تشکیل کارگروه ساماندهی تامین و توزیع مواد اولیه فرش دستباف (ابریشم)

تشکیل کارگروه ساماندهی تامین و توزیع مواد اولیه فرش دستباف (ابریشم)

اولین کارگروه ساماندهی تامین مواد اولیه فرش دستباف (ابریشم) با حضور چند تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نمایندگان وزارت جهاد کشاورزی، اتحادیه ها و تشکل های فرش و ابریشم کشور و مرکز توسعه نوغانداری، در محل مرکز ملی فرش ایران برگ...

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، جلسه ساماندهی تامین و توزیع مواد اولیه فرش دستباف در تاریخ 1398.4.4 با حضور چند تن از نمایندگان  استان های اصفهان، گیلان و خراسان رضوی در مجلس شورای اسلامی، رئیس فراکسیون فرش و صنایع دستی مجلس شورای اسلامی، نمایندگان وزارت جهاد کشاورزی (مرکز توسعه نوغانداری) ، وزارت صنعت، معدن و تجارت، اتحادیه ها و تشکل های فرش و ابریشم کشور در محل مرکز ملی فرش ایران تشکیل شد و موضوع تعرفه واردات ابریشم محور اصلی توجه قرار گرفت.

در ابتدای جلسه، گزارش مختصری در خصوص وضعیت تامین و تولید ابریشم در ایران بین سال های 1395 تا پایان سال، 1397 از سوی معاونت امور تولید مرکز ارایه شد. در ادامه هریک از حضار با توجه به حوزه فعالیت خود، آمار تولید پیله، تولید نخ خام، میزان نخ صمغ گیری شده و میزان واردات نخ خام ابریشم مورد مصرف در تولید فرش دستباف را بیان کردند.

در ادامه با اشاره به میزان نخ صمغ گیری شده توسط واحد های موجود در استان های اصفهان، آذربایجان شرقی و خراسان،تصریح شد: علاوه بر میزان تقریبی 150 تن نخ ابریشم خام تولید داخل و  320 تن نخ وارداتی از مبادی رسمی کشور، در حدود 250 تن نخ ابریشم خام از مبادی غیر رسمی و به صورت قاچاق وارد کشور می شود که برای جلوگیری از ورود آن می بایست اقدام های لازم صورت پذیرد و با توجه به موارد یاد شده میزان مصرف نخ ابریشم خام کشور در حدود 800 تن برآورد می شود.

در خصوص توان تولید پیله در داخل کشور و میزان واردات و تعرفه ورود نخ ابریشم خام، بین ذینفعان و کارشناسان مرکز توسعه نوغانداری کشور اختلاف نظر وجود داشت. در این خصوص تولید کنندگان ابریشم و نمایندگان نوغانداران اعلام کردند که تعرفه واردات نخ ابریشم خام میزان 26 درصد باقی بماند و میزان تعرفه، در قیمت تمام شده فرش دستباف تاثیر چندانی ندارد.

 اتحادیه ها و تولید کنندگان فرش دستباف بر کاهش تعرفه به مقدار 15 درصد تاکید داشتند و اعلام کردند که بالا بودن تعرفه آسیب جدی به تولید فرش دستباف وارد خواهد کرد این درحالی است که حدود 2 میلیون نفر در این حوزه فعال هستند.

در خاتمه رئیس مرکز ملی فرش ایران بیان کرد: باید از تولیدکننده داخلی حمایت کرد، درصدد هستیم با نوسازی صنایع مربوط به ابریشم و در همکاری با سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) مشکلات این بخش را برطرف کنیم.

در ادامه ی جلسه پس از بحث های تخصصی، محورهای زیر مصوب شد:

- آمار بهنگام و مستند از نیازهای اساسی کلیه بخش های فرآیند تولید ابریشم با همکاری وزارت صمت و جهادکشاورزی تهیه و به روز رسانی شود.

- تقویت زیر ساخت های تولید ابریشم داخل جایگزین حمایت های تعرفه ای واردات ابریشم شود.

- مقررگردید میزان نخ ابریشم مصرفی و شاخص های کیفی مورد نیاز  هنر - صنعت فرش دستباف توسط اتحادیه های مربوطه برآورد اعلام شود.

- مقرر گردید توان  و ظرفیت تولید نخ ابریشم با کیفیت استاندارد و مورد انتظار هنر – صنعت فرش دستباف کشور توسط واحد های تولید ابریشم کشور اعلام شود.

- مقرر گردید وزارت جهاد کشاورزی در صورت امکان تولید کیفی نخ ابریشم در کارخانجات داخلی در یک بازده زمانی 5 ساله  زیرساخت تامین و تولید پیله مورد نیاز را فراهم سازد.

- مقرر گردید وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص بازسازی صنایع ریسندگی ابریشم طی مدت دو سال اقدام نماید.

- مقرر گردید این جلسه در قالب تشکیل کارگروه تخصصی ساماندهی مواد اولیه فرش دستباف به صورت منظم تداوم یابد.    

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید