چهارمین مسابقه طراحی فرش رشتی زاده برگزار می شود

چهارمین مسابقه طراحی فرش رشتی زاده برگزار می شود

چهارمین دوره مسابقه طراحی فرش گره طلایی آذرماه امسال نیز هم زمان با هفتمین دوره جشنواره فرش رشتی زاده برگزارخواهد شد و ثبت نام آن ازطریق سایت ایران گره، (www. Guereh.com) از دوم شهریورماه آغاز و تا ششم آذرماه ادامه خواهد داشت.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، به نقل از بنیاد فرش رشتی زاده  این مسابقه که در سه دوره قبل ویژه دانشجویان رشته ی فرش بود، امسال با تغییراتی نسبت به دوره های قبل برگزار خواهد شد. محمد رضا رشتی زاده فرزند شادروان علی رشتی زاده و مدیربنیاد فرش رشتی زاده دراین ارتباط گفت:

امسال علاوه برتغییراتی درشیوه داوری، درانتخاب هیآت داوران نیزمواردی لحاظ گردید تا به جذابیت های قالی ایران به عنوان یک اثر هنری، از زوایای مختلف پرداخته شود. به همین دلیل علاوه بر حضور حداقل دواستاد مسلم طراحی فرش، ازتخصص هایی همچون گرافیست، فرش شناس، نگارگر، معمار و صادرکننده نیزاستفاده می نماییم که اسامی اعلام شده درفراخوان مسابقه، بیانگرآن است. ازسوی دیگر،رقابت ها را به چهارگروه مستقل تقسیم نمودیم ودراین گروه بندی سعی گردید تمامی سبک های بافت قالی ایران درجایگاه مناسبی قرارگرفته ودرصورت تمایل، شرکت کنندگان امکان ارایه آثار خود درتمامی سبک های قالی ایران وهمچنین شیوه های رایج دراجرای طرح را داشته باشند. همچنین موضوع خلاقیت درطرح و رنگ را به عنوان مهمترین ویژگی درانتخاب آثاربرترقرارداده ایم و مواردی همچون رجشماربه عنوان ملاک در گروه بندی و یا ارجحیت یک اثربر دیگری قرارنخواهد گرفت. به همین دلیل این احتمال وجود دارد که به عنوان مثال یک طرح با شیوه و رنگ بندی قالی کاشان با رجشمار 35 بتواند با طرح دیگری ازهمین منطقه اما با رجشمار 60 به رقابت نزدیک بپردازد. در واقع تآکید اصلی ما بر خلاقیت های هنری طراحان است. زیرا براین اعتقادیم که هرنقشه ی قالی باید متناسب با نوع خلاقیت و ویژگی های طرح و نقش، با رجشمار مناسب و درخور آن ارایه گردد. لذا دلیلی برارجح دانستن رجشمار به عنوان یک مزیت خلاقانه یا امتیاز آوردراین مسابقه وجود ندارد.

محمد رضا رشتی زاده یکی از دیگر تغییرات امسال این مسابقه نسبت به سال های قبل را تنوع گروه های شرکت کننده اظهارنمو د و بیان داشت:

امسال، کلیه دانشجویان رشته های هنرکه علاقه مند به هنرطراحی قالی هستند و یا ازفارغ التحصیلان سال های قبل دانشگاه ها و دانشکده های هنر، می توانند دراین مسابقه شرکت کنند که ظوابط آن درفراخوان جشنواره اعلام گردیده است. البته بدیهی است که دانشجویان رشتۀ فرش درمقاطع مختلف تحصیلی از این مسابقه استقبال بیشتری داشته باشند، اما نباید شانس و فرصت سایرعلاقه مندان که دارای سایرگرایش های هنرهستند را نادیده گرفت و این موضوع دلیل اصلی چنین تغییری درمسابقه امسال است.

وی همچنین بیان داشت: رایزنی های لازم برای برگزاری نمایشگاه و بخش داوری این مسابقه با موزه فرش ایران درحال انجام است وامیدواریم بتوانیم با همکاری این موزه، نمایشگاهی ازآثار منتخب را به مدت حداقل پنج روز در این موزه به نمایش بگزاریم.

 

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید