برگزاری اولین همایش فرش دستباف استان مرکزی

برگزاری اولین همایش فرش دستباف استان مرکزی

اولین همایش فرش دستباف استان مرکزی روز چهارشنبه 13 آذر 98 در سالن جلسات پیامبر اعظم (ص) در استانداری استان مرکزی برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، در این همایش که با حضور رییس مرکز ملی فرش ایران ، پیشکسوتان، متخصصان و فعالان صنعت فرش دستباف استان مرکزی و کشور برگزار می‌شود، ظرفیت‌ها، فرصت‌ها و ویژگی‌های فرش دستباف استان مرکزی مطرح خواهد شد.

رییس مرکز ملی فرش ایران گفت : اگر هنر - صنعت فرش تاکنون ماندگار شده برای آن است که مادران  بافنده ما نسل به نسل عشق به فرش را به فرزندان خود آموختند.

اهمیت فرش ایرانی وقتی نمایان می شود که می بینیم دومین کالای که بعد از نفت توسط آمریکا به ناحق  تحریم شد فرش بود. فرشی که امروز زیر پای رئیسان جمهور آمریکاست!

از سال گذشته 30 درصد از صادرات فرش ما به خاطر تحریم کاهش یافته است و امیدواریم بتوانیم با کمک مجلس شورای اسلامی سازمان فرش را به طور مستقل ثبت کنیم.

دست پاک افزود : باوجود همه مشکلات همچنان بزرگ ترین تولید کننده فرش دست بافت هستیم و این کالا جزو کالاهای استراتژیک در کشور است. ما مشکلات را می پذیریم اما برای این که فرش جایگاه خودش را ندارد دنبال مقصر نیستیم. هم دولت و هم بخش خصوصی وظیفه ملی خود می‌دانند که از فرش دستباف حمایت کنندو بخش خصوصی می تواند کمک کننده باشد و در این خصوص دست نیاز خود را به سمت این بخش دراز می کنیم.

وی ادامه داد : در سال گذشته ضعف جدی در بخش پشم و ابریشم داشتیم که با ایجاد کارگروه در مرکز فرش می‌خواهیم طی یک برنامه 5 ساله واردات ابریشم از ازبکستان و پشم از استرالیا را متوقف کنیم.

دست پاک تاکید کرد : در سال گذشته در رابطه با بیمه قالی بافی بوجه تامین اجتماعی به 3 برابر رسیده است و از طریق تفاهم نامه ای که با صندوق بیمه روستایی و عشایری داشتیم تقریبا مشکل بیمه را حل کردیم. در خصوص بیمه درمانی هم با سازمان بیمه سلامت مذاکراتی شده است.

ایشان افزود : یکی از مشکلات حوزه فرش این است که از سلایق روز جامعه فاصله گرفته ایم  با حفظ اصالت منطقه ساروق و استان مرکزی می طلبد فرش را متناسب با سلایق روز جامعه تولید کنیم و ما انتقادات پیشکسوتان حوزه فرش را می پذیریم و از آن ها می خواهیم ما را در حوزه های مختلف یاری کنند و به ما بگویند چه کنیم.

رییس مرکز در ادامه گفت : ما از پیشکسوتان می‌خواهیم یک پویش راه بیندازند و در فضای مجازی از تحریم کنندگان فرش بخواهند این کالای مردمی را از تحریم درآورند.

 

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن اراک در اولین همایش فرش دستباف استان مرکزی بیان کرد: خمودگی و رخوت در بحث فرش جایگاهی ندارد از این رو حامیان و فعالان حوزه فرش دستباف باید با انگیزه و شور وصف نشدنی این هنرصنعت را مجدد احیا نمایند.

وی ادامه داد: استان در حوزه فرش صاحب سبک و مطرح بوده است و در روزگاری برند مطرح بازارهای داخلی و خارجی بوده اما امروز افول کرده و باید علت این امر شناسایی و رفع شود.

توسطی با اشاره به اینکه فرش ایران پیام رسان مسائل فرهنگی، ملی و اعتقادی ما است، گفت: دلایل متعددی وجود دارد که هنر- صنعت فرش دستباف به وضعیت کنونی رسیده است.

رئیس اتاق بازرگانی اراک افزود: مسائل مربوط به فرش نیاز به بازنگری همه جانبه و جدی دارد که این هنر- صنعت همچون گذشته رونق پیدا کند و احیا شود.

وی ادامه داد: فرش بافی به صورت پراکنده و تک بافی نمی تواند زمینه رونق را فراهم کند و نیاز به فعال شدن کارگاه های متعدد با ساختار استاندارد و طبق قانون کار وجود دارد.

وی تاکید کرد: سند راهبردی فرش دستباف استان می تواند یک نقشه راه مناسب برای شروع تلاش احیا فرش باشد و نیاز است این سند وارد فاز اجرایی به صورت کامل و گسترده شود.

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید