استاد حاج صفرعلی آسیایی به دیدار حق شتافت.

استاد حاج صفرعلی آسیایی به دیدار حق شتافت.

گذري بر زندگي استادان پيشکسوت رنگرزي

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، استاد حاج علی صفرعلی آسیایی پس از سال ها تلاش در عرصه ترویج و توسعه هنر رنگرزی و تدریس و آموزش این رشته، در سن هفتاد و هشت سالگی بر اثر ایست قلبی چشم از جهان فرو بست.

استاد "صفر علي آسيايي" در سال 1320 در همدان ديده به جهان گشود و پس از سپري کردن دوران کودکي، تحصيلات ابتدايي را در مدرسه فرخي طي کرد و در سن 10 سالگي به بازار کار پيوست و به مدت پنج سال از محضر زنده ياد استاد رجب رنگرز بهره برد. در اين پنج سال تمامي کارهاي اوليه و البته اصلي رنگرزي را آموخت و توانست با فنون آماده کردن مواد اصلي رنگرزي، کوبيدن نيل بنگال و قرمز دانه، ريختن مواد در داخل پاتيل، شستن پشم و نيز بافندگي و چله کشي آشنايي يابد.

اشتياق فراوان وي به يادگيري کامل اين هنر اصيل و ناب ايراني، سبب شد کارگاه استاد رجب را ترک گفته و به محضر استاد عبدالله که خود از مشاهير روزگار بود برسد.

استاد آسيايي پنج سال نزد وي شاگردي کرد و به صورت کاملاً تخصصي به رنگرزي گياهي پرداخت. در اين مدت هنر استاد به کمال نزديک مي شد و او تمامي کارهاي مربوط به کار را خود به تنهايي انجام مي داد.

در سال 1342 پس از انجام خدمت سربازي در شرکت سهامي فرش همدان مشغول کار شد که خود سر آغاز دوره درخشاني از خدمت رساني استاد به هنر- صنعت فرش بود.

استاد آسيايي براي کار در بخش رنگرزي شرکت فرش ملزم به شرکت در آزموني خاص مي شود که مهارت او چشم حاضران در آزمون را خيره مي کند.

در سال 1344 و بعد از گذشت يکسال و نيم کار استاد در قسمت رنگرزخانه، مديريت با ديدن تلاش بي وقفه و علاقه وافر استاد آسيايي، به او پيشنهاد مي دهد که به تنهايي مسئوليت يکي از پاتيل‌ها را برعهده گيرد که استاد در جواب ايشان مي گويد با وجود آقايان محتشمي و سرخوش در رنگرزخانه و با توجه به مسئله کسوت و شرط رعايت ادب نمي تواند اين کار را انجام دهد. تا آنکه در سال 1348 استادان وقت رنگرزي شرکت «آقايان سرخوش و محتشمي» بازنشسته مي شوند و استاد طبق حکمي به عنوان مسئول رنگرزخانه منصوب مي شود.

در سال 1349 تحت نظر استاد در ماه 4 تا 5 تن خامه رنگ مي شد که به تدريج با تلاش استاد آسيايي و خواست مسوولان راندمان کاري به 10 تن در ماه مي رسد.

بعد از آن سال‌هاي دور و کار استاد در شرکت فرش همدان، وي به عنوان استاد رنگرزي به دانشگاه هنرهاي زيبا تهران مي رود و به دانشجويان به صورت تئوري و عملي فنون رنگرزي را تدريس مي کند.

استاد آسيايي در نخستين دوره برگزاري نمايشگاه بزرگ فرش تهران به عنوان استاد برتر در رنگرزي گياهي و سنتي ايراني انتخاب مي شود و مفتخر به دريافت لوح تقدير از وزير بازرگاني مي شود.

وي براي کار به کشورهاي چين، آلمان و مالزي دعوت مي شود که عشق به سرزمين مادري به استاد اجازه نمي دهد که از وطن خارج شده و فقط به کسب درآمد بينديشد.

استاد پس از سال‌ها کار پر مشقت و سخت از خدمت در شرکت سهامي فرش ايران فارغ مي شود و به کارهاي تحقيقي خود مي پردازد.

استاد بعد از اين دوره موفق مي شود با رنگ آميزي بيش از 120 رنگ در طيف‌هاي کاربردي فرش بافي اصيل ايراني به افتخاري عظيم دست يابد، افتخاري که در هيچ جا و هيچ نوشته اي درج نشد.

يادآورمي‌شود؛ مرکز ملي فرش ايران در 15 دي‌ماه 1386 در آيين ويژه‌اي که در محل موزه فرش ايران برگزار مي شد، از استاد آسيايي در کنار ديگر استادان پيشکسوت رنگرزي تقدير کرد.

مراسم یادبودی استاد روز چهارشنبه ۶ آبان ماه در مسجد الغدیر واقع در بلوار میرداماد از ساعت ۱۵:۰۰ لغایت ۱۶:۳۰ برگزار خواهد شد.

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید