جشنواره دستپخت زنان روستایی رامسر برگزار شد

جشنواره دستپخت زنان روستایی رامسر برگزار شد

هم زمان با میلاد با سعادت امام رضا (ع) و دهه کرامت جشنواره دستپخت زنان روستایی مازندران روز یکشنبه با حضور مدیرکل امور بانوان استانداری در اردوگاه میرزاکوچک خان رامسر برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران خبرنگار ایرنا، در این جشنواره زنان روستایی انواع غذایی محلی شامل انواع نان، شیرینی، خورشت و دیگر دستپخت های خود را که با استفاده از مواد اولیه در دسترس آماده کرده بودند، به نمایش گذاشتند.

این جشنواره که برای نهمین سال متوالی در رامسر برگزار می شود مورد توجه جمع زیادی از مردم و مسئولان این شهرستان قرار گرفت.

مدیر کل امور بانوان استانداری مازندران در حاشیه برگزاری این جشنواره بر استفاده از ظرفیت های زنان تاکید کرد و گفت: یکی از تاکیدات مهم وزیر کشور در دیدار با استانداران و فرمانداران استفاده از ظرفیت بانوان است.

فاطمه قاسمی طوسی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: به همین خاطر فرمانداران باید از ظرفیت ها و پتانسیل بانوان فرهیخته شهرستان در معاونت های مختلف استفاده کنند.

وی همچنین برگزاری نمایشگاه ها و جشنواره های بانوان را در معرفی ظرفیت های بانوان موثر دانست و گفت: در حال حاضر یکی از مهم‌ترین مطالبان زنان ایجاد نمایشگاه خود اشتغالی دائمی برای عرضه محصولات تولیدی و توانمندی انان است تا از این طریق بتوان مشکل فروش محصولات تولیدی انان بر طرف شود.

مدیر کل امور بانوان استانداری مازندران افزود: این مطالبه به دفعات در شورای اداری استان که بالاترین سطح حضور مدیران استانی محسوب می‌شود از طریق استاندار و معاونت اقتصادی مطرح شد اما متأسفانه اراده جدی برای هم افزایی بین دستگاهی میان شهرداری، فرمانداری و سایر نهادهای دخیل در شهرستان‌ها تاکنون وجود نداشته است.

وی به لزوم ایجاد نمایشگاه‌های خود اشغالی دائمی تاکید کرد و گفت: شهرهای ساحلی باید فضایی را به منظور ایجاد نمایشگاه‌های دائمی که درخور ظرفیت توریستی شهر باشد در دستور کار قرار دهند تا گردشگران بتوانند از مراکز محصولات محلی خریداری کنند چرا که هم به رونق خانواده ها و هم شهرستان کمک می کند.

برند فرش دست بافت مازندران

قاسمی طوسی با بیان اینکه در این استان ۳۰ هزار بافنده فرش حضور دارند، اظهار داشت: با تلاش های مختلف انجمن فرش استان مازندران در اتاق بازرگانی به ثبت رسیده و از این پس فرش دستباف زنان استان به نام خودشان در کشور و حتی خارج از کشور عرضه می شود در حالی که پیش از این فرش های زنان مازندران به اسم استان های دیگر به فروش می رساندند.

وی اظهار امیدواری کرد که با این اقدام و سود فروش دسترنج زنان روستایی این استان به جیب خودشان برود.

در پایان این جشنواره فاطمه واجکلایه، رقیه سلمیان در بخش آشپزی با استفاده از مواد اولیه محلی و کبری صنوبر لیماشکی هم در بخش نان و شیرینی به عنوان نفرات برتر انتخاب شدند.

شهرستان ۸۰ هزار نفری رامسر یه عنوان گردشگر پدیر ترین شهر مازندران در غرب این استان قرار دارد.

 

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید