نخستین کارخانه رنگرزی صنعتی فرش در زنجان راه‌‏اندازی می‎شود

نخستین کارخانه رنگرزی صنعتی فرش در زنجان راه‌‏اندازی می‎شود

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: نخستین کارخانه رنگرزی صنعتی فرش دستباف در استان راه‎اندازی خواهد شد.

 

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، به نقل از فارس، ناصر فغفوری ظهر امروز در مراسم تجلیل از برترینهای حوزه فرش استان و رونمایی از چهار نقشه طراحی شده، اظهار کرد: توجه به بعد و حجم صنعتی فرش در شرایط فعلی ضروری است.

وی با اشاره به اینکه از سال ۹۳ تلاش بر این بود که جامعه آماری و وضعیت موجود در حوزه فرش استان زنجان شناسایی شود، تصریح کرد: هدف از این اقدام، ارائه همه مشوقها و حمایتها به فرشبافان واقعی بود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان با بیان اینکه بیش از ۲۲ هزار نفر بیمه شده فرش بودند که پس از احصا و اجرای طرح پایش، تعداد بیمهشدگانی که فرشباف واقعی هستند، ۱۱ هزار نفر شد، اضافه کرد: بر اساس تعهدات سازمان تامین اجتماعی، بیمه فرشباف واقعی در استان زنجان محدویتی نخواهد داشت.

فغفوری با اشاره به اینکه در راستای بیمه فرشبافان واقعی، دارهای قالی در سطح شهرستانها شناسنامهدار شدهاند، یادآور شد: با این اقدام، همه فرشهای بافته شده هم شناسنامه خواهند داشت.

وی با بیان اینکه بیش از ۱۰ سال بود که محل فعلی موزه فرش دستباف استان در اختیار دانشگاه زنجان بوده و امکان باز پس گیری آن وجود نداشت، ادامه داد: با سختیزیادی موفق به ورود به این ساختمان که به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تعلق داشته، محقق شد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان با بیان اینکه همه سیاستگذاریهای حوزه فرش در ساختمان مذکور انجام میگیرد، افزود: با ایجاد ظرفیت در ساختمان موزه فرش دستباف، همه برای پس گرفتن سایر طبقات ساختمان هم مجاب خواهند شد.

فغفوری با اشاره به برگزاری ۵۱ دوره آموزشی برای یک هزار و ۷۰۰ نفر در استان زنجان در حوزه فرش، اظهار کرد: یک هزار و ۵۲۰ نفر از فرشبافان هم به سازمان تامین اجتماعی استان معرفی و بیمه آنها برقرار شده است.

وی از معرفی ۵۳۶ نفر به بانک‏های عامل برای پرداخت تسهیلات خبر داد و یادآور شد: معرفی ۶ نمایشگاه فرش و صدور ۱۷ فقره مجوز تولید متمرکز فرش در استان از دیگر اقدامات سازمان صنعت، معدن و تجارت به شمار میرود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان به ثبت ملی سه نوع از فرش‏های استان زنجان در فهرست آثار ملی کشور اشاره کرد و افزود: همچنین از طرحهای «دلبر چین، گنبد، زنگین و گل نشان» هم رونمایی میشود.

فغفوری به صادرات ۸.۵ میلیون دلاری فرش دستباف با مبدأ تولید استان زنجان اشاره کرد و خاطر نشان شد: نخستین کارخانه رنگرزی صنعتی فرش دستباف در استان راهاندازی خواهد شد که انقلابی در حوزه فرش محسوب میشود.

وی در نهایت اعلام کرد: پیشنهاد استقرار مرکز ملی فرش در منطقه شمال غرب در در شهرستان زنجان ارائه شده است.

 

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید