مرکز ملی فرش ایران / تجليل 12 تن از بانوان برگزیده هنر ـ صنعت فرش دستباف

مرکز ملی فرش ایران / تجليل 12 تن از بانوان برگزیده هنر ـ صنعت فرش دستباف

12 تن از بانوان نمونه عرصه توليد فرش دستباف ايران (بافندگان، طراحان و تولید کنندگان فرش دستباف) طي مراسمي در بیست و هشتمین نمایشگاه فرش دستباف مورد تجليل قرار گرفتند.

 

به گزارش روابط عمومی فرش دستباف ایران، به منظور پاسداشت جایگاه والای زنان در هنر ـ صنعت فرش دستباف و  و نيز الگوسازي و ترغيب و تشويق جوانان فعال در اين بخش از بانوان برگزیده هنر ـ صنعت دست‌اندركاران فرش دستباف ايران در حاشیه بیست و هشتمین نمایشگاه فرش دستباف تجليل شد.

رییس مرکز ملی فرش ایران در این آیین با اشاره به لزوم تکریم هنر و هنرمند گفت: امسال نخستین دوره این آیین برگزار می شود

او ادامه داد: فرش هنر و صنعتی است که باعث اشتغال و توسعه اقتصاد می شود. در حال حاضر بیش از ٢ میلیون نفر در این حوزه فعال هستند.

دستپاک ادامه داد: ما ۵۴  منطقه ثبت ملی و ٢٩ منطقه جهانی در حوزه فرش داریم و باید بازارهای جهانی خود را که به سبب تحریم های بین المللی از دست داده ایم، بدست آورده و آن ها را گسترش دهیم.

دستپاک با اشاره به ورود به بازار های جهانی با استفاده از فناوری نوین اشاره و گفت: ورود به دیجیتال مارکتینگ وفروش فرش از طریق کسب و کارهای نوین از جمله رویکردهای مرکز ملی فرش است.

دستپاک گفت: ضعف ما تفکر سنتی حاکم در فرش است و تا کنون در زمینه فروش دیجیتال مارکتینگ و صادرات از طریق کسب و کارهای اینترنتی غافل بوده ایم.

وی به دعوت از ٢٠ سفیر در نمایشگاه فرش اشاره کرد و توضیح داد: در تلاشیم با همکاری اتاق بازرگانی در راستای افزایش توسعه صادرات، نمایشگاه های دایمی فرش برگزار کنیم.

نخستین دوره آیین تجلیل از زنان سرزمین فرش در حاشیه بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی فرش یا حضور فعالان فرش،تپلید کنندگان،پژوهشگران،نمایندگلن مجلس،رییس مرکز ملی فرش،اعضای فراکسیون زنان مجلس برگزار شد.

رییس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی گفت: در بودجه سال ٩٨ در راستای بیمه بافندگان قالی اهتمام ویژه ای شده است ولی نیاز است که با سازمان برنامه و بودجه دراین خصوص مذاکره شود.

فریده اولاد قباد، نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات درمجلس شورای اسلامی: باید بازار داخلی و نسل جدید را به استفاده از ظرفیت های صنعت فرش سوق دهیم. صنعت فرش به سبب اشتغال باید در استان های مختلف از جمله استان های مرزی و کم برخوردار احیا شود.

او با اشاره به طراحی و رنگرزی به عنوان ویژگی فرش ایرانی توضیح داد: رشته قالی بافی باعث مهاجرت معکوس می شود و باید در مراکز آموزشی از جمله دانشگاه های علمی و کاربردی و فنی و حرفه ای در راستای تقویت و صیانت از صنعت فرش انجام گیرد.

اولاد قباد گفت: اگر به‌دنبال اقتصاد منهای نفت هستیم باید اهتمام ویژه ای به فرش و صنایع دستی کنیم.

در ادامه این ایین محمد رضا حریری،نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و چین گفت: اگر چه ما بازار های جهانی خود را با توجه به تحریم ها از دست داده ایم ولی برند فرش ایرانی در دنیا جایگاه نخست دارد و هرکسی بخواهد فرش فیک خود را در دنیا خوب بفروشد می‌گوید فرش ایرانی است.

او به ارزش افزوده ١٠٠ درصدی فرش و صنایع دستی اشاره کرد و گفت:تمامی مواد اولیه، طرح و رنگ در این کالاها بومی است و تمام عواید فروش آن  به کشور برمی گردد.

حریری همچنین خطاب به فعالان و بافندگان فرش گفت: ما آمادگی ارائه و عرضه محصولات شما در نمایشگاه های چین و هم چنین ارایه غرفه رایگان در جهت توسعه صادرات  هستیم.

فاطمه ذوالقدر عضو فراکسیون زنان مجلس در این مراسم، از فرش به عنوان بهترین حوزه ارزآوری به کشور یاد کرد و گفت: حمایت از تولید کنندگان برای خلق آثار منحصر به فرد در راس فعالیت ها باشد چرا که غفلت های زیادی انجام داده ایم و این سبب نا امید شدن تولید کنندگان شده است.

از این رو  بخش خصوصی، دولتی و مجلس ایران باید در جهت برطرف کردن موانع تولید و فروش بردارند تا هنر - صنعت فرش به جایگاه اصلی خود بازگردد.

ذوالقدر برطرف کردن موانع گمرکی، موانع صادرات،تقویت حضور در نمایشگاه های جهانی، برگزازی بازارچه های مرزی را از جمله عوامل  موثر بر توسعه صنعت فرش دستباف دانست.

او با اشاره به فعالیت ٨٠ درصدی زنان در صنعت فرش گفت: باید در این حوزه حق مالکیت وجود داشته باشد  چرا که دسترنج بسیاری از این زنان ناشناخته با برندهای دیگر به فروش می رسد و به عنوان نمونه حاصل دسترنج زنان بشاگرد به نام کاشان و اصفهان فروخته می شود.

در آئین تجلیل از پیشکسوتان، هنرمندان زیر برگزیده شدند:

 بافنده

نرگس نصیری شورگلی آذربایجان غربی 

میترا هزارخانی کرمانشاه 

اشرف محمدبیگی قم

نازنین ابوالوردی فارس 

زهرا خدابنده خراسان شمالی

رقیه خداوردی مازندران

تولیدکننده

زهرا رضایی فارس

سوره شکوهی اردبیل

فاطمه صفا خراسان رضوی

طراح

رضوان هخامنش نیا لرستان

بازرگان فخری اله توکلی کرمان

پژوهش زهرا احمدی

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید