شانزدهمین نمایشگاه فرش دستباف استان قم افتتاح شد

شانزدهمین نمایشگاه فرش دستباف استان قم افتتاح شد

نمایشگاه فرش دستباف قم با بیش از 106 غرفه فرش ابریشم روز سه شنبه مورخ 12 آذر 1398 در معرض دید علاقه مندان به این هنر- صنعت ماندگار ایرانی افتتاح شد.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، درحاشیه این نمایشگاه اعضای اتحادیه فرش دستباف قم در دیدار با مسوولان استان و رئیس مرکز ملی فرش ایران به بیان مشکلات خود در زمینه تولید و صادرات فرش پرداختند.

استاندار در این نشست حمایت از هنرمندان و تولیدکنندگان فرش دست‌باف را از مهمترین اولویت‌های استان برشمرد و افزود: برای گسترش و تقویت این هنر- صنعت که نقش بسزایی در ارزآوری و اشتغال دارد باید مقوله برند سازی و حل مشکل بیمه قالیبافان با جدیت پیگیری شود.

رئیس مرکز ملی فرش ایران با اشاره به اینکه فرش دست باف دومین کالای صاداراتی کشور به شمار می‌رود، گفت: ۲۰ درصد از صادارات فرش ایران به فرش دست‌باف اختصاص دارد.

وی افزود: با هدف حمایت از فرش دست‌باف مجموعه دستگاه قضایی و اجرایی اقدامات مناسبی را در خصوص برخورد با مشابهت‌سازی این هنر- صنعت ایرانی انجام داده اند و همچنین با توجه به تصمیمات اتخاذ شده از سوی رییس انجمن نساجی ایران و رییس کمیته فرش ماشینی مقرر شد تمامی کارخانجات فرش های ماشینی، نوشته ی فرش ماشینی در بافت این فرش ها را لحاظ نمایند.

دست پاک با اشاره به فعال بودن 2 میلیون نفر در هنر_صنعت فرش به بیمه قالیبافان اشاره کرد و گفت: در اواخر سال گذشته با هماهنگی هایی که با کمیسیون تلفیق، صنایع و اقتصاد مجلس صورت گرفت، بیش از سه برابر سال 97 بودجه برای موضوع بیمه تامین اجتماعی قالیبافان اختصاص داده شد. ولی درسال 98 به دلیل کمبود بودجه این مساله هنوز محقق نشده است ولی در مکاتبه با وزیر رفاه و تامین اجتماعی ودر تفاهم نامه با این مرکز قالی بافان می توانند از بیمه روستایی و عشایری استفاد کنند.

وی به تسهیل ورود فرش های مرجوعی که پیش از این تجار و بازرگانان برای فروش و صادرات به کشورهای دیگر برده بودند و همچنین فرش های آنتیکی که نیاز مرمت داشتند و به دلیل برخی مشکلات نمی توانستند برای انجام مرمت آنها را به کشور برگردانند خبرداد و گفت: با حمایت های معاونت بازرگانی مرکز ملی فرش ایران و همراهی گمرک جمهوری اسلامی ایران ، فرش مرجوعی که سبب اشتغال در کشور ترکیه شده بود به کشور برگردانده می شوند.

دستپاک به ثبت 29 منطقه درWIPO  (سازمان جهانی مالکیت فکری/ وابسته به سازمان ملل متحد) اشاره کرد و افزود: به زودی 22 منطقه دیگر نیز به ثبت جهانی یونسکو خواهد رسید.

وی گفت: در خصوص بیمه درمانی مکانیسم های دیگری هم چون بیمه سلامت ارایه شده است.

ضمنا این نمایشگاه تا ۱۶ آذرماه همه روزه از ساعت ۱۵ تا ۲۱ در محل دائمی نمایشگاه‌های استان برای بازدید عموم دائر است.

 

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید