 

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید