رونق تولید فرش دستباف در بشاگرد

رونق تولید فرش دستباف در بشاگرد

کارگاه تولیدی فرش دستباف در روستای گروغ شهرستان بشاگرد راه اندازی شد.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، به نقل از خبرگزاری صدا و سیما خلیج فارس، رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت بشاگرد گفت: در این کارگاه ۱۰ دار قالی برپا شده و برای ۲۰ نفر شغل ایجاد شده است.

وی افزود: اتحادیه فرش دستبافت یزد بر اساس تفاهنامه با سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان مواد اولیه، دار قالی و امکانات لازم برای فرش بافی را در اختیار بافندگان قرار می‌دهد.

علی زارعی "رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت بشاگرد" گفت: بافت فرش دستباف از آبان سال گذشته در شهرستان بشاگرد آغاز شده و تاکنون ۷۴ دارقالی در روستا‌های بشاگرد برپا شده است.

زارعی خبر داد: تاکنون ۲۵ تخته فرش از قالی بافان به صورت تضمینی خریداری شده است که برای هر تخته فرش ۶ متری ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به بافندگان پرداخت می‌شود.

وی با بیان اینکه: مدت زمان بافت یک تخته فرش بین ۷۰ تا ۹۰ روز است و دو نفر پشت هر دار قالی کار می‌کنند ضمن اینکه با راه اندازی کارگاه‌های تولیدی فرش دستباف در بشاگرد برای ۱۵۰ نفر شغل ایجاد شده است.

علی زارعی افزود: تاکنون به ۹۵۰ نفر در بشاگرد آموزش قالی بافی داده شده است و تا پایان سال برای ۳۰۰ نفر دار قالی برپا می‌شود.

وی در پایان افزود: روستای گروغ دهمین روستایی است که کارگاه قالی بافی در آن راه اندازی شده است ، دار‌های قالی در شهر سردشت و روستا‌های روستا‌های بلبل آباد، کوه حیدر، براهنگ، جگدان، شه بابک گوریچی، دستگرد درگاز، درنگ مدو، و گروغ راه اندازی شده است.
شهرستان بشاگرد در ۳۰۰ کیلومتری بندرعباس و در شرق هرمزگان واقع است.

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید