ارزآوری 238 میلیون دلاری فرش ایرانی

ارزآوری 238 میلیون دلاری فرش ایرانی

فرش ایرانی با داشتن قدمتی بیش از هفت هزار سال توانسته است در سال 97، بیش از 238 میلیون دلار ارزآوری داشته باشد.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران،  به نقل از شاتا، از میان صنایع دستی صادراتی، فرش یا قالی ایرانی بیشترین سهم صادرات را به خود اختصاص داده و در بازارهای جهانی طرفداران بسیاری را به خود جلب کرده است. در هر کشوری یک یا چند کالای تولیدی وجود دارد که نماد تاریخی و فرهنگی آن کشور بوده و دیگر ملل آن محصول را با آن کشور به خصوص می‌شناسند. فرش ایرانی برای ایران چنین نقشی را ایفا می‌کند. فرش ایرانی با داشتن قدمتی بیش از هفت هزار سال، نماد هنر، فرهنگ و تاریخ و تمدن ایرانی است و در بین صنایع دستی تولیدی ایران، شهره‌ جهانی دارد.

فرش به عنوان یکی از محصولات صادراتی غیر نفتی سهم به سزایی را به خود اختصاص داده است. براساس آمار اعلامی مرکز ملی فرش ایران میزان صادرات فرش دستباف ایران در سال 1397 بیش از ارزش 238 میلیون دلار بوده است. همچنین براساس این آمار5775.1 وزن( تن ) این صادرات بوده است و نسبت به سال گذشته 7.1 درصد تغییرات وزنی داشته است. بازارهای صادراتی ایران شامل دو دسته بازار سنتی و جدید می‌شوند. بازارهای سنتی به بازارهایی گفته می‌شود که از دیرباز خریدار فرش ایرانی بوده‌اند و بازارهای جدید بازارهایی هستند که اخیرا به سمت خرید فرش‌های تولید ایران گرایش پیدا کرده‌اند. کشورهای آلمان، آمریکا، ایتالیا، فرانسه، انگلستان، لبنان، امارات متحده‌ی عربی، کویت و ژاپن از بازراهای سنتی و کشورهای چین، شیلی، آفریقای جنوبی، روسیه، و برزیل از بازارهای جدیدی محسوب می‌شوند که طرفدار خرید فرش‌های دستبافت ایرانی هستند.

به این طریق کمتر کشوری وجود دارد که فرش ایرانی به آن نفوذ نکرده باشد، اما به طور کلی می‌توان گفت که بیشترین میزان صادرات فرش به ترتیب به کشورهای آمریکا، آلمان، لبنان، انگلستان، ژاپن، امارات متحده عربی، پاکستان، آفریقای جنوبی، ایتالیا و استرالیا انجام می‌شود. رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت در اظهار نظری گفته است ،برای ارتقای هنر- صنعت فرش باید برنامه عملیاتی تدوین شود و تشکل ها و اتحادیه های مرتبط با فرش بهترین گروه برای تصمیم گیری و توسعه فرش دستباف هستند. اما؛ آمارها نشان می دهد بعد از ماجرای برجام صادرات فرش جهش خوبی داشته است. اما بعد از ان دچاررکورد شده است.

کشور چین با جمیعت بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون نفری بازار بسیار بزرگ و مستعدی است و به گفته رئیس مرکز ملی فرش بازار چین، بازاری که از آن غافل بوده ایم و فرش ایران می تواند آن را هدف گذاری کند. دست پاک اضافه کرد: اخیرا با یک شرکت چینی که در ساخت واگن های مترو فعالیت دارد و علاقمند است در زمینه فرش هم ورود کند و بیش از۵۰۰ میلیون یورو واردات دارد گفتگو کرده ایم تا واردات فرش داشته باشند که اگر همین یک قلم را زنده کنیم و قرارداد ببندیم کار بزرگی را محقق کرده ایم و می توانیم به سایر کشورها هم صادرات داشته باشیم.

 

منبع : مرکز ملی فرش ایران
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه اطلاع رسانی فرش نیوز در سایت منتشر خواهد شد
ارسال نظر جدید