نخستین کارگروه فرش دستباف استان قزوین تشکیل شد

نخستین کارگروه فرش دستباف استان قزوین تشکیل شد

نخستین کارگروه فرش دستباف استان قزوین با هدف بررسی مباحث مربوط به این هنر - صنعت و ایجاد تعامل بخش خصوصی برای افزایش بهره وری و صادرات برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، نخستین کارگروه فرش دستباف قزوین به ریاست استاندار قزوین و با حضور رئیس مرکز ملی فرش ایران، نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین و سایر اعضا، نهادها و تشکل ها تشکیل شد.

در ابتدای جلسه رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قزوین بیان کرد: در حال حاضر هشت هزار بافنده در استان قزوین دارای کارت شناسایی هستند که شش هزار نفر آن‌ها فعال هستند. همچنین ۳ هزار و ۲۰۰ بافنده در روستا‌ها فعالیت دارند که ۹۰ تا ۹۵ درصد آن‌ها را بانوان تشکیل می‌دهند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با اشاره به فعالیت ۳۸ کارگاه تولید فرش در استان گفت: از این تعداد ۲۰ واحد متمرکز و ۱۸ واحد غیر متمرکز است.

 در ادامه تشکل ها و ذینفعان فرش دستباف مسائل مشکلات موجود در این حوزه را بر شمردند و اقدامات صورت پذیرفته برای توسعه فرش دستباف قزوین را اعلام کردند.

سیده حمیده زرآبادی، نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی، آبيک و البرز و رییس مجمع  نمایندگان قزوین در این جلسه بیان کرد‌‌: کشور آمریکا از مشتریان قدیمی و دائمی فرش دستباف قزوین بوده است. وی با بیان این که جایگاه مرکز ملی فرش ایران باید ارتقاء یابد، افزود‌: احیای کامل زنجیره تولید فرش دستباف استان قزوین از جمله اقداماتی ست که باید مورد توجه قرار گیرد.

استاندار قزوین در جلسه بیان کرد: فرش دستباف هویت و شناسنامه کشور محسوب می شود و از طرفی یکی از محصولاتی است که با رونق آن می توان سطح صادرات غیرنفتی را ارتقا داد.

وی ادامه داد: فرش دستباف هنر و صنعت توامان است و همواره از افتخارات کشورهای اروپایی و آمریکایی داشتن یک تخته فرش دستباف ایران در منازل بوده است ما باید بازارهای سنتی فرش دستباف، بخصوص بازار هامبورگ را تقویت و به بازارهای ثروتمند ورود پیدا کنیم. ایجاد میز فرش در اتاق بازرگانی و توجه به بازاریابی و سلیقه سازی از دیگر پیشنهادات ایشان در جلسه کارگروه فرش دستباف قزوین بود.

رئیس مرکز ملی فرش ایران نیز در این نشست در خصوص دلایل راه اندازی کارگروه تسهیل فرش دستباف به ریاست استانداران، دستورالعمل تشکیل کارگروه را به اختصار توضیح دادند و اعضاء را معرفی کردند. دست پاک تصریح کرد: فرش دستباف تنها کالایی است که با کم ترین سرمایه گذاری می تواند بالاترین ارزش افزوده را داشته باشد و با 5 الی 15 میلیون تومان راه اندازی می شود.

وی با بیان این که ما اعتقاد داریم فرش دستباف نماد، فرهنگ و هویت ماست و بالاترین میزان اشتغال کشور در زمینه فرش دستباف است، افزود: فرش دستباف بدون کمترین زحمت برای دولت در توسعه اقتصادی کشور نقش بسزایی دارد.

وی افزود: فرش دستباف اعتماد قزوین ثبت جهانی شده است و سوال اینجاست که چرا استان به این فرش توجه لازم را نداشته است.

در ادامه خانم دستپاک ضمن بیان فعالیت های مرکز در حوزه بیمه، آموزش، امور بازاریابی و نمایشگاه ها خواستار توجه به برندسازی به عنوان پیش نیاز توسعه‌فرش استان قزوین شدند.

در پایان تشکیل شورای حقوق و دستمزد، احیای فرش دستباف قزوین، بیمه قالی بافان و دعوت از حضار برای شرکت در بیست و هشتمین نمایشگاه فرش دستباف ایران و نمایشگاه بین المللی فرش دستباف تبریز از جمله مواردی بود که توسط رئیس مرکز ملی فرش ایران محور گفت و گو قرار گرفت.

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید