نشست خبری رییس مرکز ملی فرش ایران با اصحاب رسانه

نشست خبری رییس مرکز ملی فرش ایران با اصحاب رسانه

نشست خبری رئیس مرکز ملی فرش ایران و اصحاب رسانه با موضوع پیمان سپاری ارزی و راه های برون رفت از تحریم فرش دستباف ایران، صبح امروز در وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران،  در این نشست خبری که امروز صبح 3 آذر ماه در وزارت صمت و با حضور رییس مرکز ملی فرش ایران و رییس اتاق بازرگانی ایران و چین و رییس مرکز اطلاع رسانی وزارت صمت و جمعی از اصحاب رسانه برگزار شد، گفت: مردم ایران امسال، سال سختی را به دلیل جنگ اقتصادی نابرابر، سپری می کنند و در این میان اصحاب رسانه نقش مهمی در اطلاع رسانی دارند و  مسئولان نیز برای مطالبات آنها باید پاسخ گو باشند.

وی با اشاره به تاریخچه فرش دستباف که در همه دوران ها به عنوان کمک به اقتصاد کشور شناخته شده است، از فرش به عنوان یکی از سه کالای استراتژیک یاد کرد که در دور افتاده ترین روستاهای کشور می توان حضور دار قالی قالی بافی را شاهد بود.

رییس مرکز ملی فرش ایران، با اشاره به این که 80 درصد از تولیدات فرش دستباف  ایرانی مربوط به حوزه صادرات است، افزود: 20 درصد بافته های دستی به تولید داخل کشور می رسد و ما درصدد هستیم که مردم در دکوراسیون و تزیینات منازل خود که سلامت جسمی آن ها را نیز در پی دارد، از فرش دستباف استفاده کنند.

رئیس مرکز ملی فرش به افزایش پیمان سپاری ارزی فرش اشاره کرد و گفت: با مساعدت وزیر محترم وزارت صمت آقای رحمانی و همراهی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران پیمان سپاری ارزی فرش دستباف از 7 ماه به یکسال افزایش یافت.

وی به تسهیل ورود فرش های مرجوعی که پیش از این تجار و بازرگانان برای فروش و صادرات به کشورهای دیگر برده بودند و همچنین فرش های آنتیکی که نیاز مرمت داشتند و به دلیل برخی مشکلات نمی توانستند برای انجام مرمت آنها را به کشور برگردانند خبرداد و گفت: با حمایت های معاونت بازرگانی مرکز ملی فرش ایران و همراهی گمرک جمهوری اسلامی ایران ، فرش مرجوعی که سبب اشتغال در کشور ترکیه شده بود به کشور برگردانده می شوند.

وی با اشاره به فعال بودن 2 میلیون نفر در هنر_صنعت فرش به بیمه قالیبافان اشاره کرد و گفت: در اواخر سال گذشته با هماهنگی هایی که با کمیسیون تلفیق، صنایع و اقتصاد مجلس صورت گرفت، بیش از سه برابر سال 97 بودجه برای موضوع بیمه تامین اجتماعی قالیبافان اختصاص داده شد. ولی درسال 98 به دلیل کمبود بودجه این مساله هنوز محقق نشده است ولی در مکاتبه با وزیر رفاه و تامین اجتماعی ودر تفاهم نامه با این مرکز قالی بافان می توانند از بیمه روستایی و عشایری استفاد کنند

وی هم چنین از همکاری مرکز ملی فرش دستباف ایران با دانشگاه شهید بهشتی خبر داد و گفت: ارائه آخرین یافته های علمی در زمینه تاثیر فرش دستباف بر سلامت جسم و روان با همکاری این دانشگاه در دستور کار است.

دستپاک از برگزاری نمایشگاه تخصصی با موضوع تاثیر فرش دستباف بر سلامت جسم و روان خبر داد و افزود ما قصد تجاری سازی فرش دستباف را داریم  و نیز فرش دستباف می تواند تاثیر بسزایی در درمان بیماری های روانی و روحی داشته باشد.

رئیس مرکز ملی فرش به مغفول ماندن قصه های فرش و فرش دستباف اشاره کرد و گفت: ما نتوانستیم از این ظرفیت در تجاری سازی و افزایش فروش استفاده کنیم.

وی هم چنین به استفاده از پایان نامه های دانشجویی در طرح استارت آپ اشاره کرد.

دستپاک در ادامه صحبت های خود از اهمیت فرش ایرانی گفت و افزود: فرش کالایی مردمی ست که دولت ها کمترین نقش را در ترویج و توسعه آن داشته اند، هم چنین دومین کالایی که بعد از نفت تحریم شد.

وی با اشاره به حضور تشکل ها و اتحادیه های فعال در کشور از دایر شدن تشکل های مردم نهاد بین المللی، خبرداد تا بسیاری از مشکلات و دغدغه فعالان فرش از طریق این تشکل ها در سطح بین المللی بررسی و مرتفع گردد.

دستپاک به ثبت 29 منطقه درWIPO  (سازمان جهانی مالکیت فکری/ وابسته به سازمان ملل متحد) اشاره کرد و افزود: به زودی 22 منطقه دیگر نیز به ثبت جهانی یونسکو خواهد رسید.

وی گفت: در خصوص بیمه درمانی مکانیسم های دیگری هم چون بیمه سلامت ارایه شده است.

 

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید