تابلو فرش دستباف جاده جديد ابريشم بافته شده توسط هنرمندان ایران طلایه دار راه ابریشم جدید

تابلو فرش دستباف جاده جديد ابريشم بافته شده توسط هنرمندان ایران طلایه دار راه ابریشم جدید

تابلو فرش بی نظیر جاده جديد ابريشم با 22 میلیون گره، 186 رنگ و ابعاد 12 در 3.70 به مدت 9 ماه توسط خانواده هنرمند صفدرزاده حقیقی و بافندگان اصفهان بافته شد و در موزه راه ابریشم هانچونگ نصب شد.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران محمد مهدی صفدرزاده حقیقی در مصاحبه با خبرنگار مرکز که اظهار داشت، چگونه این تابلو فرش توسط بافندگان فرش دستباف ایران بافته شده است، گفت: دولت چین به مناسبت هفتادمین سال جهش اقتصادی و سیاسی، درصدد بود تا تاریخ کهن خود را با اقتصاد جدید پیوند زند و پروژه بين المللي جاده جديد ابريشم يكي از مصاديق اين راهبرد است.  

وی گفت: موزه هانچونگ چین که این تابلو فرش در آن نصب شده است با زیر بنای 98 هزار متر مربع، بزرگ ترین موزه چین و در ابتدای راه ابریشم واقع شده است. طرح این تابلو فرش توسط " وون " نقاش و استاد تاریخ معروف چینی کشیده شد که تصویر ملت‌های بزرگ را به نمایش می گذارد که  در گذشته با کشور چین تجارت داشتند.

وی ادامه داد: قالی بافته شده توسط بافندگان کشور چین فاقد کیفیت مورد نظر بود "هم سرمایه هم آبرو از بین می رود" از همین رو با ما تماس گرفتند. ما قسمتی از این تابلو را بافتیم و مورد قبول واقع شد.

صفدرزاده حقیقی با بیان این که ترجمان رنگ ها بر روی مانیتور با آن چه ما مد نظر داشتیم تفاوت زیادی داشت به همین منظور در قرارداد ذکر کردیم که مدیریت رنگ بر عهده ما باشد، تصریح کرد: ما در خصوص انتخاب رنگ از فرهنگ چینی ها و درک آنان از رنگ، ذهن خوانی کردیم و تنها 9 ماه فرصت داشتیم تا بدون اغراق، کار 4-5 ساله را در این مدت انجام دهیم.

وی ادامه داد: هم نشینی رنگ ها از نکات مهم بافت این تابلو فرش است. مجموعا 168 رنگ، در پاره ای موارد هم نشینی 10 رنگ، خروجی 100 رنگ را در بافت صورت افراد مهیا کرد و  این همه حاصل زحمت یک تیم 115 نفره است که عاشقان سخت کوش و صلح طلب هنر – صنعت فرش دستباف ایران، هستند.

وی با بیان این که این اثر، بزرگ ترین تابلو فرش با ابعاد تصویری و روایی ست که تا کنون بافته شده است، افزود، نقاش این تابلو فرش، جابر میر فتاحی و رنگرزی در اصفهان و بخش اعظم آن در تبریز انجام گرفته است.

وی در خاتمه ضمن اعلام این که راه جدید ابریشم قادر است رونق اقتصادی را به کشور برگرداند گفت: ایران از دیر باز در سایه امنیت و رونق تجارت دوره هخامنشی و اشكانیان به عنوان شاه راه تجاری، مقدار زیادی از ابریشم صادر شده از چین را تبدیل به کالا می کرد و آن کالاها را به شرق و غرب صادر می نمود.

وی در خاتمه گفت امیدوار است این تابلو فرش آغاز راه ارتباطی و حضور فعال ایران در راه جدید ابریشم باشد.

گفتنی ست: با ظهور دولت هخامنشی و تأسیس یك حكومت مقتدر جهانی، صلح، امنیت، آزادی و احترام به حقوق انسانی در ایران گسترش بیشتری پیدا كرد. در سایه این امنیت بود كه كاروانهای تجاری با امنیت كامل از چین تا یونان و از هند تا مصر در حركت بودند.

پروژه جاده ابریشم جدید قرار است از مسیر 65 کشور عبور کند، کشور ما به ‌عنوان یکی از مهم ترین کشورهای مسیر جاده ابریشم جدید، می‌تواند نقش مهمی در تسریع اجرایی شدن آن ایفا کند. ایران از نظر چین، عنصر مرکزی در کمربند اقتصادی جاده ابریشم است و موقعیت استراتژیک جغرافیایی آن، به کشورمان در برنامه چین جایگاه حیاتی بخشیده است، لذا ایران می‌تواند محل عبور دو جاده دریایی و زمینی ابریشم باشد.

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید